Balandžio 4 d. Vilniaus universitete paminėtas VU Botanikos sodo 225-erių metų jubiliejus. Šiai progai buvo skirtas renginys „Botanikos sodo turtai: Vilniaus universiteto Botanikos sodui – 225“.
Balandžio 4 dieną VU bibliotekos Baltojoje salėje buvo atidaryta paroda „Vilniaus universiteto Botanikos sodui – 225“. Parodą atidariusi B. Butkevičienė, VU Mokslinės bibliotekos direktorė kultūros paveldui, sveikindama su šviesiu Botanikos sodo 225-uoju pavasariu ir kviesdama susipažinti su paroda, kreipėsi į ilgametę Botanikos sodo darbuotoją E. Moroz, dėkodama ir linkėdama ilgiausių metų. E. Moroz 50 savo gyvenimo metų atidavė Universitetui: nuoširdžiai dirbo Botanikos sode ir išaugino ne vieną botanikų kartą. Renginio svečiai čia galėjo apžiūrėti kelis XVIII a. herbaro lapus. Tai žymaus prancūzų botaniko E. Žilibero, įsteigusio VU Botanikos sodą, surinkti ir sudžiovinti augalai: vėdrynas, jonažolė, sidabražolė ir kt. Šalia S.B. Jundzilo disertacijos „Fiziologia Roslin“, kurioje aprašyti Vilniaus apylinkių augalai, galima buvo pamatyti medalį, kuriuo buvo apdovanotas studentas, išgelbėjęs prof. E. Žiliberui gyvybę. Parodoje buvo galima pasigėrėti Botanikos sodo litografija (XIX a. pirma pusė), dailininkės G. Didelytės triptiku Jurgiui Pabrėžai atminti. Buvo susipažindinama su Botanikos sodo šiandienos darbuotojų leidiniais, straipsniais.
Rektorato fojė veikė plakatų paroda „Botanikos sodas: valandos, dienos, metai“, kuriuose –šiandienos Botanikos sodo istorija ir gyvenimas. Jie trumpai supažindino su visais Botanikos sodo skyriais ir padaliniais, kolekcijomis, svarbiausiais skaičiais. Jeigu kyla noras sužinoti ir pamatyti daugiau, nuo gegužės 1 d. galima pradėti lankytis sode ir viską pamatyti gyvai. Parodos eksponatams netrūko žiūrovų: visiems magėjo iš arčiau pasižiūrėt kam į save jaunystėje, kam – į pažįstamus veidus. Šių plakatų meninė redaktorė – I. Višinskienė.
Teatro salėje į svečius kreipėsi VU rektorius akad. B. Juodka. Jis šiltai ir nuoširdžiai pasveikino Botanikos sodo dabartinį kolektyvą ir visus anksčiau jame dirbusius. „Sąžiningi ir atsidavę darbui Botanikos sodo mokslo darbuotojai ir visi specialistai yra Universiteto patriotai, puoselėjantys geriausias Universiteto tradicijas, didinantys jo šlovę.“ Rektorius padėkojo už triūsą, kurio rezultatais džiaugiasi ne tik VU bendruomenė, bet ir Vilnius, ir visas kraštas. Botanikos sodo darbuotojai džiaugėsi, jog pirmą kartą Botanikos sodo kolektyvas buvo pagerbtas tokiame aukštame akademiniame lygyje. Tai buvo labai graži šventė, kupina pripažinimo džiaugsmo.
Tarp garbingų svečių buvo svečiai iš LR Aplinkos ministerijos: Rimvydas Grikevičius, Stanislovas Žebrauskas – Miškininkystės skyriaus vedėjas; svečiai iš LR Švietimo ir mokslo ministerijos: Egidija Kasperiūnienė – ES paramos skyriaus vedėja, Šarūnas Bėčius – Miškotvarkos skyriaus vedėjas; svečias iš LR Vyriausybės Linas Vingelis – Švietimo, mokslo ir kultūros skyriaus vedėjas; Vilniaus miesto savivaldybės atstovai: Antanas Stackevičius – Aplinkosaugos skyriaus vyriausiasis specialistas ir Vaiva Deveikienė – Miestovaizdžio skyriaus vedėja. O kur dar svečiai iš kitų organizacijų: Romas Pakalnis – LRT tarybos pirmininkas, Vida Laurukėnienė – Verkių ir Pavilnių parkų direktorė, Asta Dirmaitė – UNESCO atstovybės Lietuvoje sekretorė, Arūnas Komka – VGTU kancleris. Buvę kolegos, dabar svečiai ir viešnios: Steponas Deveikis, Vaiva Jucytė, dr. Danutė Dainauskaitė, Eugenija Moroz. Matėme čia ir šviesius Botanikos sodo draugų klubo narių veidus, mielas ponias: Loretą Musanją, Ireną Kubilienę, Rūtą Kniūkštienę, Nijolę Visockaitę ir kitas.
Buvo parodytas video filmas „Vilniaus universiteto Botanikos sodas 1781–2006 metais“ (autorė Dalia Juočerytė). Šį filmą gali pažiūrėti kiekvienas, atsivertęs BS interneto svetainę: www.botanikos-sodas.vu.lt.
Apie Botanikos sodo dabarties problemas ir ateities vizijas pranešimą skaitė BS direktorius dr. A. Skridaila. Trumpas, bet išsamus pasakojimas apie sunkumus, su kuriais tenka susidurti, apie problemų sprendimo būdus, apie artimiausius ateities projektus leido susirinkusiems susidaryti vaizdą apie BS gyvenimą šiandien. Botanikos sodo veikla skirta žmonėms: visi darbai skiriami visuomenei, Lietuvai, ar tai būtų mokslo tiriamieji darbai, ar kolekcijų kaupimas, siekiant praturtinti augalų genofondą, ar savaiminės floros privalumų išryškinimas ir gamtos grožio akcentavimas lankytojams.
