Vilniaus universiteto (VU) biblioteka, sauganti gausiausią Lietuvoje 328 inkunabulų kolekciją, pateko į tarptautinę XV a. Europos spaudinių duomenų bazę. Šioje bazėje prie bibliografinių inkunabulų aprašų dažniausiai pateikiamos ir jų suskaitmenintos kopijos, nors yra nemažai aprašų ir be nuorodų į tokias kopijas. Joje atsidūrė vieno VU bibliotekoje saugomo inkunabulo skaitmeninė kopija. Tai – graikų filosofo Aristotelio veikalo „Etika“ komentarai lotynų kalba „Parvulus philosophiae moralis in Ethicam Aristotelis introductorius“, leisti Leipzige vokiečių spaustuvininko Wolfgango Stöckelio (1473–apie 1541) apie 1495–1500 metus (https://data.cerl.org/istc/ip00126800).
Nuo šiol Lietuvos ankstyviausias spausdintas paveldas bus matomas pasaulyje. Senųjų knygų kelias, mainai, prekyba ir sklaida į kitas šalis rodo, kaip Lietuvos gyventojai vertino spausdintą žodį, komunikavo su knygų leidėjais, platintojais, kokiais keliais atsigabendavo knygas.
Inkunabulai – tai pirmosios nuo spaudos išradimo iki 1500 m. gruodžio 31 d. imtinai išleistos knygos.
XV a. Europos spaudinių duomenų bazę sukūrė Britų biblioteka bendradarbiaudama su daugeliu pasaulio institucijų. Jos koordinatoriai pasiūlė atsiųsti ir daugiau nuorodų į skaitmenintas VU bibliotekos inkunabulų kopijas, nors prie konkretaus inkunabulo aprašo yra pateiktos nuorodos ir į kitas institucijas. Mokslininkus, tyrėjus, kultūros istorikus labai domina mūsų bibliotekose sukauptos senosios knygos ir jose išlikusios proveniencijos – asmenų ir institucijų įrašai, spaudai, ekslibrisai, įvairios marginalijos. Ši informacija liudija glaudžius ir ilgamečius mūsų kultūrinius ryšius su Vakarų Europa.
Komentarų nėra. Būk pirmas!