Lietuvos valstybės – Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo – dienos proga Vilniaus universiteto (VU) botanikos sodas liepos 3 d. 15 val. kviečia į gėlių parodą „Lelija Mindaugo Karūnai“. Čia akį trauks šimtai įvairiausių rūšių ir veislių lelijų, viendienių, rožių ir kitų vasarą žiedais džiuginančių augalų, kolekcionuojamų sodo skyriuose Kairėnuose ir Vingyje. Parodą papildys žavios dekoratyvinių miežių (mutantų) puokštės ir kitos staigmenos.
Parodą „Lelija Mindaugo Karūnai“ organizatoriai atidarys kartu su Dianos Zviedrienės tapybos paroda „Žolynų pasaka“, kuri veiks muziejuje iki liepos 26 d.
Stilizuotos lelijos ornamentų randama jau Mesopotamijos laikais, o mums labiausiai pažįstamas – fleur-de-lis simbolis, dėl katalikybės įtakos paplitęs renesanso Europoje ir puošiantis ne vienos dinastijos ar garsios giminės herbus. Lelijos ženklas yra mėgstamas ir tradiciniuose lietuvių audimų, siuvinėjimo raštuose, apie jas dainuojama liaudies dainose.
Lelijos – ypatingos gėlės, savo stambiais, išraiškingais žiedais bei aromatu traukiančios dėmesį pačiame vasaros įkarštyje. Šis daugiametis svogūninis augalas neprarado savo populiarumo per tris auginimo tūkstantmečius. Gamta sukūrė apie 110 skirtingo ūgio ir atspalvių rūšių, o įvairių šalių selekcininkai, negalėdami atsispirti lelijų magijai, išvedė daugiau nei dešimteriopai vien tik Tarptautiniame lelijų registre jau patvirtintų veislių. Šiuo metu VU Botanikos sode auginama apie 800 įvairių rūšių ir veislių lelijų.
Šiais metais parodos lankytojus džiugins ir rožių veislės. Botanikos sode siekiama sukurti tinkamiausių Lietuvoje auginti senovinių ir modernių rožių kolekciją. Parenkamos atspariausios ligoms ir kenkėjams bei šalčiui veislės. Veislės atrenkamos ir pagal jų dekoratyvines savybes, žiedo spalvą bei formą, krūmo dydį.
Vingio skyriuje šiuo metu auginama 150 veislių (550 krūmų) pagrindinių rožių grupių (arbatinių hibridinių, poliantinių, floribundinių, miniatiūrinių, modernių krūminių), kurios beveik nepertraukiamai žydi iki vėlyvo rudens, o Kairėnuose šalia senojo parko liepų alėjos 1,5 ha plote auginama 80 pavadinimų senovinių, 79 pavadinimų modernių krūminių ir 16 veislių poliantinių rožių.
Gėlių paroda laukia lankytojų liepos 3–6 d. nuo 12 val. iki 19 val. VU botanikos sodo muziejuje Kairėnuose. Gėlių ekspozicijas ruošia Žolinių dekoratyvinių augalų kolekcijų grupės ir Vingio skyriaus specialistai. Tai jau šeštoji VU botanikos sodo specialistų rengiama šių įspūdingiausių liepos mėnesio kolekcinių gėlių paroda.
Komentarų nėra. Būk pirmas!