Mantas Mikalauskis šiemet antrą kartą tapo Vilniaus universiteto (VU) pirmakursiu – trejus metus Fizikos fakultete studijavęs vaikinas netikėtai nusprendė keisti specialybę ir tapti slaugytoju ir pradėjo studijas Medicinos fakultete pagal naują, 2019 m. VU startavusią slaugos studijų programą. Mantas yra vienas iš keturių vaikinų – būsimųjų slaugos specialistų ir atstovauja savo kursui eidamas seniūno pareigas. M. Mikalauskis pasakoja apie savo tikslus, svajones ir kaip fizikos žinias pritaikys slaugos studijose.
Studijų kryptis buvo sunkus pasirinkimas
„Turiu pripažinti, kad dar tuo metu, kai mokiausi Vilniaus Žvėryno gimnazijoje, man buvo labai sunku pasirinkti, ką studijuoti. Žinojau tik viena – noriu studijuoti geriausiame Lietuvos universitete – VU“, – savo pasakojimą apie profesinio kelio paieškas pradeda studentas.
Mokykloje M. Mikalauskis mėgo gamtos mokslus ir pirmą kartą pasirinkti tarp pagrindinių interesų sričių – chemijos, fizikos ar biologijos – turėjo rengdamas metinį projektą: „Pradėjau nuo biologijos, buvau pasiryžęs tirti žinduolio širdies veiklą. Tačiau būtent tada klasės draugas pasiūlė kartu daryti fizikos projektą „Žvalgybinis lėktuvas ir jo sistemos“. Ši patirtis buvo labai naudinga renkantis pirmųjų būsimų studijų kryptį – fiziką“, – pasakoja Mantas. Tuomet jis ir atrado malonumą kurti elektronines sistemas.
Tačiau didelis vaikino smalsumas lėmė tai, kad jo interesų ratas su metais tik augo – jis aktyviai įsitraukė į teatro veiklą mokykloje, dalyvavo rengiamuose spektakliuose ir miuzikluose: „Atėjus metui pasirinkti, kur studijuoti, tiesą sakant, nelabai žinojau ką. Meilė biologijai kvietė į mediciną, tačiau viliojo ir fizikos bei chemijos teikiamos galimybės tyrinėti žmogaus kūną. O beveik visą laisvalaikį užpildanti teatro magija siūlė vaidybos ar režisūros kryptį. Ir giliai širdyje dar degė meilė aviacijai. Tačiau galiausiai viską į vietas sudėliojo valstybiniai brandos egzaminai. Surinkti balai akivaizdžiai siūlė rinktis fiziką ir 2017 m. tapau VU Fizikos fakulteto studentu“, – prisimena Mantas.
VU žavi laisve rinktis
Pasak M. Mikalauskio, VU nuo pat pirmų dienų sužavėjo savo studijų kokybe ir turiningu studentų gyvenimu: „Nuostabu, kad kiekvienam studentui suteikiama visiška laisvė rinktis, kaip jis nori mokytis. Tavo atsakomybė yra išmokti, žinoti, o svarbiausia – suprasti. O laisvą laiką galima leisti universiteto Kultūros centro organizuojamose veiklose.“ Studentas nuo pirmųjų dienų VU prisijungė prie folkloro ansamblio „Ratilio“.
Nors pirmaisiais studijų metais M. Mikalauskis perlaikė kelis valstybinius egzaminus ir savo rezultatus pagerino, apie studijų krypties keitimą dar nesvarstė. Tačiau sukaupęs daug patirties ir susidūręs su medicinos sritimi asmeniniame gyvenime ėmė svarstyti apie slaugos studijas.
„Per asmenines patirtis supratau, kad sveikatos priežiūros sritis – slauga yra viena svarbiausių medicinos sudedamųjų dalių ir yra gerokai platesnė, nei maniau. Pajutau, kad man įdomus gydymo, paciento sveikimo procesas, kontaktas su sergančiuoju. Bet ne iš gydytojo, o būtent iš slaugytojo pozicijos. Ir nors fizikos mokslas man tikrai patiko, jaučiau, kad tai nėra mano pašaukimas. Taip pradėjau svarstyti, ar būtų galima pakeisti studijas“, – pasakoja studentas.
