Vilniaus universiteto Senatas, parengęs naują Universiteto statuto redakciją ir pateikęs nustatytu laiku nacionaliniam parlamentui, taip pat priėmęs sprendimus ginti aukštosios mokyklos autonominio valdymo principą bei siekdamas modernios vadybos plėtojant mokslą ir studijas, informuoja visuomenę apie savo poziciją, kad būtų aiškios ir daugumai piliečių suprantamos keliamo konflikto priežastys, aplinkybės ir grėsmės.
Universitetas, valdydamas milžinišką – vertinant šalies mastu – intelektualųjį ir materialųjį turtą, darydamas esminę įtaką Lietuvos mokslo, kultūros, švietimo raidai, nori skaidrių politinių sprendimų ir teisės daryti įžvalgas kaip stipri demokratinės visuomenės institucija, o ne politinių sprendimų įkaitas. Senatas pasiūlė įstatymų leidėjui dialogą, nes dialogo būdu Universitetas gali pateikti nuostatas, kurias rekomenduotų visoms aukštosioms mokykloms. Dabartinėje situacijoje Vilniaus universitetas, istorijoje patyręs ne vieną išlikimo išbandymą santykiuose su politine valdžia, mato ir papildomą misiją – pakviesti visus universitetus ginti konstitucinį autonomijos principą.
Vilniaus universiteto statutas dar 1990 m. Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo yra patvirtintas atskiru įstatymu Dėl Vilniaus universiteto statuto patvirtinimo. Tai vienintelis aukštosios mokyklos statutas, patvirtintas įstatymu. Tačiau, įsigaliojus naujajam Mokslo ir studijų įstatymui, Vilniaus universiteto Senatas sutiko parengti naują Statuto redakciją.
2011-02-01 Senatas, rengdamasis diskusijai dėl galutinės naujo Statuto redakcijos ir dokumento priėmimui, išskyrė esminius principus, kurių sutarė laikytis redaguojant svarbiausią Universiteto dokumentą. Matyti, jog Senatas pagrindė savo poziciją rimtais teisiniais, etiniais, istoriniais argumentais.
2011-02-22 Universitetas priėmė naują savo statuto redakciją, kurią pateikė Seimui tvirtinti. Laikantis tradicijų statutas turėjo būti tvirtinamas įstatymu.
Seimui įteiktame Statuto projekte, be kita ko, yra numatytos šios nuostatos, kurios skiriasi nuo numatytų Mokslo ir studijų įstatyme:
٭Vilniaus universitetas siūlo įtvirtinti kitokį aukščiausio valdymo organo – Universiteto tarybos formavimo principą.
٭Statuto projekte numatyta, kad dėl ministro skiriamų Universiteto tarybos narių turi būti gautas Vilniaus universiteto bendruomenės atstovo – Senato sutikimas;
٭Kitaip nei Mokslo ir studijų įstatyme, numatyta, kad dėl svarbiausių sprendimų, kuriuos priima Universiteto taryba, turi būti gautas Senato sutikimas.
Vilniaus universiteto Senato, priėmusio tokį Statuto projektą, nuomone, tai leistų išvengti neteisingų žingsnių, kurie gali atsirasti, jei būsima Universiteto taryba priimtų sprendimus, prieštaraujančius Vilniaus universiteto bendruomenės nuomonei.
2011-04-28 Universiteto senatas, pritardamas aukštojo mokslo reformoms, pareiškė, kad reikia gerbti fundamentalų aukštojo mokslo autonomijos principą ir pakvietė įstatymų leidėją pradėti dialogą. Poreikis dialogui atsirado mūsų aukštosios mokyklos Senato nariams, dekanams, administracijai pajutus demokratinės dvasios trūkumą įgyvendinant Mokslo ir studijų įstatymą. Gali pasirodyti, kad minėtos Statuto nuostatos tiesiog kertasi su kai kuriomis Mokslo ir studijų įstatymo nuostatomis, tačiau Vilniaus universiteto Senatas įžvelgė ir kur kas gilesnę problemą, susijusią su aukštųjų mokyklų autonomijos principo ribojimais. Būtent į ją atkreipė dėmesį dalis Seimo narių, kurie kreipėsi į Konstitucinį Teismą, prašydami išaiškinti, ar Lietuvos Respublikos mokslo ir studijų įstatymo (2009 m. balandžio 30 d. redakcijos) nuostatos neprieštarauja Lietuvos Respublikos Konstitucijos atitinkamiems straipsniams Universitetas tik apgailestauja, jog kitos aukštosios mokyklos, teikdamos Seimui statutų projektus, neatsižvelgė į šias aplinkybes.
