Mieli Kolegos,
Baigiame dar vienus sudėtingus mokslo metus, kurie iš mūsų pareikalavo susikaupimo ir kantrybės, išradingumo ir motyvacijos. Kuo toliau, tuo labiau suvokiu, kad būtent iš rutininės kasdienybės į neįprastą aplinką mus grubiai išmetusi krizė leido išryškinti tiek universitetinių studijų prasmingumą, tiek mokslo reikšmę visuomenės ir valstybės gyvenime. Dar niekad mokslininkų žodis nebuvo taip girdimas, nors, žinoma, visuomet norėtųsi daugiau moksliniu žinojimu paremtų sprendimų ar visuomenės nuomonių.
Nors pirmais rudens mėnesiais dar galėjome kiek grįžti į įprastą akademinį gyvenimą, vis dėlto didžiąją šių mokslo metų dalį nužymėjo pandeminė situacija ir su tuo susiję karantino apribojimai. Nepaisant to, Universitetas tęsė darbus ir metus baigė tradicija jau virtusia ceremonija atvirame kieme, įteikiant diplomus daugiau kaip 4 tūkstančiams absolventų. Prieš kelias savaites VU Senatas priėmė sprendimą, kad studijų procesas ir jo veiklos 2021–2022 studijų metų rudens semestro metu vėl planuojamos nenuotoliniu būdu. Žinoma, esminė tokio grįžimo į Universiteto erdves sąlyga – visų saugumas, o svarbiausia prielaida – masinis vakcinavimas. Tikiu, kad mūsų bendruomenė yra ta, kuri aktyviai naudojasi mokslo suteikta galimybe ir solidariai sprendžia Universitetą ir visą visuomenę kaustančią problemą.
Į Universiteto erdves grįšime su pandeminio laikotarpio nuotolinės veiklos patirtimi, įvertinsime ir išlaikysime tai, kas galėtų papildyti ar išplėsti mokymo ir mokymosi galimybes. Vis dėlto gyvas dėstytojo ir studento santykis, susiklostantis ryšys, iš tiesioginio bendravimo gimstantys klausimai ir diskusija – tai vertė, kuri išskiria Universitetą iš visų kitų mokymosi formų.
Po daugiau kaip pusės metų intensyvaus darbo ir diskusijų grupėse parengėme ir patvirtinome Universiteto strateginį veiklos planą penkerių metų laikotarpiui. Strategija yra mūsų plačios ir įvairios bendruomenės dokumentas, kuriuo deklaruojame ir nusakome, kokiomis kryptimis norime toliau kurti Universitetą, kaip Universitetas dalyvaus Lietuvos ir Europos gyvenime. Pagrindiniai išsikelti tikslai – vidinis bendruomenės sutelkimas, prasmingos pasirinkimo laisvės studentams augimas, kiekvieno iš mūsų pašaukimo išsiskleidimas kaip atsakomybės prieš visuomenę ir valstybę realizacija. Sieksime žengti tarpdalykinės ir tarptautinės mokslo ir studijų plėtros kryptimi, didesnės Universiteto įtakos valstybės ir visuomenės gyvenime, kursime XXI a. pedagogikos ir „žaliojo universiteto“ koncepcijas. Mūsų potencialas išaugs, jei labiau integruosime mokslą ir studijas, atrasime naujas tarpdalykines sąsajas pažinimo ir inovacijų procese, konsoliduosime fakultetų, institutų, centrų ir bendrųjų padalinių išteklius.
Numatyti rezultatai bei rodikliai yra tik orientyrai, ne viską galima ir būtina tiksliai suplanuoti ar išmatuoti, todėl stebėsime pažangą ir diskutuosime veikimo būdus. Siekiame nacionalinės lyderystės visose akademinėse srityse ir esame pajėgūs būti tarp geriausių pasaulio universitetų.
