Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) komanda vasario 4 d. atstovavo VU ir dalyvavo pirmajame NATO politikos formavimo hakatone „New Ideas for #NATO2030“. Įvairių programų bakalauro ir magistrantūros studentai visą savaitę intensyviai ruošė savo pasiūlymą „Full spectrum security: building resilience against economic security risks“.
VU komandos nariai Evelina Gaurilčikaitė, Audinga Kulytė, Vilija Jackevičiūtė, Dovydas Vidžiūnas, Saulė Varnelytė, Ovidijus Mamonas ir Rugilė Katinaitė dalijasi savo įgyta patirtimi ir įspūdžiais: kaip jiems sekėsi hakatone, kokios emocijos užplūdo dalyvaujant kartu su kitais užsienio universitetais ir ką pavyko išmokti.
Dėl dalyvavimo daug nesvarstė
Prisijungti prie šio hakatono ir skirti beveik savaitę laiko intensyviai ruošiantis pristatymui VU TSPMI studentus paskatino galimybė dalyvauti ir varžytis su garsių universitetų, pavyzdžiui, Berlyno laisvojo universiteto arba Paryžiaus politikos mokslų instituto (Sciences Po), komandomis, be to, dalyvauti nusprendusiems VU TSPMI studentams nesvetima ir pati NATO veikla.
„Tarptautinio saugumo, informacijos skaidrumo, tarptautinio bendradarbiavimo ir koordinuoto veikimo klausimai šiuo pandemijos metu reikalauja naujo situacijos įvertinimo ir hakatonas tapo puikia ir inovatyvia priemone, skirta įsiklausyti į tarptautinės bendruomenės pasiūlymus“, – teigia A. Kulytė.
Vienintelė VU atstovavusi komanda įsitikinusi, kad didžiausia stiprybė dalyvaujant tokiuose projektuose – gebėjimas dirbti komandoje ir turimos žinios, todėl studijose įgyta patirtis, disciplina, grupinio darbo įgūdžiai, kūrybiškumas, idėjų originalumas, kritiškumas, taip pat dalykinės žinios, tokios kaip tarptautinės politikos, saugumo, ekonomikos ir strateginės komunikacijos išmanymas, labai pravertė.
„Dar hakatono pradžioje su kolegomis sutarėme, kad tai – puiki galimybė pasiūlyti mažesnės valstybės požiūrį. Visa komanda tai vertino kaip svarbų išskirtinumą“, – sako S. Varnelytė.
Hakatonas į asmenines veiklas leido pažvelgti iš kitos perspektyvos
Hakatone dalyvavę VU TSPMI studentai tvirtina, kad jo metu aptartos ir nagrinėtos temos aktualios ne tik renginio kontekste, bet ir asmeniškai. Kai kurie studentai ėmė kelti klausimus dėl hakatone nagrinėtų temų įtraukimo į bakalauro darbus, kitiems reginyje išsakytos mintys leido plačiau pažvelgti į įvairias situacijas ir praplėsti mąstymo ribas.
Komandos narius įkvėpė organizatorių bendravimas, atvirumas, dalijimasis patirtimi, kuris leido pažvelgti į NATO skirtingais rakursais. Daugelį sužavėjo ir labai efektyvios šiuolaikiškos technologijos, kurios buvo naudojamos hakatono metu. Dalyviai drąsiai tvirtino, kad dalyvauti buvo verta, naudinga ir įdomu.
VU TSPMI komanda hakatone „New Ideas for #NATO2030“ pasiūlė ir savo idėją – trijų (individualaus, valstybinio ir tarptautinio) lygmenų planą, kurio kertinės dalys –edukacija, infrastruktūros bei dvigubo panaudojimo technologijų plėtra, finansinės pagalvės įtvirtinimas ir vienas drąsiausių pasiūlymų – 2 proc. nuo BVP skyrimo gynybos išlaidoms pakeitimas fiksuota pinigų suma.
„Tai turėtų sujungti tris mūsų išskirtus lygmenis, kadangi daugialypės problemos reikalauja ir skirtingų prieigų. Ši idėja kilo gan netikėtai, po vienų mokymų, kaip išskirti idėjas iš duotos temos. Surašę visas kilusias mintis pastebėjome, kad jos išsiskirsto skirtingais lygmenimis, todėl nusprendėme, kad atsparumas priešiškoms jėgoms ir, šiuo atveju, ekonominis atsparumas prasideda nuo kiekvieno individo. Su šia mintimi ir ėjome iki pat galutinio NATO2030 renginio“, – savo idėją pristato komanda.
VU TSPMI komandos nariai įsitikinę, kad VU atstovavimas renginyje buvo išskirtinė galimybė įgyti neįkainojamos patirties, kuri padės toliau tobulėti ir puoselėti akademinę diskusiją.
Komentarų nėra. Būk pirmas!