Vilniaus universiteto (VU) Kauno fakulteto mokslininkai subūrė tarptautinę mokslininkų komandą ir kartu vykdys bei koordinuos Europos Komisijos finansuojamą projektą „Internetiniai blokų grandinės technologijos mokymai Europos tarpdalykinių kompetencijų sklaidai“ (angl. „BlockChain Network Online Education for Interdisciplinary European Competence Transfer“ („BlockNet“)). Projektas reikšmingas dėl sparčių informatikos srities pokyčių, kurių kontekste blokų grandinės technologija vertinama kaip viena iš perspektyviausių metų naujovių.
Pagrindinis tarptautinio mokslinio projekto „Blocknet“ tikslas – sukurti ir įgyvendinti praktikoje tarpdalykinio blokų grandinės technologijos mažojo tinklo internetinius kursus. Iki šiol nėra parengta tarpdalykinių kursų, kurie įvairių studijų programų studentams teiktų pagrindines žinias ir įgūdžius, reikalingus perprasti revoliucine vadinamai blokų grandinės technologijai, taip pat apie šios visą internetinių atsiskaitymų struktūrą keičiančios technologijos taikymą ir poveikį skirtingose verslo aplinkose.
VU Kauno fakulteto Socialinių mokslų ir taikomosios informatikos instituto mokslininko prof. Vladislavo Fomino manymu, blokų grandinės technologijos pritaikymas bet kurioje su duomenų apdorojimu ir saugojimu susijusioje veikloje įrodo šios unikalios sistemos išskirtinumą ir akivaizdų jos pranašumą, palyginti su visais kitais panašaus tipo tinklais.
Pasak jo, blokų grandinės sistemoje kiekvienas informacijos mazgas yra saugomas atskirai ir nepriklausomai, o kartu vedamas į visiems matomą galutinį rezultatą. Kiekvienas informacijos vienetas yra atnaujinamas atskirai, o pats populiariausias įrašas tampa originalia kopija. Kiekviena transakcija yra transliuojama, o naujai įvedama informacija automatiškai sukuria pakeitimus. Todėl blokų grandinės technologija nereikalauja pašalinio trečiojo asmens, kuris turėtų moderuoti atliekamas transakcijas.
„Sujungus tris skirtingus technologijos metodus – internetą, asmeninių kodų kriptografiją ir protokolo valdymo paskatinimą, sukurtas pažangus tinklas, kuriam nereikia jokių pašalinių patvirtinimo organų, o informacijos perdavimas ir patvirtinimas pats savaime veikia kaip duomenų legalumą ir saugumą užtikrinantis saugiklis“, – privalumus aiškino tarptautinio mokslinio projekto „Blocknet“ koordinatorius prof. V. Fominas.
Šiuo metu darbuotojų ir ekspertų, turinčių žinių ir įgūdžių blokų grandinės technologijos srityje, paklausa yra labai didelė ir ji nuolat auga. Dideli yra ne tik finansų sektoriaus, akademinės bendruomenės ir vyriausybės, bet ir plačiosios visuomenės lūkesčiai, nes blokų grandinės technologija – radikaliai naujas būdas registruoti ir paskirstyti informaciją. Reaguodami į plataus spektro poreikių dinamiką, mokslininkai siekia įsigilinti į blokų grandinės technologijos įtaką ir jos teikiamas galimybes, tobulinti esamas struktūras ir santykius verslo aplinkoje ir ypač finansinėse institucijose.
Blokų grandinės technologijos žinovas įsitikinęs, kad projektas „Blocknet“ padės formuoti Europos studentų sampratą apie šias naujas technologijas kaip perspektyvią industriją ir suprasti jos potencialą bei savo galimybes joje. „Esame įsitikinę, kad vykdydami šį projektą savo veikla padėsime įvairių šalių studentams įgyti žinių ir įgūdžių, reikalingų siekiant pasinaudoti naujomis kvalifikuotų specialistų rinkos galimybėmis“, – sakė prof. V. Fominas.
Projektas įgyvendinamas kartu su nauja magistrantūros studijų programa „Finansų technologijos“ (FinTech) VU Kauno fakultete ir magistrantūros studijomis „Blokų grandinės technologijos taikymas tiekimo grandinės vadyboje“ Dortmundo technikos universitete (Vokietija).
Informatikos mokslų magistro kvalifikacinį laipsnį (po 1,5 metų valstybės finansuojamų studijų) suteikianti tarpdalykinė programa „Finansų technologijos“ VU Kauno fakultete rengia aukštesnės ir aukščiausios grandies šiuolaikinių finansinių technologijų industrijos specialistus, gebančius finansinių instrumentų ir pažangių informacinių komunikacinių technologijų sprendimų žinias ir moksliniais tyrimais grįstus pasiekimus taikyti teoriniuose ir praktiniuose veiklos modeliuose tiek klasikinėse, tiek inovatyviose, centralizuotose ir decentralizuotose e. rinkose, bankininkystės, investicinio draudimo sektoriuose, valstybinio ir privataus sektoriaus organizacijose.
VU Kauno fakulteto dekanas doc. dr. Kęstutis Driaunys įsitikinęs, kad sėkmingai baigę šią studijų programą absolventai taps kvalifikuotais ir paklausiais finansų srities specialistais, kurie užpildys finansų ir blokų grandinės technologinių sprendimų diegimo versle ir darbo rinkoje nišą, atsirandančią derinant klasikines finansų inžinerijos ir inovatyvias finansų technologijų sritis.
Projektų rezultatų aptarimas vyks 2019 m. Ateities logistikos kongrese (Zukunftskongress Logistik) Dortmunde, Vokietijoje – kasmetinėje pramonės logistikos konferencijoje, į kurią susirinks daugiau nei 600 akademinės bendruomenės dalyvių.
Projektas „Blocknet“ (Nr. 2018-1-LT01-KA203-047044) finansuojamas Europos Komisijos pagal „Erasmus+“ KA2 programą.
Komentarų nėra. Būk pirmas!