Nuo fizikos iki medicinos – tik vienas žingsnis
Paskutiniais savo studijų VU Fizikos fakultete metais M. Mikalauskis buvo atsakingas už kasmet minimos FiDi (Fiziko dienos) simbolio – motorizuoto dinozauro – techninę būklę. Šis simbolis šventinės eisenos metu juda Vilniaus gatvėmis, stebindamas praeivius, tačiau šiemet tradicinė eisena nevyko: „Tuo metu pasaulio ir Lietuvos gyvenimą jau kaustė COVID-19 pandemija. Ir aš vėl prisiminiau savo norą studijuoti Medicinos fakultete.“
Pasak studento, ir kiti darbai fizikos srityje, susiję su koronaviruso pandemija, priminė apie norą padėti sunkiai apkrautai sveikatos apsaugos sistemai: „Ypač norėjau prisidėti prie darbo su pacientais ir galvojau, kaip tai padaryti, esant fiziku. Todėl su keliais žmonėmis kūrėme dezinfekcijos įrangą. Ji buvo, o gal dar ir iki šiol naudojama Nacionaliniame vėžio institute.“
M. Mikalauskis ėmėsi ir kaukės dizaino tobulinimo, kad padidintų jos saugumą. „Nubrėžiau reikalingus brėžinius plaučių ventiliavimo įrangai gaminti ir programuoti, tačiau nepavyko gauti dalių, tad teko minties atsisakyti. Galvojau net ir apie kontaktų susekimo programėlės kūrimą, pagalbą NVSC darbui“, – prisimena jis.
Manto nuomone, galbūt globalinė pandemija ir paskatino siekti senos svajonės ir tapti VU Medicinos fakulteto studentu: „Vasarą dirbdamas su kitais FiDi nariais staiga pajutau, kad būtinai turiu persivesti į Medicinos fakultetą ir įgyvendinti savo svajonę. Pateikiau prašymą ir įstojau. Ir nors teko ilgai aiškinti savo apsisprendimą šeimai ir artimiesiems, viskas baigėsi gerai“, – sako būsimasis slaugytojas.
Medicinos fakultete atrado save
„Medicinos fakultete viskas yra ypatinga, bet ypač studentai: motyvuoti, ambicingi, smalsūs ir draugiški. Šiuo metu mes, kaip ir visa šalis, mokomės nuotoliniu būdu. Kaip medicinos pasaulio atstovas, suprantu, kad mūsų visų saugumas ir sveikata dabar yra svarbiausia. Padarysime viską, kad mūsų praktiniai užsiėmimai „gyvai“ irgi būtų saugūs“, – teigia pirmakursis.
M. Mikalauskis prisimena fizikos studijas ir tikisi savo žinias pritaikyti slaugoje ir medicinoje, sustiprinti sveikatos sistemą, pagerinti gydymo ir slaugos įstaigų veiklą, duoti naudos darbuotojams ir sveikatos – pacientams. Būtent dėl jau įgytos studijų ir kitos srities žinių bei patirties dabar studentas jaučiasi atradęs sau tinkamą vietą ir pašaukimą.
„Į mediciną sparčiai žengia naujosios technologijos ir pažangūs gydymo metodai. Ir taip pat sparčiai keičiasi šiuolaikinio slaugytojo vaidmuo visame pasaulyje. Slaugos darbuotojai tampa viena reikšmingiausių sveikatos apsaugos sistemos grupių, keičiasi jų darbo sąlygos ir uždaviniai, kyla naujų iššūkių, atsiranda naujų kompetencijų. O fizikos ir slaugos mokslai yra labai susiję ir abu siekia atrasti veiksmingiausią būdą, kaip padėti žmonėms. Todėl juos susieti ir nepamiršti tobulėti – labai svarbu ir niekada ne vėlu“, – pabrėžia M. Mikalauskis.
Komentarų nėra. Būk pirmas!