Informacinės technologijos šiuolaikinio žmogaus gyvenime užima vis daugiau vietos. Jos tampa ypač aktualios studijų ir darbo procese. Vilniaus universiteto informacinių technologijų plėtra ir naudojimu rūpinasi specialus padalinys – VU Informacinių technologijų taikymo centras (ITTC). Nuo šių studijų metų VU ITTC siūlo dar daugiau elektroninių paslaugų universiteto bendruomenei.
Lengvesnė prieiga prie paslaugų
„Ši sistema buvo kuriama gan ilgai – gerus metus, tačiau šiandien mes labai džiaugiamės, kad ji jau veikia“, – pažymi M. Jurgutis. VU ITTC vadovas pabrėžia, kad įdiegta sistema leidžia tiek VU darbuotojams, tiek studentams užsisakyti visas elektronines paslaugas vienoje vietoje. „Anksčiau būdavo, kad prie skirtingų paslaugų tekdavo jungtis skirtingose vietose, naudojant skirtingus prisijungimo vardus ir slaptažodžius. Dabar yra bendra sistema, ir žmogus, jungdamasis prie šios sistemos, gali iš karto pasirinkti jam reikalingas elektronines paslaugas“, – sako M. Jurgutis.
Vilniaus universitetas šiuo metu studentams, dėstytojams ir administracijos darbuotojams teikia elektroninio pašto, prieigos prie informacinės sistemos, prieigos prie belaidžio tinklo EDUOROAM, prieigos prie virtualaus privataus tinklo (VPN) ir didelių failų perdavimo sistemos (FPS) paslaugas. Kaip teigia VU ITTC Kompiuterių tinklų grupės vadovė Aurelija Gefenienė, ateityje teikiamų paslaugų planuojama dar pagausinti.
Tobulina virtualiąją studento darbo vietą
M. Jurgutis pažymi, kad ITTC baigia rengti ir naują vadinamąją studento darbo vietą – studentų prisijungimo ir darbo informacinėje sistemoje aplinką. Patobulintoje sistemoje bus numatyta ir galimybė studentams bendrauti tarpusavyje.
Į e. tapatybių VS yra integruojamos ir studentų darbo vietos universitetinėse kompiuterių klasėse. Bet kurioje tokioje klasėje studentas gali naudotis jam priskirta individualia aplinka ir duomenimis. Ateityje šią sistemą planuojama plėsti, įdiegiant virtualias nuotolines darbo vietas.
Mobiliųjų technologijų taikymai – jau šiandien
ITTC nuolat įdiegia naujas priemones, kurios leidžia VU bendruomenės nariams naudotis mobiliųjų technologijų galimybėmis, ypatingą dėmesį kreipdamas į belaidės prieigos tinklą EDUROAM ir IP telefoniją.
EDUROAM – Europos akademinių institucijų belaidės prieigos tinklas. Tapęs EDUROAM vartotoju, universiteto bendruomenės narys gali naudotis bet kurios Europos akademinės institucijos EDUROAM tinklu tomis pačiomis sąlygomis, kaip ir mūsų universitete. Visi, kas yra su šiuo tinklu susidūrę, žino, kad jungiantis prie jo reikia tinkamai sukonfigūruoti kompiuterį ar kitą mobilųjį įrenginį. Dabar universitete yra galimybė prisijungti prie belaidžio kompiuterinio tinklo „info“ ir lengvai prieiti prie informacijos, kuri yra reikalinga šiems veiksmams atlikti.
ITTC kuruoja ir Vilniaus universiteto balso perdavimo sistemą. Svarbi jos dalis – IP telefonija. „Ši telefonija suteikia darbuotojams daug privalumų – jie gali matyti, kas skambina, gali organizuoti konferencinį pokalbį su keliais pašnekovais. Taip pat galima, instaliavus tam tikrą programinę įrangą į savo nešiojamąjį kompiuterį, naudotis IP telefonijos paslauga nuotoliniu būdu“, – pažymi M. Jurgutis. Jis tikisi, kad šią paslaugą pirmiausia įvertins Vilniaus universiteto mokslininkai ir dėstytojai, kuriems tenka daug keliauti.
Pasak A. Gefenienės, kol kas didesnę IP technologijų taikymo mobiliosioms aplinkoms plėtrą apsunkina tai, kad tuo pačiu tarnybiniu telefono numeriu naudojasi keli darbuotojai. „Čia mums teks ieškoti atitinkamų sprendimų“, – tikina A. Gefenienė.
