Gruodžio 1 dieną, Tarptautinės žmonių su negalia dienos išvakarėse, Vilniaus universiteto bibliotekoje atidarytas Žmonių su negalia kompetencijos ir ugdymo centras. Jame – trys kompiuterizuotos darbo vietos, skirtos įvairias negalias turintiems žmonėms: akliesiems, silpnaregiams, žmonėms su judėjimo negalia – smulkiosios motorikos sutrikimais.
Jie nemėgsta būti vadinami neįgaliaisiais. Visų pirma jie – žmonės, studentai, tik turintys negalią, dėl kurios galbūt negali taip greitai kaip kiti studentai perskaityti studijoms reikalingos literatūros, per vieną naktį pasiruošti egzaminams ar baigiantis sesijai parašyti kursinį darbą. Tačiau knygos, internetas ir kiti studijų šaltiniai žmonėms su negalia yra prieinami – jie protingi, gabūs, gali lankyti paskaitas ir klausytis dėstytojų, gali skaityti Brailio raštu ar padedant kompiuterinėms programoms naudotis internetu. Tokių studentų Vilniaus universitete šiuo metu yra 53.
Tačiau Universiteto studijų planai ir programos orientuoti į studentų gebėjimus apdoroti įvairią informaciją: braižyti žemėlapius, tyrinėti archeologinius radinius, studijuoti žmogaus kūno sandarą ar augalų savybes. Todėl studentams su negalia susiklosto nelygios galimybės studijuoti Universitete ir gauti aukštąjį išsilavinimą.
Įspūdingi VU rūmai kaip kultūros paminklas, deja, turėjo ribotas galimybes tenkinti studentų su negalia tiek fizinę prieigą, tiek galimybes naudotis studijų šaltiniais. Tačiau padėtis keičiasi, naujai rekonstruotų fakultetų patalpos pritaikomos studentų su negalia reikmėms.
TSPMI, Filosofijos fakulteto, šiuo metu rekonstruojamo Istorijos fakulteto patalpos įrengiamos pritaikant jas žmonėms su negalia. Saulėtekio alėjoje esančiame VU Skaičiavimo centre įrengta 1 kompiuterizuota darbo vieta studentams su regėjimo negalia.
VU biblioteka, turinti vienus didžiausių dokumentų Lietuvoje fondų – apie 5,3 mln., – taip pat nedaug tegalėjo pasiūlyti studentams, turintiems ribotas prieigos prie informacijos galimybes. Todėl buvo parengtas ir mažiau nei per metus įgyvendintas projektas, kurio dėka įkurtas Žmonių su negalia kompetencijos ir ugdymo centras.
Projektas „Jaunimui su negalia – lygias galimybes integruojantis į žinių visuomenę“ (ODISĖJAS) buvo parengtas pagal UNESCO inicijuotą programą „Informacija ir komunikacija“. Lietuvos nacionalinio UNESCO vykdomojo komiteto nutarimu jis buvo pateiktas pirmuoju numeriu ir gavo didžiausią 2005 metais UNESCO skiriamą Lietuvai finansinę paramą. Projektui vykdyti būtina papildoma parama, gauta iš Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos, Lietuvos aklųjų ir silpnaregių ugdymo centro, LR Vyriausybės, AB „Lietuvos geležinkeliai“, Vilniaus Vytauto Didžiojo klubo LIONS, dalį lėšų skyrė ir Vilniaus universiteto biblioteka. Iš viso projekto bendra suma siekė apie 190 400 Lt.
Įgyvendinus projektą VU biblioteka tapo pirmąja Lietuvos akademine biblioteka, vienoje vietoje studentams su negalia pateikusi moderniausią Lietuvoje techninę ir programinę įrangą.
Projekto rezultatai – trys kompiuterizuotos darbo vietos ir elektroninė lupa – pristatyti gruodžio 2 dieną susirinkusiems Vilniaus universiteto bibliotekos pirmame aukšte įkurtame Žmonių su negalia kompetencijos ir ugdymo centre. Nuo šiol naudojantis bibliotekos įsigyta studentams su negalia pritaikyta kompiuterine įranga bus prieinama internetas, bibliotekos prenumeruojamos duomenų bazės (Ebsco, JSTOR, Emerald Fulltext, Zentralblatt MATH, IEEE/IEL, Cabridge Journal Online, PorQuest, Science Direct, Springer Link, ISI WEB of Knowledge ir kt.), bei elektroninis bibliotekos katalogas.
