Pasirašyta Vilniaus universiteto (VU) ir Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos (LRT) bendradarbiavimo sutartis. Ja pradedami LRT archyvinės vaizdo medžiagos perkodavimo darbai, kuriuos, pasitelkę Baltijos šalyse galingiausią Fizikos fakulteto superkompiuterį, atliks VU mokslininkai.
Tikslas – visuomenei prieinamas archyvas
„Džiaugiamės galėdami pasirašyti sutartį su nacionaliniu transliuotoju. Kaip sakė vienas europarlamentaras, de facto Vilniaus universitetas yra nacionalinis, taigi šiandien dvi nacionalinės organizacijos pasirašė sutartį tam, kad visiems Lietuvos gyventojams galėtume teikti informaciją“, – po pasirašymo ceremonijos kalbėjo l. e. VU rektoriaus pareigas prof. Jūras Banys. Anot jo, superkompiuteris yra tik maža dalelė viso VU mokslinio potencialo, todėl su nacionaliniu transliuotoju bus bendradarbiaujama ir ateityje.
Kaip pasakojo sutartį pasirašęs LRT generalinis direktorius Audrius Siaurusevičius, suskaitmeninto LRT vaizdo archyvo failai yra labai dideli, todėl, norint visuomenei sudaryti sąlygas prie jo prieiti internete, būtina juos perkoduoti – „suspausti“. „Mūsų tikslas – LRT vaizdo archyvą padaryti laisvai prieinamą visuomenei“, – kalbėjo jis.
Perkoduos superkompiuteriu „Fizika 1000“
LRT vaizdo archyvo perkodavimo darbai bus atliekami VU Fizikos fakulteto superkompiuteriu „Fizika 1000“. Jis skirtas spręsti ypač didelių resursų reikalaujančius uždavinius. „Superkompiuteris – daug kompiuterių, kurie dirba vienu metu: užduotys, kurių atlikimas užtruktų savaites ar mėnesius, superkompiuteriu yra atliekamos per keletą minučių ar valandų“, – kalbėjo prof. J. Banys.
Šiuo metu VU veikia 4 superkompiuteriai, turintys nuo 100 iki 2000 branduolių ir iki 4 TB operatyviosios atminties. Vienas pagrindinių jų panaudojimo tikslų – spręsti Saulėtekio technologijų ir Santaros slėnių sudėtingus mokslinius uždavinius.
Perkoduos unikalų archyvą
Unikalus LRT vaizdo archyvas kasdien pasipildo maždaug 8 valandomis. „Tik pas mus galima rasti visą Gintaro Rinkevičiaus muzikinę karjerą ar Valdą Adamkų, Čikagoje sutinkantį vieno JAV prezidento žmoną, atvykusią į lietuvių šventę“, – pasakojo A. Siaurusevičius.
Pasak LRT generalinio direktoriaus, šiais metais planuojama perkoduoti 12 tūkst. valandų, o kitais metais jau galima tikėtis, kad visas 30 tūkst. valandų archyvas bus prieinamas visuomenei.
Komentarų nėra. Būk pirmas!