Iki bus paskelbtos Konstitucinio Teismo išvados, Universitetas pasiūlė ieškoti Seimui kompromisinio sprendimo, kuriuo būtų gerbiama Universiteto Senato nuomonė ir įstatymų leidėjas bent iš dalies atsižvelgtų į išsakytus prieštaravimus.
Kol Mokslo ir studijų įstatymas numato, jog universitetų statutai turi būti tvirtinami Seimo nutarimais, vienintelė galima teisinė išeitis yra naują Vilniaus universiteto statuto redakciją priimti kaip galiojančio įstatymo dėl Vilniaus universiteto statuto patvirtinimo pakeitimą, Būtent tokį įstatymo pakeitimo projektą, kuriuo siūloma priimti Senato pateiktą Statutą, įregistravo 15 Seimo narių grupė.
Su išsakyta oficialia Universiteto bendruomenės pozicija nesutinka kai kurie Seimo švietimo, mokslo ir kultūros komiteto nariai, taip pat Švietimo ir mokslo ministerijos vadovybė. Dėl šios priežasties Senato nutarimu buvo sudaryta derybinė grupė, įgaliota derėtis dėl naujojo statuto priėmimo.
2011-05-04 ir 2011-08-08 derybinės grupės nariai buvo susitikę su Seimo švietimo, mokslo ir kultūros komiteto pirmininku Valentinu Stundžiu bei Švietimo ir mokslo ministru Gintaru Steponavičiumi. Tačiau kompromisas nebuvo pasiektas, tik konstatuota, kad yra principinių nesutarimų.
2011-08-17 Seimo narė Virginija Baltraitienė įregistravo Mokslo ir studijų įstatymo pataisą, kuri 2011-09-29 buvo pateikta Seime, tačiau nuspręsta ją grąžinti tobulinti. Ši pataisa būtų leidusi išspręsti egzistuojančią teisinę koliziją tarp dviejų įstatymų – dabar galiojantis Vilniaus universiteto statutas, patvirtintas įstatymu, yra lex specialis, todėl turi viršenybę prieš Mokslo ir studijų įstatymą.
Seimo švietimo, mokslo ir kultūros komitetas vadovavosi paskelbta Seimo kanceliarijos Teisės departamento išvada, kurioje teigiama, kad Vilniaus universiteto statutas turi būti suderintas su Mokslo ir studijų įstatymu. Tuo tarpu 2011-09-27Vilniaus universiteto senatas rašytinai pateikė savo nuostatą dėl minėtų išvadų, teigdamas, kad dauguma jų nėra pagrįstos teisiniais argumentais. Ši pozicija grindžiama Lietuvos Respublikos Konstitucinio teismo priimtais sprendimais dėl aukštųjų mokyklų autonomijos principo. Deja, Seimo švietimo, mokslo ir kultūros komitetas, neatsižvelgdamas į Universiteto senato argumentus, savo poziciją ir toliau grindė tuo pačiu Mokslo ir studijų įstatymu ir Teisės departamento išvadomis. Kita vertus, jokių oficialių raštų iš Seimo Vilniaus universitetas nėra gavęs.
2011-09-26 ir 2011-10-29 Švietimo ir mokslo ministerija pateikė Universitetui du raštus, kuriuose būtent Universitetą ragina skubinti Statuto priėmimą (!) ir Vilniaus universiteto pertvarkymą iš biudžetinės įstaigos į viešąją.
2011-10-26 Rektorius prof. Benediktas Juodka, prorektorius doc. Juozas Galginaitis bei Senato pirmininkas prof. Domas Kaunas susitiko su Seimo Pirmininke Irena Degutiene ir išdėstė Vilniaus universiteto poziciją, įteikdami Rektoriaus pasirašytą raštą dėl Statuto projekto ir Universiteto pertvarkymo į viešąją įstaigą. Seimo Pirmininkė žodžiu patikino, kad Vilniaus universitetas gali vadovautis galiojančiu įstatymu (Statutu), kadangi Seimas nėra pateikęs kitokio atsakymo.