Vienas iš kompiuterių, esančių centre, pritaikytas žmonėms su smulkiosios motorikos sutrikimais: prie darbo vietos pritvirtinti patogūs rankų laikikliai, klaviatūra mažesnė, kad būtų patogiau ją valdyti viena ranka, klavišai atskirti vienas nuo kito metaliniu klaviatūros apvalkalu, greta įprastos kompiuterinės pelytės galima naudotis ir lengviau valdoma didesne rutuline pele.
Silpnaregiams skirtoje kompiuterizuotoje darbo vietoje įdiegta speciali programinė įranga Magic. Nors šiuolaikinių kompiuterinių programų gamintojai iš dalies atsižvelgia į žmonių su negalia poreikius, tačiau Magic programos galimybės nesulyginamos su Mc Windows pritaikomumo, ekrano didinimo ar kitais įrankiais. Magic programa leidžia ekrane matyti nuo 2-jų iki 16-os kartų padidintą tekstą ar grafiką, pateikti juos kontrastingame fone lengviau įskaitomus, orientuotis ekrano erdvėje matant tik stipriai padidintą nedidelę jo dalį.
Patogesniam teksto skaitymui įdiegtas specialus šriftas, skirtas silpnaregiams – Tiresian LP font. Studijų rašto darbams Universitete naudojami šriftai netinkami silpnaregiams – kai kurių raidžių jie negali įžiūrėti, todėl dalis teksto jiems tampa nematoma ar sunkiai įskaitoma. Silpnaregiams skirta ir elektroninė lupa. Tai prietaisas, apšviečiantis po juo padėtą knygą ir perduodantis daug kartų padidintą vaizdą į monitoriaus ekraną. Skaitytojas pats gali reguliuoti vaizdo ryškumą ir dydį, laisvai keisti ekrano ar dokumento poziciją.
Dar viena kompiuterinė vieta skirta akliesiems. Kompiuteryje įdiegta speciali programinė įranga Jaws, kurią naudojant galima girdėti kompiuterio konstruojamu balsu skaitomą ne tik ekrane pasirodantį tekstą, bet ir visas meniu komandas, bylų pavadinimus, atliekamus veiksmus. Pavyzdžiui, spragtelėję pelyte ant piktogramos „Mano kompiuteris“ išgirsite ne tik atsidariusios programos pavadinimą, bet ir kiek joje laikoma bylų bei kitą informaciją.
Kadangi programa Jaws taisyklingai skaito tik anglišką tekstą, papildomai buvo įdiegtas lietuvių kalbos sintezatorius Gintaras, čekų firmos produktas. Tiesa, Vilniaus universitete yra sukurtas lietuvių kalbos sintezatorius Aistis, su artimesne žmogaus kalbai tartimi, tačiau dėl nepakankamai efektyvaus jo suderinamumo su Jaws programa pasirinktas lietuvių kalbos sintezatorius Gintaras.
Naudojant programą Jaws kompiuterio sintezatorius taip pat gali skaityti tekstą anglų ir kitomis Europoje paplitusiomis kalbomis: vokiečių, prancūzų, rusų ir kt.
Kad surastą informaciją būtų galima ne tik įsirašyti į diskelį, kompaktinę plokštelę ar USB atmintinę, akliesiems, kaip ir kitiems studentams, suteikta galimybė atsispausdinti norimą informaciją iš kompiuterio. Tuo tikslu centre įsigytas Brailio spausdintuvas.
Netikėtai Žmonių su negalia kompetencijos ir ugdymo centre atsidūrė ir dar vienas įrenginys, skirtas žmonėms su regėjimo negalia. Tai garsinių knygų skaitytuvas. Centrui jį dovanojo svečiai iš Švedijos garsinių ir Brailio knygų bibliotekos, lankęsi bibliotekos organizuotame tarptautiniame seminare „Jaunimo, turinčio negalią, informaciniai ir komunikaciniai poreikiai: lygios galimybės studijuoti“. Skandinavijos šalys, garsėjančios vienomis geriausių pasaulio bibliotekų, skiria daug dėmesio plėtoti paslaugas, skirtas žmonėms su negalia. Antai vieno Švedijos universiteto rektorius, demonstruodamas pagarbą ir supratimą žmonių su negalia gyvenimo būdui, kasmet visą dieną praleidžia universitete sėdėdamas invalido vežimėlyje.
Centre įrengti minėti trys kompiuteriai su kompensacine technika ir specialiomis programomis bus prieinami ne tik studentams su negalia, bet ir visiems VU bibliotekos skaitytojams įprastai knygų paieškai bibliotekos elektroniniame kataloge atlikti.
Aistė Abromaitytė
Komentarų nėra. Būk pirmas!