Po iškilmių visi rinkosi VU kavinėje puodeliui kavos ir diskusijoms. Čia dar skambėjo sveikinimai, glostę sodiečių širdis. VU BS dėkoja visiems svečiams, dalyvavusiems šventėje. Nuoširdžiai dėkojame Editai Kirlytei, VU Informacijos ir ryšių su visuomene skyriaus vyriausiajai specialistei, už pagalbą ir patarimus, taip pat kitiems VU CR darbuotojams, padėjusiems suruošti šią šventę.
Gintarė Jurkevičienė, VU BS Dendrologijios skyriaus vyr. specialistė
Į „Universitas Vilnensis“ klausimus atsako VU Botanikos sodo direktorius dr. Audrius Skridaila.
Kokia VU Botanikos sodo ateitis ir perspektyva?
VU Botanikos sodo kolektyvas numatęs strateginius tikslus, juos įgyvendinant prireiks daug energijos, žinių ir patirties. Turime sukaupti Botanikos sode kuo gausesnį augalų genofondą (šiuo metu jau yra sukaupta per 10 tūkst. pavadinimų augalų: 7 700 Kairėnuose, apie 3000 – Vingyje; tai yra turtingiausios augalų kolekcijos Lietuvoje), vykdyti mokslinius tyrimus biologijos srityje įsijungiant į tarpinstitucines Lietuvos ir tarptautines programas bei siekti tapti ne tik jų vykdytoju, bet ir lyderiu. Sieksime išplėtoti VU Botanikos sodo infrastruktūrą Kairėnuose sukuriant modernų daugiafunkcinį (mokslo, studijų, švietimo, kultūros, rekreacijos bei turizmo) centrą, kuris taptų reprezentaciniu šalies botanikos sodu, tenkinančiu pačius įvairiausius visuomenės poreikius. Vingyje esantį padalinį pamažu integruosime į bendrą Vingio parko struktūrą išlaikydami šios teritorijos savitumą ir ryšius su Botanikos sodu.
Šiais metais pradedamas įgyvendinti projektas „Vilniaus universiteto Botanikos sodo infrastruktūros pritaikymas turizmo reikmėms“, remiamas ES struktūrinių fondų, pagal Lietuvos 2004–2006 m. bendrąjį programavimo dokumentą, 3.4 priemonę „Viešoji turizmo infrastruktūra ir paslaugos“. Projekto įgyvendinimo pabaiga – 2008 m. rugsėjo 1 d. Bendra projekto vertė – 7 272 731 Lt, paramos projektui suma – 6 545 458 Lt, (iš jų: ES paramos lėšos – 4 906 475,32 Lt; LR paramos lėšos – 1 638 982,68 Lt), VU lėšos – 727 273 Lt.
Įgyvendinant šį projektą siekiama Vilniaus universiteto Botanikos sodą kuo greičiau paversti patraukliu turizmo centru, mėgstamu bei gausiai lankomu ne tik vilniečių bet ir miesto svečių. Visapusiškai išnaudojant turimus gamtos, paveldo resursus bei turtingiausias Lietuvoje augalų kolekcijas numatyta sukurti unikalią pažintinę vietą turistams Vilniaus mieste. Atlikus numatytus darbus, VU Botanikos sode bus parengti 2 teritorijų planavimo dokumentai; rekonstruoti trys pastatai (XIX a. architektūriniai paminklai), kurie bus pritaikyti lankytojų ir turizmo reikmėms (šiuose pastatuose įsikurs muziejus, informacinis centras su biblioteka, viešasis tualetas); bus sukurta informacinė parko sistema; pakloti būtini inžineriniai tinklai – nuotekų surinkimo sistema; rekonstruota dalis tvoros reprezentacinėje sodo dalyje; sutvarkyta esama ir sukurta trūkstama smulkioji sodo infrastruktūra (įrengta piknikų vieta, 4 pavėsinės, 2 vaikų žaidimo aikštelės, suolai lankytojų poilsiui ir kt.; pagerintos 14450 m² jau esamų apžvalginių kelių, takų ir parkavimo aikščių dangos; sukurtos 5 naujos darbo vietos. Botanikos sode Kairėnuose tuščiose erdvėse žadama įrengti golfo žaidimo aikšteles, esame numatę toliau tęsti Kairėnų dvaro parko objektų atgaivinimo programą, turime sukūrę Botanikos sodo teritorijos Vingyje ateities viziją.
Įgyvendinus šį ES struktūrinių fondų finansiškai remiamą projektą, VU Botanikos sodas taps vienu iš didžiausių ir geriausiai sutvarkytų turistinių centrų ne tik Vilniuje, bet ir Lietuvoje, iš kitų išsiskiriantis jame esančių objektų gausa ir įvairove. Planuojama, kad įgyvendinus šį projektą jau artimiausiu metu VU Botanikos sodo lankytojų ir ypač turistų skaičius išaugs iki 100 tūkst. per metus.
Kas, Jūsų manymu, yra didžiausi Botanikos sodo turtai – augalai, sode dirbantys žmonės ar pasiekimai ir įvertinimai?
Be abejo, vertingiausi yra sodo darbuotojai, jų žinios, patirtis, o svarbiausia – entuziazmas kurti sodą, kurio jie, nepaisant visų sunkumų, vis dar turi pakankamai. Be jų nebūtų nei augalų kolekcijų, nei projektų, nei aktyvios sodo veiklos visose srityse.
Komentarų nėra. Būk pirmas!