Prieš keletą dienų pasirodžius Vilniaus universiteto Studentų atstovybės (VU SA) skelbimui apie organizuojamą studijų įvadą, universiteto koridoriuje teko nugirsti: „Tai ką, dabar jau studentai vietoj universiteto paskaitas organizuos?“. Tikrai ne. Skubame jus nuraminti – apie studentų atstovų ketinimus kalbamės su viena idėjos autorių, VU SA nare, Užsienio kalbų instituto ketvirto kurso studente Monika Jankauskaite.
Monika, kaip gimė ši prieštaringų reakcijų susilaukusi idėja?
Studijų įvadą, tiesą sakant, organizuojame jau ne pirmą kartą. Praėjusiais metais vykdėme bandomąjį projektą, organizavome tik vieną paskaitą. Tačiau studentų reakcija po jos buvo net šiek tiek stebinanti – tiek iškart po paskaitos, tiek pildydami apklausos anketą dalyviai teigė esantys labai patenkinti ir ragino neužmiršti šios idėjos.
Pirminė studijų įvado idėja, tiesa, kilo daugiausia iš praktinės patirties ir ilgų diskusijų. Dar 2011 m. VU SA pateikė universitetui pasiūlymą dėl studijų įvado įtraukimo į studijų procesą. Kai kuriuose padaliniuose toks dalykas dabar yra, tačiau jis ne visada sutampa su mūsų vizija, o ne viename jo vis dar nėra, tad suprasdami, kad programų keitimas yra gana sudėtingas procesas, norintiems sužinoti daugiau nutarėme patys sudaryti tokią galimybę.
Tiesa, nesame absoliučiai originalūs. Užsienyje tokios ir panašios paskaitos organizuojamos dažnai, daug dėmesio skiriama studentų akademiniam konsultavimui, šia kryptimi bandome judėti ir mes.
Sakai, kad kai kuriuose padaliniuose studijų įvadas nėra toks, kokį jūs norėtumėte matyti. O kokia yra VU SA vizija? Koks, jūsų manymu, turėtų būti studijų įvadas?
Nemėgstu vartoti šio žodžio universiteto kontekste, tačiau, manau, visų pirma – praktiškas. Įvadas turi būti reikalingas ir pritaikomas, tai yra jis turi atitikti tai, ko reikia studentams, turi suteikti tų žinių, gebėjimų, kompetencijų, kurias studentas galėtų pritaikyti savo studijų laikotarpiu.
Pirmais studijų metais tenka susidurti su didžiuliu kiekiu nežinios. Nežinai, kaip pasiruošti seminarui, nežinai, kaip įsisavinti pateiktą medžiagą, nežinai, kur ją rasti, nežinai, kaip veikia universitetas ir ką daryti, kad jis tau būtų kuo naudingesnis. Bent jau mane pačią pirmą semestrą nuolat kankino „žinau, kad nieko nežinau“ jausmas. Vėliau supratau, kad tai nebuvo mano vienos problema ir toks jausmas aplanko neretą studentą. Studijų įvadas, tikiu, gali padėti šio jausmo atsikratyti.
Panašu, kad VU SA studijų įvadas yra skirtas pirmakursiams. Ar taip ir yra?
Ne visai. Perfrazuojant vieną seną reklamą, įvadas subalansuotas pirmakursiams, bet tinka ir vyresniems. Praleidęs universitete metus ar dvejus, klaidų ir bandymų būdu paprastai randi atsakymus į kylančius klausimus, tad, suprantama, nežinojimo jausmas gali ir dingti.
Tiesa, teko bendrauti ne su vienu magistrantu, kuris prisipažino tik paskutiniame bakalauro kurse atradęs efektyviausius būdus mokytis. Gaila laiko ir pastangų, kurios buvo išeikvotos iki atradimo momento.
Kodėl buvo pasirinktos tokios temos?
Rinkomės pačias aktualiausias ir plačiausiai pritaikomas temas. Žinojimas apie įvairius mokymosi metodus, gebėjimas atrasti tuos, kurie labiausiai patinka ir duoda geriausią rezultatą, gali smarkiai pagerinti tiek mokymosi procesą, tiek jo rezultatus. Greita informacijos paieška mūsų žaibiškai kintančios informacijos amžiuje gali tapti beprotiškai naudingu gebėjimu ne tik per studijas, bet ir kasdieniame gyvenime. Visada laikausi požiūrio, kad gyvename tokiu metu, kai nebereikia mokėti atmintinai, tačiau būtina žinoti, kur ir kaip ieškoti.
Na, o trečiąją paskaitą kol kas paliksiu šiek tiek paslaptingą, tik pasakysiu, kad tai, ką joje išgirsime, neabejotinai geriau yra išgirsti anksčiau nei vėliau.
Monika, kodėl studentai turėtų ateiti į VU SA studijų įvado paskaitas?
Kad nebesijaustų sokratais, žinančiais, kad nieko nežino. Juokauju. Jeigu rimtai, tai labiausiai turbūt tam, kad nešvaistytų savo brangaus laiko atradimui dalykų, kurie jau yra atrasti, ir kad iš savo universitetinių metų pasiimtų kaip įmanoma daugiau. Dabar tai reikia pasiimti patiems. Ir kuo daugiau.
VU SA studijų įvado paskaitos:
„Mokomės mokytis“ – rugsėjo 16 d. 17 val. (CR), rugsėjo 17 d. 19 val. (Saulėtekis);
„Kas ieško, tas randa“ – rugsėjo 23 d. 19 val. (Saulėtekis), rugsėjo 24 d. 17 val. (CR);
„S**-a***: tai, ką anksčiau ar vėliau sužino kiekvienas studentas“ – spalio 2 d. 17 val. (CR), spalio 3 d. 19 val. (Saulėtekis).
Centriniuose rūmuose paskaitos vyks CR 239 aud., Saulėtekyje – JR5 aud.
Komentarų nėra. Būk pirmas!