Didelės apimties failai – ne elektroniniam paštui
Visai neseniai universiteto darbuotojams buvo suteikta galimybė naudotis didelės apimties failų perdavimo sistema (FPS). Ši sistema leidžia nepaisyti tų apribojimų, kurie egzistuoja elektroniniame pašte. „Sistema veikia paprastai. Vienas žmogus gali pasiųsti kitam žmogui trumpą žinutę, prisegti prie jos didelės apimties failą ir suteikti tam tikrą terminą, per kurį tas kitas žmogus gali šį failą pasiimti“, – pažymi A. Gefenienė. Nors ši paslauga yra nauja, tačiau jau dabar, pasak A. Gefenienės, matyti, kad ji gali tapti labai populiari: „Patogu ir tai, kad jeigu tu nori priimti didelės apimties failą ne iš VU bendruomenės nario, gali suteikti jam teisę tokį failą tau perduoti.“ Vilniaus universiteto studentams ši paslauga bus pasiūlyta šiek tiek vėliau, ištyrus ir įvertinus galimą techninių resursų poreikį.
Tinklalapius aktyviausiai užsisako filologai
M. Jurgutis apgailestavo, kad kol kas dar ne visi Vilniaus universiteto dėstytojai pasinaudojo galimybe skelbti savo tinklalapį ITTC administruojamame VU žiniatinklyje. „Šiuo metu mes ruošiamės dar labiau supaprastinti tų tinklalapių skelbimo tvarką“, – sako M. Jurgutis. Šios paslaugos valdymas irgi bus integruotas į e. tapatybių VS. „Dėstytojo pageidavimu jo tinklalapio skelbimui bus įdiegta WordPress aplinka. Toliau tik nuo paties dėstytojo priklausys, kiek jis tą tinklalapį pildys ir ką su juo darys“, – pažymi M. Jurgutis.
Šiuo metu, VU ITTC duomenimis, aktyviausiai tarnybinių tinklalapių skelbimo paslauga naudojasi VU Filologijos fakulteto dėstytojai. Kaip teigia A. Gefenienė, jokių specialių rekomendacijų ar apribojimų tokiems dėstytojų tinklalapiams nėra. „Svarbu tai, kad žmogus, kuriantis tinklalapį, nepažeistų autorinių ir gretutinių teisių“, – pažymi A. Gefenienė.
Prieiga prie interneto – kiekviename bendrabutyje
Vilniaus universitetas dabar vėl tiesiogiai administruoja savo bendrabučius, tad ITTC tenka prižiūrėti ir visus bendrabučiuose esančius tinklus. Rugpjūčio mėnesį centre įkurta speciali Bendrabučių tinklo administravimo grupė. Šiandien visuose universiteto bendrabučiuose veikia internetas, per vasarą kai kuriuose bendrabučiuose atnaujinti ir tinklo sujungimai.
Bendrabučių tinklams yra skirta 2 tūkst. vadinamųjų viešųjų IP adresų. „Anksčiau bendrabučiai naudojosi tik keliais viešaisiais adresais, kuriais bendrabučių gyventojai jungdavosi virtualiai. Tai sukeldavo tam tikrų problemų, jungiantis prie elektroninės bankininkystės sistemų ar kitų panašių paslaugų“, – sako ITTC vadovas M. Jurgutis.
Padeda VU bibliotekai
VU ITTC aktyviai dirba ir su Vilniaus universiteto biblioteka. „Šiuo metu yra baigiama diegti nauja bendros prieigos prie interneto resursų išteklių informacinė sistema, kuri leis skaitytojams rasti skirtingus elektroninius išteklius vienoje vietoje. Tai bus savotiškas Google analogas, kuris apims tiek visus išteklius, esančius Lietuvoje, tiek užsienyje prenumeruojamas duomenų bazes“, – sako M. Jurgutis.
Tačiau susiduriama ir su tam tikromis problemomis. Viena iš jų – nauji studentų pažymėjimai, kuriuos yra sunku suderinti su bibliotekos sistema. „Naujo pavyzdžio studentų pažymėjimai yra susieti su elektroniniu transporto bilietu ir jo brūkšninio kodo struktūra skiriasi nuo brūkšninio kodo struktūros, naudojamos bibliotekos sistemoje. Gaila, kad gaminant naujus pažymėjimus nebuvo konsultuojamasi su universiteto atstovais ir nebuvo atsižvelgiama į studento pažymėjimo naudojimo ypatybes universitete. Dabar studentai dėl to gali patirti didelių nepatogumų“, – apgailestavo M. Jurgutis.
Komentarų nėra. Būk pirmas!