Jūsų Ekscelencija Prancūzijos prezidente Emmanueli Macronai, Monsieur Le President,
2017 metų rugsėjo mėnesį Jūs pasakėte įžymiąją „Sorbonos kalbą“. Ši kalba tapo pagrindu Europos Sąjungos vadovų susitikimo Geteborge metu suformuluotai vizijai švietimo ir kultūros srityje.
Kalbėdamas apie globalizaciją ir Europos ateities kontekstą, investicijas į žinias ir kultūrą jūs įvardijote kaip vieną iš pagrindinių elementų. Elementų, leisiančių pasiekti proveržį probleminėse srityse.
Jūsų siūlymai rėmėsi tikėjimu gilesnio europinio bendradarbiavimo būtinybe ir poreikiu spartinti bei gilinti Europos integracijos procesus.
„Aš kalbėsiu apie Europą… Aš nesustosiu apie ją kalbėti. Nes tai yra mūsų mūšio laukas, mūsų istorija, mūsų identitetas, mūsų horizontas, kuris jau mus gina ir garantuoja ateitį“, – tokiais žodžiais pradėjote savo kalbą, duodamas savotišką pažadą, į kurį mes šiandien nuoširdžiai atsiliepiame.
Konkretūs Jūsų siūlymai rado atgarsį ir yra įkūnyti Europos Sąjungos iniciatyvose ir programose:
- Europos studentai turi kalbėti bent dviem užsienio kalbomis iki 2024 metų.
- Didinti studentų mainus – iki 2024 m. pusė studentų turi būti praleidę bent pusę metų kitoje Europos šalyje.
- Sukurti Europos universitetų tinklus, kurie turėtų tapti švietimo inovacijų ir aukštų kompetencijų centrais.
2018 m. Europos Komisija paskelbė pirmąjį kvietimą kurti ir finansuoti Europos universitetų tinklus / aljansus. Universitetai gavo reikšmingą instrumentą gilinti bendradarbiavimą siekiant ilgalaikių tikslų ir kuriant tvarias tarpinstitucines struktūras. Iniciatyva susilaukė nacionalinių vyriausybių paramos. Taip atsirado reali galimybė įgyvendinti vieningos Europos siekius švietimo srityje.
2019 m. po atviro konkurso Europos Komisija atrinko finansuoti 17 tinklų. Tarp jų narių – ir Vilniaus universitetas, kuris kartu su 6 Europos universitetais (Bergeno, Graco, Granados, Leipcigo, Liono, Paduvos) susijungė į Europos universitetų aljansą „Arqus“. Šių universitetų rektoriai sveikina iniciatyvą suteikti Jo Ekscelencijai prezidentui Macronui garbės daktaro vardą, taip pripažindami indėlį kuriant Europos universitetų ateitį.
Europos projektas ir europinė integracija išgyvena naują savo raidos etapą – galbūt net slenkstinę situaciją. Žmonių, prekių ir idėjų laisvas judėjimas, migracija ir komunikacija lėmė, kad europiečiais žmonės tapo anksčiau, nei jiems tai paaiškino tyrinėtojai. Bet Europai reikia naujų impulsų. Jos plėtros kryptis lems politinis ir kultūrinis elitas.
Jei norime Europos kaip kažko daugiau už geografinį ir ekonominį vienetą, turime nuosekliai plėtoti Europos politinį projektą ir drauge kurti strateginę Europos viziją. Neabejoju, kad universitetai į šią diskusiją įneš savo patirtį, savo indėlį. Giliai tikiu „Universitetų Europos“ idėja ir tuo, kad šiandien simboliškai prisidedame prie jos įgyvendinimo.
Naujos Europos aukštųjų mokyklų bendradarbiavimo ir integracijos galimybės tapo įmanomos dėl vizionieriškos Jūsų kaip Prancūzijos prezidento iniciatyvos. Pirmą kartą po ilgesnio laiko universiteto idėja susilaukė naujos plėtotės politiniu lygmeniu.
Jūsų Ekscelencija pradėjote europinės universitetų konsolidacijos procesą, kuris jau turi reikšmės mums ir dar daugiau turės ateityje. Tai padarėte išsaugodamas klasikinio universiteto idėją ir pagarbą autonomiškumui.
Tai yra tvirtas pagrindas ir garbė Vilniaus universitetui suteikti Jums garbės daktaro vardą už indėlį į Europos universitetų integraciją ir modernios universiteto idėjos plėtotę, kartu išreiškiant savo įsipareigojimą dėl Europos universitetų bendradarbiavimo.
Tegyvuoja Europos Unija ir Universitetų Europa!
Komentarų nėra. Būk pirmas!