Balandžio 25–26 dienomis Vilniaus universiteto Teisės fakultete pirmą kartą Lietuvoje vyksta tarptautinė doktorantų ir jaunųjų teisėtyrininkų konferencija „Nacionalinių teisės sistemų sąveika: konvergencija ar divergencija?“. Kalbamės su vienu iš konferencijos organizatorių ir dalyvių Donatu Murausku.
Kodėl iki šiol nebuvo rengiamos tarptautinės teisės doktorantų konferencijos?
Lietuvoje yra rengta įvairių konferencijų, kurios buvo skirtos jaunesniems įvairių sričių tyrėjams bei doktorantams, bet teisės srities doktorantai ir jaunesni teisėtyrininkai yra grupė, kuri greičiausiai buvo vertinama kaip pernelyg maža Lietuvoje. Juk teisės srities doktorantus rengia tik 3 Lietuvos universitetai. Vien teisės doktorantų konferencija nebūtų rizikinga didelėse valstybėse, tačiau Lietuvoje visapusiškas renginys galimas tik turint stiprų tarptautinį elementą – daug jaunųjų teisėtyrininkų ir doktorantų iš užsienio valstybių.
Kur matote šios konferencijos išskirtinumą?
Konferencijos išskirtinumas yra pirmiausiai teisės doktorantų ir jaunųjų teisėtyrininkų įvairovė, nes į konferenciją atvyksta tyrėjų net iš 11 Europos valstybių. Taip pat svarbu paminėti konferencijos apimtį: pranešimų įvairovė yra labai plati, bet visas temas jungia bendras teisės sistemų sąveikos paieškos siekis.
Konferencijos temų platumas ir dalyvių gausa (48 pranešimai) leido sukurti konferencijos sekcijas atitinkamose srityse, todėl kiekvienas dalyvis gali stebėti pranešimus būtent jį dominančioje srityje, pavyzdžiui, baudžiamoji teisė, darbo teisė, įmonių teisė. Svarbu pažymėti ir tai, kad konferencijos tikslas yra diskusijos, bendradarbiavimo skatinimas, todėl ypač svarbus ir sėkmingai įgyvendintas organizatorių uždavinys buvo pranešimų publikavimas prieš konferenciją. Išankstinis publikavimas suteikė galimybę konferencijos dalyviams susipažinti su pranešimais, iš anksto pasiruošti diskusijoms. Taip siekiama sukurti kuo intensyvesnį grįžtamąjį ryšį pranešėjams jų atliekamų tyrimų atžvilgiu.
Kokios aplinkybės padiktavo tokią konferencijos temą?
Konferencijos temą nulėmė vis labiau aktualūs socialiniai procesai: globalizacija, Europos integracija, aktyvus valstybių tarpusavio bendradarbiavimas bei konkurencija. Pati idėja kilo iš akivaizdaus fakto, kad minėti procesai vyksta šiuo metu ir mes turime galimybę apjungti doktorantus iš įvairių valstybių, kurie savo tyrimų pagrindu galėtų pateikti šių procesų vertinimą.
Pati konferencija ir jos tema yra neformalių VU Teisės fakulteto doktorantų susitikimų rezultatas, tai parodo, kad po truputį vis labiau atsiranda aukšto tarptautinio lygio mokslinių diskusijų poreikis tarp jaunųjų tyrėjų ir Lietuvoje.
Kokią jūsų pranešimo tema ir kodėl?
Mano pranešimo tema yra „Europos Sąjungos Teisingumo Teismo įtaka nacionalinėms laikinosioms apsaugos priemonėms: konvergencijos sąnaudos“. Pati tema tiesiogiai susijusi su mano atliekamu disertaciniu tyrimu ekonominės teisės analizės srityje. Tokios temos aktualumas yra padiktuotas Europos Sąjungos Teisingumo Teismo įtakos nacionalinei teisei. Bandau suprasti, ar nėra taip, kad skirtingas reguliavimas Europos Sąjungos valstybėse narėse, nesant Europos Sąjungos Teisingumo Teismo įtakos, lemtų labiau ekonomiškai pateisinamą reguliavimą. Todėl pranešimu keliu klausimus dėl nacionalinės teisės institutui daromos įtakos ekonominės naudos.
Kokią naudą jauniesiems teisininkams duoda tokios konferencijos?
Tokia konferencija yra naudinga dalyviams dėl įvairių priežasčių: galimybių patikrinti savo temos ir postuluojamų tezių tvirtumą, užmegzti akademinius ryšius su panašiomis temomis dirbančiais tyrėjais iš įvairių valstybių ir tiesiog praplėsti akiratį, t.y. nesidomėti vien tik savo asmeniniais tyrimais, bet ir pamatyti, kad pasaulyje yra daugybė žmonių, kurie daro panašius dalykus ir yra žymiai konstruktyviau bei įdomiau tai daryti kartu.
Komentarų nėra. Būk pirmas!