2011-10-20 Seimo švietimo, mokslo ir kultūros komiteto pirmininkas kreipėsi į Lietuvos universitetų rektorių konferenciją (LURK), prašydamas pareikšti nuomonę dėl Vilniaus universiteto statuto patvirtinimo įstatymu. Akivaizdu, jog tai reiškia siūlymą LURK “įvertinti” mūsų Universiteto Senato sprendimus.
2011-10-21 vykusi Lietuvos universitetų rektorių konferencija sprendimo nepriėmė ir atsakymą nutarė pateikti 2011-11-18.
2011-11-13 Rektorius prof. B. Juodka ir prorektorius J. Galginaitis susitiko su Švietimo ir mokslo ministerijos vadovais ir įteikė universiteto atsakymą į 2011-10-26 ministro raštą dėl universiteto persitvarkymo į viešąją įstaigą, kuriame pabrėžiama, jog laukiama atitinkamų įstatymo leidėjo veiksmų.
2011-11-18 įvyko Lietuvos universitetų rektorių konferencija (LURK), kurioje buvo balsuota dėl nuomonės apie Vilniaus universiteto siekį pratęsti tradiciją ir įtvirtinti savo statutą įstatymu. Poziciją šiuo klausimu LURK prašė pateikti LR Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komitetas. VU balsavimui pateikė savo projektą (projekto paaiškinimas, projekto lyginamasis variantas). Konferencijos dalyvių nuomonės balsavimo metu išsiskyrė (už VU poziciją balsavo 7 Lietuvos universitetų rektorių konferencijos atstovai, prieš – 6, vienas susilaikė).
2011-11-23 iš LRS SMKK buvo gautas raštas Nr.4819 dėl Vilniaus universiteto pertvarkymo iš biudžetinės į viešąją įstaigą, kuriame teigiama, kad komitetas š.m. lapkričio 30 d. ketina svarstyti Įstatymo projektą XIP-3105 Dėl Vilniaus universiteto statuto patvirtinimo. Taip pat rašte buvo nurodyta Komitetui pateikti universiteto nuomonę dėl Seimo Teisės departamento pastabų ir pasiūlymų, pateiktų įstatymo projektui XIP-305.
2011-11-29 dalis Lietuvos aukštųjų mokyklų rektorių išplatino viešą kreipimąsi, kuriame pareiškė, kad „Vilniaus universitetas neturėtų būti teisiškai išskirtinis“. Nepritarimą Vilniaus universiteto siekiui apginti autonomijos principus ir tradiciją, pagal kurią VU statutas yra tvirtinamas įstatymu, pareiškė Kauno technologijos universiteto (KTU) rektorius Petras Baršauskas, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LMSU) rektorius Remigijus Žaliūnas, Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) rektorius Zigmas Lydeka, Aleksandro Stulginskio universiteto rektorius Antanas Maziliauskas, Mykolo Romerio universiteto (MRU) rektorius Alvydas Pumputis, Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) rektorius Alfonsas Daniūnas bei Lietuvos edukologijos universiteto rektorius Algirdas Gaižutis.
Universitetas buvo ir yra pasirengęs toliau konstruktyviai dirbti, tačiau nesutinka, kad Vilniaus universiteto statusas būtų menkinamas. Atsižvelgiant į tai, Vilniaus universiteto Senatas 2011-11-29 priėmė sprendimą panaikinti 2011-02-22 nutarimą ir atsiimti naujai teikto VU Statuto redakciją iš Seimo, kol nepaskelbtas Konstitucinio teismo nutarimas dėl Mokslo ir studijų įstatymo konstiutucingumo.
