Pasak 2018 m. Molėtų astronomijos observatorijoje vykusios „Europlanet Summer School“ mokyklos dalyvių, kiekvienas gali rasti savo planetą šalia kitų žvaigždžių.
2018 m. rugpjūčio 1-10 d. Vilniaus universiteto (VU) Fizikos fakulteto Teorinės fizikos ir astronomijos instituto Molėtų astronomijos observatorijoje vyko tarptautinė vasaros mokykla „Kosminės misijos: antžeminiai stebėjimai ir mokslo komunikacija“.
Į tarptautinę astrofizikos mokyklą buvo pakviesti ne tik profesionalūs astronomai ir aukštojo mokslo studentai, bet ir astronomijos mėgėjai. Mokyklos tikslas – suteikti dalyviams informaciją apie ryšius tarp kosminių ir antžeminių stebėjimų, taip pat gilinti stebėjimo įgūdžius bei plėtoti bendradarbiavimą tarp mokslininkų ir visuomenės. Dalyvavo studentai iš Lietuvos, Graikijos, Italijos, Ispanijos, Jungtinės Karalystės, Jungtinių Amerikos valstijų, Lietuvos, Rumunijos, Suomijos ir Ukrainos bei dėstytojai iš Danijos, Jungtinės Karalystės, Nyderlandų, Portugalijos ir Lietuvos.
Kiekvieną naktį vasaros mokyklos studentai rinko stebėjimų duomenis naudodami Molėtų astronomijos observatorijos teleskopus – 1.65 m veidrodžio skersmens ir 35/51 cm plataus lauko Maksutovo sistemos teleskopus. Spektroskopiniai instrumentai, sumontuoti didžiausiame teleskope Šiaurės Europoje, leido dalyviams ištirti jų pasirinktų žvaigždžių cheminę sudėtį. Studijuojant šviesos intensyvumo pokyčius, jie išmoko aptikti žvaigždžių spindesio kitimą bei stebėti egzoplanetų prie kitų tolimų mūsų galaktikos žvaigždžių poslinkius priešais jų žvaigždes.
„Tarptautinėms kosminėms misijoms, tokioms kaip Europos kosmoso agentūros „Gaia“ ir „PLATO“ planetų paieška, kaip NASA „TESS“ egzoplanetų medžiotojas, tokie antžeminiai stebėjimai Molėtų observatorijoje yra labai svarbūs. Jie leidžia geriau pažinti žvaigždes, kurios turi planetas“, – pabrėžė iš Orhus universiteto Danijoje atvykęs profesorius Hansas Kjeldsenas.
Vasaros mokyklos dalyviai taip pat buvo mokomi ir praktinių įgūdžių: kaip pristatyti mokslą visuomenei, žiniasklaidai ir mokykloms. Šią tarptautinę vasaros mokyklą finansavo Europos komisijos projektas „Europlanet 2020 tyrimų infrastruktūra“ , skirtas planetų tyrimams Europoje vystyti.
„Vasaros mokykla dalyviams siūlo intensyvią programą gilinant savo praktinių stebėjimų ir duomenų analizės įgūdžius. Pastaruoju metu astronomijos mėgėjų turima technika leidžia užsiimti labai rimtais stebėjimais, todėl šioje tyrėjų mokykloje buvo derinama astronomų profesionalų ir astronomijos mėgėjų veikla. Mokyklos lygis orientuotas į doktorantus ir jaunus mokslininkus tačiau paskaitų metu papildomai konsultuojami labai sėkmingai dalyvavo ir astronomijos mėgėjai, ir mokytojai“, – sakė Teorinės fizikos ir astronomijos instituto direktorė habil. dr. Gražina Tautvaišienė, vadovaujanti šių mokyklų organizavimui.
Daugiau informacijos:
https://mao.tfai.vu.lt/europlanet2018
Komentarų nėra. Būk pirmas!