Šias mūsų ambicijas patvirtino neseniai paskelbtas įvertinimas – QS pasaulio universitetų reitinge Vilniaus universitetas pakilo į rekordines aukštumas ir yra 400-asis. Patekimas tarp 400 geriausių pasaulio universitetų – reikšmingas įvykis ne tik Universitetui, bet ir visam Lietuvos aukštajam mokslui, liudijantis, kad mūsų valstybėje yra visos prielaidos aukščiausio lygio tarptautiniam mokslui ir studijoms.
Reitingai nėra vienintelis ir galutinis kriterijus. Vis dėlto tai yra paprastas ir visiems suprantamas nacionalinės aukštojo mokslo sistemos konkurencingumo matas. Šis pasiekimas atspindi Universiteto darbuotojų profesionalumą bei pastangas. Augame ir kylame reitinguose ne atsitiktinai. Universitetas turi didelį potencialą ir, tikiu, kad dirbdami bendrai galime jį atskleisti bei būti tinkamai įvertinti ir gerbiami ne tik savo valstybėje, bet ir tarptautinėje erdvėje. Dar visai neseniai buvo siekiama patekti tarp 500 geriausių, o dabar Vyriausybės programoje jau projektuojamas ambicingas uždavinys bent vienam Lietuvos universitetui patekti ir tarp 300. Pastarojo laikotarpio Vilniaus universiteto pasiekimai ir iniciatyvos (prof. Virginijaus Šikšnio Nobelio premijos vertės atradimas, mūsų fizikų dalyvavimas įsteigiant Europos mokslinių tyrimų infrastruktūros konsorciumą „Ekstremalios šviesos infrastruktūra“, kitų disciplinų atstovų įsitraukimas į prestižinius tyrinėtojų tinklus, studentų iGEM komandos pergalė pasauliniame konkurse ir kt.) rodo, kad esame pajėgūs įsitvirtinti tarp geriausių pasaulio universitetų, laikytis aukščiausių standartų, kaip jie suprantami tarptautinėje mokslo bendruomenėje. Bet tam reikia nuolatinio konstruktyvaus dialogo su viešąja valdžia, kad mokslo ir studijų finansavimas leistų planuoti ilgalaikę veiklos perspektyvą. Mes įrodome, kad galime pasiekti ir viršyti tikslus, valstybė turi įrodyti, kad ji rimtai laikosi švietimo kaip prioriteto linijos. Dėsime visas pastangas, kad šis pažadas būtų vykdomas.
Vyriausybės sprendimas apie norminių studijų kainų padidinimą yra pirmas žingsnis, žadantis ne kosmetinius, o realius pokyčius. Vyriausybė atsiliepė į mūsų kvietimą rinktis kokybinį aukštojo mokslo plėtros kelią, kuomet ne mechaniškai auginamas vietų skaičius, o realiai didinama vienam studentui skiriama lėšų suma. Esame parengę ir daugiau pasiūlymų, kurie keistų mokslo ir studijų būklę Lietuvoje bei pakeltų Universitetą į dar aukštesnį lygmenį.
Džiaugiuosi, kad Universiteto žmonės yra matomi ir gerbiami visuomenėje, savo brangaus laiko dalį atiduodami visuomeniniams įsipareigojimams arba akademiniais darbais reaguodami į aktualijas. Tarp įvairių medikų, gyvybės, fizinių mokslų, psichologų ir kitų darbų (dalis pasiekimų bus atspindėti netrukus paskelbsimomis premijomis už reikšmingus mokslo pasiekimus) paminėsiu prof. Ramūno Vilpišausko ir bendraautorių monografiją apie Lietuvos viešosios valdžios atsaką į COVID-19 krizę, kuri parodo mokslininkų gebėjimą drąsiai imtis ir konceptualizuoti aktualias problemas, kuomet duomenų stoka kompensuojama giliomis metodologinėmis įžvalgomis.