2011-12-22 Lietuvos Respublikos Konstitucinis teismas baigė nagrinėti bylą Dėl Lietuvos Respublikos Mokslo ir studijų įstatymo (2009 m. balandžio 30 d. redakcijos) nuostatų atitikties Lietuvos Respublikos Konstitucijai ir priėmė nutarimą,1 kuriame pabrėžė, kad, nustatydamas aukštųjų mokyklų valdymo ir organizacinę struktūrą, reguliuodamas jos pertvarką, įstatymų leidėjas turėtų paisyti demokratinių valdymo principų ir nesudaryti prielaidų juos pažeisti, kadangi šių principų neatitinkantis teisinis reguliavimas galėtų sudaryti prielaidas valstybei nepagrįstai kištis į aukštųjų mokyklų valdymą ir (ar) paneigti aukštųjų mokyklų akademinės bendruomenės savivaldą, taigi pažeisti Konstitucijos 40 straipsnio 3 dalyje laiduojamą aukštųjų mokyklų autonomiją.
Tokia padėtis vėl atvėrė galimybę Seimui ir Vyriausybei ne tik įvertinti padarytas politines klaidas ir taisyti teisės aktus, bet ir tartis su universitetais apie jų idėją ir misiją, jų valdymo sampratą. Deja, viešoji erdvė vėl parodo visai ką kita. Nors Konstitucinis teismas iš dalies jau buvo anksčiau pasisakęs universitetų autonomijos klausimu ir naujausiu, 2011-12-22 dienos nutarimu tiesiog išplėtė išaiškinimą, Lietuvos politiniame pasaulyje pasklido ir kritikos Konstitucinio teismo teisėjams, ir net interpretacijų – esą nutarimas naudingas tik vienam – Vilniaus universitetui. Tokią poziciją pabrėžė Lietuvos Respublikos Teisingumo ministras: „Apskritai žiūrint į Konstitucinio Teismo nutarimo kryptį ir vinguriavimą tarp „prieštarauja” ir „neprieštarauja” Konstitucijai negali atsikratyti minties, kad galiausiai Konstitucijai neprieštarauja niekas, kas yra naudinga puikiajam (be ironijos) mano Vilniaus universitetui, ir prieštarauja viskas, kas jam (arba jo, taip vadinamam „establishmentui”) nėra naudinga”.2 Politikai turi galių kurti visuomenės dialogą, tačiau turi ir tiek pat galių priešinti. Šiuo atveju, „be ironijos” ir atstovaujamoji Vilniau universiteto Senato pozicija akivaizdžiai ignoruojama, nors šis Universitetas gynė Universiteto idėją apskritai, o ne tik kaip vienos aukštosios mokyklos interesą. Taigi po Konstitucinio teismo nutarimo stengiamasi visuomenei sudaryti įspūdį apie kai kurių universitetų „uždarumą” ar „neatskaitingumą” valstybei, tarsi universitetai galėtų nepaisyti ir kada nors nesilaikė tiek Konstitucijos, tiek ir ją atitinkančių įstatymų. Šiandien ir Lietuvos Respublikos Ministras Pirmininkas supaprastina Universiteto idėją, jos autonomiškumo įgyvendinimą: „KT sprendimas iš esmės lietė vieną klausimą – kaip turi pasiskirstyti galios tarp universiteto tarybos ir senato. Į tas pastabas bus atsižvelgta, atitinkamai pateikus ir įstatymo (Mokslo ir studijų įstatymo – ELTA) pataisas, bet tai nekeičia esmės, tai labiau liečia pačią universitetų savivaldos sampratą ir šioje vietoje kažkokių labai didelių pertvarkų KT nenurodo (…).”3 Vilniaus universiteto Senatas iki šiol tebemano ir jokiu nauju dokumentu nėra pakeitęs savo nuostatos, kad universiteto savivalda yra esminis Universiteto sampratos klausimas.
Vykdant privalomą pertvarkymą pagal Lietuvos Respublikos mokslo ir studijų įstatymo 93 str. 8 d. ir Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 2.105 str. 2 d., nuo 2012 m. sausio 3 d. pakeista Vilniaus universiteto teisinė forma iš valstybės biudžetinės įstaigos į viešąją įstaigą.
Universitetas siūlo išplėtoti dialogą visoms aukštosioms mokykloms „UNIVERSITETO IDĖJOS” klausimu (prisimenant įžymiuosius filosofus – J. Newmaną, W. Humboldtą, J. Habermasą, kt., pasisakiusius šia tema) ir ginti universitetų autonomiją, o politinei valdžiai – pripažinti padarytas klaidas.
