JAV vienam universitetui finansuoti skiriama tiek lėšų, kiek visai Lietuvos aukštojo mokslo sistemai. Tokia mintis buvo išsakyta sausio 26 dieną Vilniaus universitete vykusioje konferencijoje „Tiesiant tiltus tarp Lietuvos ir JAV mokslininkų“.
Konferenciją organizavo Lietuvos valstybinis mokslo ir studijų fondas. Rektorius Benediktas Juodka sakė, kad geriausi yra JAV mokslininkai, jie gauna daugiausia Nobelio premijų.
„Dauguma JAV universitetų yra privatūs, turi visišką autonomiją, nepalyginamą su Lietuvos universitetais, mokslas yra mokamas, studijas dažniausiai finansuoja tėvai“, – pasakoja su JAV mokslininkais bendradarbiavęs Medžiagotyros ir taikomųjų mokslų instituto direktorius prof. Artūras Žukauskas, dirbantis su naujos kartos šviesos technologijomis.
Lietuvos mokslo tarybos pirmininkas, chemikas, profesorius habil. dr. Eugenijus Butkus, dirbęs mokslinį darbą JAV, kartu su amerikiečiais publikavęs bendrus straipsnius moksliniuose žurnaluose, sako, kad Amerikoje dirba nemažai chemikų, bet nuolatiniam darbui įsitvirtinti ten sunku. Lietuviai mokslininkai, dirbantys Amerikoje, kviečiasi Lietuvos studentus doktorantūros studijoms ir trumpiems vizitams, tačiau atsiradus daugiau galimybių dirbti Europos Sąjungos valstybėse, į Ameriką išvažiuoja mažiau mokslininkų.
Vilniaus universitetas yra pasirašęs sutartis su 8 JAV universitetais, tačiau tik su keletu realiai bendradarbiaujama. „Institucinis bendradarbiavimas nėra efektyvus. Universitetai pasirašo sutartis, o bendradarbiauti turi žmonės“, – sako dr. Eugenijus Butkus.
JAV mokslininkai sausio 25 dieną lankėsi Fizikos fakultete, Medžiagotyros ir taikomųjų mokslų institute. Vakarų Virdžinijos universiteto profesoriui Johnui B. Barnettui šviesos technologijos padarė įspūdį, tačiau jis pastebėjo ir tai, kad fakultetui reikia daugiau lėšų, naujesnių laboratorijų. Profesorius J. Barnettas mano, kad Lietuvos mokslas gali konkuruoti su užsieniu pasirinkęs specifines nišas. Tokia niša, jo nuomone, yra ir naujos šviesos technologijos.
Konferencijoje pranešimus biotechnologijų ir medžiagotyros temomis skaitė penki mokslininkai iš skirtingų JAV universitetų bei Lietuvos mokslininkai.
Komentarų nėra. Būk pirmas!