Pandeminis laikotarpis nėra palankiausias metas tarptautinių ryšių plėtojimui, tačiau vis aiškiau apibrėžiame Arqus universitetinio tinklo veiklas. Kartu su Paduvos, Leipcigo, Graco, Liono, Bergeno ir Granados universitetais kuriame akademinį junginį, dengiantį visus Europos regionus. Vilniaus universitetas čia yra nuolatinis naujų iniciatyvų generatorius – pavasarį nuotoliniu būdu surengėme Arqus akademinės savaitės seminarus, o spalio mėnesį Vilniuje vyks pirmoji stambi aljanso konferencija, kurioje tikimės diskutuoti svarbias tiek paties aljanso, tiek apskritai globalias aukštojo mokslo problemas.
Nuo sausio 1 d. Vilniaus universitetas padidėjo nauju padaliniu – pradėjo veikti VU Šiaulių akademija. Turime solidariai darbuotis įgalindami kaip įmanomą sklandesnę akademijos integraciją, taip patvirtindami savo įsipareigojimą kokybiškai aukštojo mokslo reformai.
Tiek šiuo šalies aukštojo mokslo konsolidavimo, tiek kitomis iniciatyvomis ne kartą esame pademonstravę savo pasiryžimą ir gebėjimą imtis visuomenei ir valstybei svarbių darbų. Ir toliau kviečiu bendruomenės narius rodyti lyderystės pavyzdžius iš akademinės veiklos išeinančiose ir net jas peržengiančiose srityse. Būkime pavyzdžiu tiek akademinės kokybės, tiek atvirumo, tiek socialinio įsipareigojimo, tiek pagaliau vakcinacijos procese. Bet kartu sąžiningai prisiminkime mokslo ir savo pačių ribas, klauskime, įtikinėkime ir diskutuokime, o ne primeskime ar atvertinėkime.
Toliau tęsiame socialinių stipendijų, atminties diplomų tradicijas (šiandien pagerbsime visą eilę kadaise Universitete represuotųjų, taip iš dalies atsiskaitydami su savo institucine sąžine), kviečiame į Universitetą persekiojamus baltarusių studentus ir dėstytojus. Radome laiko paremti net Lietuvos futbolą. Vasarą Universitete vyks pasaulinė fizikų olimpiada, pagerbsime ilgamečio Universiteto rektoriaus prof. Jono Kubiliaus atminimą. Rudenį laukia tolesni darbai – atsižvelgę į darbuotojų apklausą ir pandeminę patirtį, parengsime „darbo vietos standarto“ dokumentą, atnaujinsime darbuotojų skatinimo tvarką, įtraukdami įvairesnes veiklas, o svarbiausia – tikiuosi, sutarsime, kaip geriausiai galime sutelkti resursus mūsų pagrindiniams tikslams pasiekti.
Universitete palaikome ir palaikysime atviro kalbėjimo, diskusijos, klausymosi, kritikos stilių. Džiaugiuosi, kad naujoji strategija gimė būtent tokioje atmosferoje. Labai norėčiau, kad patikėtumėme ir dideliuose projektuose bei kasdienybės darbuose prisimintumėme Universiteto viziją: „Veikiame kartu, kad būtume mokslinio žinojimo ir kritinio mąstymo centras, atpažįstamas pasaulyje ir keičiantis Lietuvą“.
Dėkoju visiems už pastangas plėtojant mokslą ir studijas Universitete. Noriu tikėti, kad jaučiamės įvertinti ir išklausyti, jaučiame savo darbo prasmę, išsaugome ir gal net auginame motyvaciją ateičiai.
Sveikinu sėkmingai užbaigus, tikėkimės, paskutinius pandeminius mokslo metus ir visus nuvarginusią atskirties būklę. Linkiu gerų atostogų ir iki susitikimo Rugsėjo 1-ąją. Grįžę po vasaros, toliau kurkime Universitetą.
Komentarų nėra. Būk pirmas!