1 Valstybės žinios, 2011-12-28, Nr. 160-7591
2 Aukštojo mokslo sukonstitucinimo reforma. Šimašius, Remigijus. Prieiga: https://simasius.blogas.lt/
3 Premjeras nemano, kad taisant Mokslo ir studijų įstatymą reikėtų šaukti neeilinę Seimo sesiją. Pranešimas iš Ministro Pirmininko Andriaus Kubiliaus brifingo. ELTA. 2012-09-09. Paskelbta: delfi.lt. 2012-09-09.
Komentarų: 42
2011-11-30 13:55
nijolė juchnevičienėPalaikau universiteto poziciją.
2011-11-30 15:42
Vytautas UsonisPalaikykime Universitetą!
Ginkime universitetų ir mokslo autonomiją
2011-11-30 19:45
ArvydasSekmes Universitetui atsilaikyti .Palaikyti reikia Universiteta ginant savo ir visos Lietuvos universitetu ir mokslo autonomija.Labai noretusi,kol kas gaila nesimato to,studentu,inteligentijos,plataus zmoniu rato to palaikymo.Dideliausi Jums linkejimai is Izraelio.Tikimes ir laukiam Universiteto pergales.
2011-12-01 08:24
EugenijaPalaikau Universiteto pozicijq.
Politikams nereikėtų griauti paskutinių nepolitizuotų stabiliai ir sėkmingai dirbančių institucijų. Reformos dėl reformų dar niekada nieko niekur nenuvedė.
Man atrodo, kad Universiteto pavertimas į liaudyje vadinamą, atleiskite cituoju “Viešnamį” tolygus Rusijos Caro sprendimui uždaryti Vilniaus Universitetą už puoselėjamą laisvai mąstančių žmonių bendruomenę.
2011-12-01 09:08
Aldona RuseckaitėPalaikau autonomiją, linkiu atsilaikyti ir laimėti!
2011-12-01 09:39
Rūta DubakienėVisom jėgom palaikau Universitetą!
Ginkime savo Alma Mater.
2011-12-01 11:11
Justinas BaužysAutonomijos būtinai reikia, ŠMM ir kiti politikai turi padėti mokslininkams, o ne diktuoti madas.
Gaila tik, kad pergalės pamatai nebuvo pakloti anksčiau, kai rengė studijų ir mokslo įstatymą.
Dabar net piktą darosi, nes susidaro įvaizdis iš spaudos, kad VU tyčia nevykdo ir negerbia įstatymų ir nurodymų. Reiktų daugiau VU viešųjų ryšių skyriui pasidarbuoti.
2011-12-02 07:08
RidaViešieji ryšiai atspindi valdžios poziciją.Juk ir VU bendruomenė tik dabar įsitraukė. Palaikykime Universitetą visi.
2011-12-03 18:51
Stasys JuknaEsu kiek nusivyles tuom, KAIP bandoma isgelbeti universitetu autonomija. Ir pacioje “VU pozicijoje” ir komentaruose. Truksta konstruktyvumo. (Deja, to neleidzia komentaru ilgio ribojimai.) Niekas isskyrus gal pensininkus) neturi laiko skaityti tu visu chronologisku “rastu, isvadu, pataisu” ir pan. Kodel nepasakius esmes: valdzia ir verslininkai panoro diktuoti universitetams, ka jiems destyti. Jie panoro diktuoti ZINIU sklaidai. Jie taip pat panoro sujungti universitetus, kad tas diktavimas butu lengvesnis. Ar mes to norim? Buvau ir lieku didelis demokratijos principu lauzymo universitetu vidiniame valdyme priesas. Ta reikia taisyti. Bet dabartineje situacijoje, kai reikalas paliete pati universitetu kaip tokiu LIKIMA Lietuvoje, reikia tikrai visiems susivienyti.
2011-12-04 21:44
Viems nelengvaViems nelengva, kai reikia keistis…
2011-12-05 11:57
VygintasLaikykis Alma mater! Linkime tau didžiausios sėkmės. Bet tavo nesibaigianti kova būtų daug sėkmingesnė, jei laikytum save visos universitetų šeimos Motina, bet lygia tarp kitų. Sunku tikėtis nuoširdaus Motinos statuso pripažinimo, kai viską užgožia išskirtinumo siekis.
2011-12-06 15:15
Yra ir kitu nuomoniuSpaudoje KTU tarybos pirmininkas akademikas A.janulaitis yra pareiskes kitokia nuomone del VU primygtinio autonomijos siekimo. Anot akad.A.Janulacio, reikia skirti [b]akademine [/b] autonomija nuo [b]uzdarumo[/b]. Akademine autonomija reikia tai, kad niekas is sono nediktuoja, ka reikia destyti ir kaip destyti (nors, [i]de facto[/i], tokia jau dabar neegzistuoja, nes yra visokie SKVC, akreditacijos, LMT ir t.t. ,, kurie gerokai reglamentuoja akademine universitetu veikla :-) ). Taciau dabartinis VU autonomijos siekis labai paneseja i meginima tapti ukiskai ir orgnizaciskai autonomiskais… Beje, keista, kad siame komunikate ” VU pozicija” nutylima, kad didele dalis rektoriu (VDU, VGTU, KTU, ir kiti) paskelbe viesa pareiskima, kuriame nepritaria VU bandymams siekti teisinio isskirtinumo.
2011-12-06 15:27
LeoO štai šitas sakinys – tai jau visiška demagogija: “…[i]neteisingų žingsnių, kurie gali atsirasti, jei būsima Universiteto taryba priimtų sprendimus, prieštaraujančius Vilniaus universiteto bendruomenės nuomonei.[/i] “. Universiteto bendruomenės ar VU Senato nuomonei? Tai ne tas pats! Aišku, galima išvedžioti, kad VU senatas yra “senatus populus”, t.y. rinktas bendruomenės, vadinasi – reiškia bendruomenės nuomonę. Lygiai sėkmingai galima būtų teigti, kad Lietuvos Seimas, rinktas tautos, išreiškia tautos nuomonę. Bet jei taip, tai ar neteks pripažinti, kad VU senatas, oponuodamas Seimui (kaip šiuo atveju), oponuoja tautai? :-) Tai – pirma, O antra, sistemų, tarp jų – ir akademinių, valdymas jokiu būdu nereikalauja valdomosios bendruomenės ar bent jos daugumos pritarimo kiekvienam [i]taktiniam [/i] valdymo sprendimui. Pvz., ar kuriame nors VU fakultete skelbiamas “plebiscitas” dėl kelialapių į Palangą paskirstymo? :-)
2011-12-06 18:44
alexSMM valdzia – d… Valdzia keiciasi. Ateis kiti d…, bet universitetas nuo 1579 m. kaip buvo universitetas, taip ir liks UNIVERSITETO.
2011-12-06 19:53
JJJŠaunuoliai, palaikau Universiteto poziciją.
2011-12-07 21:39
Aut...arkijaKalbama apie esą universiteto autonomijos ir turto gynimą nuo godžių ir neišprususių verslininkų, bet panašu, kad iš tikro siekiama akademinės autarkijos ir…nevaržomos galimybės sandėriauti su tais pačkiai verslininkais. Ko verta paties universiteto pasirenkamų “tarybų” veikla jau matėme: tai vadinasi “ranka ranką plauna”. Faktų, pavyzdžių? Prašom. Buvusiam VU tarybos pirmininkui verslininkui (bankininkui) J.Niedvarui atsidėkota jį -neturintį jokio mokslinio laipsnio!- paskiriant VU padalinio TVM vadovu (kai p.Niedvaras neteko darbo banke). “Buvai mums, VU valdžiai, geras – ir mes tau būsime geri”, ar ne? Savo pačių sau pasiskiriamos “tarybos” – tai kaip liūdnos atminties “darbo žmonių sovietai”, kurių “rinkimai” buvo visiškai kontroliuojami KPSS.
2011-12-08 15:22
GBTai kad kviečiame pasisakyti “universiteto idėjos” atžvilgiu kitus universitetus gerai, bet gal pirmiau turėtume patys viduje apsispręsti, ar tos idėjos nėra atgyvenusios ir globaliame kontekste, kai egzistuoja pvz. Virtualios universitetinės studijos, kai akcentuojamas visame pasaulyje žinių praktinis panaudojimas o ne žinios ir išsilavinimas pats savaime, ką akcentavo Newmanas? VU yra per didelis ir per daug skirtingas savo požiūriuose, kurie išryškėja kai pvz. Susiduria tiksliųjų mokslų ir humanitarū požiūriai. Neabejoju susidurs ir per būsimus rektoriaus rinkimus:)
2011-12-10 20:24
Mindaugas BloznelisPritariu pateiktai VU pozicijai. Mūsų universitetas, turėdamas didžiuli svorio visuomenės akyse, jo nenaudojo Lietuvos partijų politinėse rungtynėse. Šiandienos rūpestis dėl universiteto autonomijos yra tai pat mūsų siekis ir toliau išlaikyti ateičiai universiteta laisvą nuo politinių partijų valios.
Tegul rinkimus laimėjusios partijos valdo šalį, bet ne universitetą. Priešingu atveju, universitetui tapus žaisliuku vyriausybės (švietimo ministro) rankose, nebus gerai nei šaliai, nei kultūrai, nei mokslui Lietuvoje.
2011-12-12 15:55
L,Be abejo, nepriimtina, kad universitetą valdytų politinės partijos, karjeros politikai ar “pašaliniai žmonės”. Taciau…gal imkime ir blaiviai, be fobijų ir emocijų, pasvarstykime, ar tos tarybos, kurios būtų sudaromos pagal MSĮ, galėtų tapti politikų, verslininkų ar kieno kito (pvz. bažnyčios :-)) kišimosi į universiteto akademinius (ar kokius?) reikalus įrankiu? Ar, kitu kampu pažvelgus, kas galėtų nutikti, ko nebūta iki šiol, universitete besitvarkant paties universiteto bendruomenės (tiksliau – jos atstovų,. Senato) rinktai valdžiai?
2011-12-12 16:05
L, - tes.Čia skaičiau nuogastavimų, kad esą sudarius Tarybą pagal MSĮ, neišmanėliai (verslininkai ar pan.) diktuos universitetui studijų programų turinį. Vargu, ar šituo tiki patys tokio “argumento” skelbėjai, nes tų studijų programų turinio net patys akademikai šiandien negali laisvai kaitaliot:i: tam reikia gauti Senato (sic!), jei daugiau nei 20% turinio keičiama- ir SKVC pritarimo, o kur dar visokios ekspertizės ir akreditacijos?…
Kai dėl VU turto “išparceliavimo”, tai ar dabartinė tvarka apsaugo nuo to? Vargu. Tik prisiminkime universiteto observatorijos Čiurlionio g. istoriją (pats tuometinis rektorius Pavilionis parodė “prichvatizacijos” pavyzdį), neaiškia istorija su to paties rektoriaus asmenine Volga, esą parduota VU, VDU statybų Kauno Botaniko sode istoriją, visokias universiteto patalpų nuomas verslinininkams ir t.t., ir pan.
Turint visa tai omenyje, neturėtume vaizduoti šios kovos už autonomiją kaip kovos tarp “balto” ir “juodo”. Abu labu pilku ;-)
2011-12-13 19:03
Stasys JuknaJei VU Stautas buvo 1990 m. Lietuvos Respublikos ISTATYMAS (ne Senato ar vyriusybes nutarimas), tai ji galima pakeisti/atnaujinti tik kaip ISTATYMA. O jame VU autonomija buvo iteisinta. Man liudniausia, kad tokie valdzios zaidimai prasidejo kaip tik tada, kai VU pagaliau paruose daug DEMOKRATISKESNI Naujaji Statuta. Ir tikisi ji patvirtinti kaip ano 1990 istatymo nauja redakcija.
Del kaltinimo “VU nori autonomijos tik sau”. Visiskai suprantamas kaltinimas. Bet turint (viems zinomus) universitetu jungimo planus, tai gana logiska. VU yra ir simtmeciais buvo Lietuvos mokslo Alma Mater. Jokiam kitam LT universitetui nebuvo autonomiskumas iteisintas ISTATYMU. Tad atemus ta autonomiskuma VU visi kiti universitetai ji praras AUTOMATISKAI. Tarpuniversitetinems ambicijoms dabar tikrai ne laikas.
2011-12-13 19:32
Stasys Jukna@Mindaugas Bloznelis: “Tegul rinkimus laimėjusios partijos valdo šalį, bet ne universitetą.” Bet universitetai yra juk salies dalis? Todel manau cia reikalas ne paciame valdyme, o KAIP valdoma. VU gi ne “Vatikanas” Lietuvoje? Svarbu tik, kad valdzia nesikistu i laisva mokslo minties skleidima (ka destyti ir pan.). Bet i turtinius klausimus valdzia turi pilna teise (ir net prievole) kistis: galu gale tai Lietuvos turtas. Ir pinigus VU gauna is Lietuvos mokesciu moketoju.
P.S. Vien sukiais “remkim” mes nieko neparemiam. Reiketu rimtesniu apmastymu. Bet tai pabandes, dabar sulauki “komentaras per ilgas”. Taip rimti dalykai nesprendziami …
2011-12-14 22:51
MBSveiki S.J., rašant “tegul rinkimus laimėjusios partijos valdo šalį, bet ne universitetą” jau buvau spėjęs išsiaiškinti, kad VU gauna biudžetinį finansavimą ir veikia Lietuvos respublikoje, t.y., pagal LR įstatymus. Klausimas yra kompetencijų atskyrimas:
laimėjęs rinkimus politikas nebūtinai turi tapti ligoninės vyr-gydytoju, ar mokyklos direktorium. Kiekvienai veiklai – sava kompetencija.
2011-12-15 10:25
Stasiui JuknaiVisiškai sutinku su Jumis del valdžios (o jei tiksliau – visuomenės) teisės, o gal netgi priedermės, kištis į universiteto materialiuosius reikalus, paliekant akademinius reikalus pačiam universitetui ir akademinės veiklos bei kokybės priežiūros institucijoms (SKVC, LMT). (Taikliai pastebėta, kad universitetas negali būti “Vatikanas Lietuvoje”).
Tačiau nemanau, kad tas “kišimasis” turėtų apsiriboti tik turto valdymo reikalais. Universiteto taryba taipgi galėtų būti tuo arbitru, kuris spręstų ir ginčus tarp universiteto administracijos ir paprastų dėstytojų. Ypač kai šių teisės įžūliai pažeidžiamos ar netgi formaliai neginamos (universiteto vidaus teisinių aktų). Tokių dalykų, kaip mėginančiam protestuoti prieš jo teisių pažeidimą pasakoma “jei nenori – nedirbk čia, eik i Riomerį, ar pan.”, yra ir, deja, ne taip jau mažai….
P.S.: nebūčiau toks įsitikinęs dėl VU statuto permanentinio įstatyminio statuso – jį nesunku pakeisti, Seime priimant naują VU statutą ir tuo pačiu aktu atšaukiant aną įstatymą
2011-12-15 10:32
Gal kas zino?Gincijames del tikru ar tariamu gresmiu universtetams, jei jie bus valdomi pagal naujaji MSI, bet kazkodel nenorime (?) pasitelkti empiriniu duomenu savu teiginiu pagrindimui ar paneigimui.
Turiu omenyje, kad daugelis Lietuvos universitetu jau kelis ar keliolika menesiu gyvena ir dirba su naujomis tarybomis, sudarytomis pagal MSI reikalavimus. Kaip jiems sekasi, kas ten vyksta? Ar tikrai ju turtas yra isparceliuojamas, ar tikrai ju studiju programos keiciamos pagal verslininku ar politiku diktata?… Gal kas zino smulkiau: kur, kas, kaip? Butu puiku, jeigi zinantys pasidalytu savo ziniomis.
2011-12-15 12:43
Gal kas zinoGal būt pirmoji kregždė, o gal tiesiog atsitiktinumas, kad
pagal naują tvarką sudarytų tarybų rektoriai
neitikėtinai sutartinai palaikė ministro poziciją
“Nepritarimą Vilniaus universiteto siekiui apginti autonomijos principus ir tradiciją, ” žr. komentuojamą straipsnelį.
2011-12-15 19:15
Stasys Jukna@ #23: Mindaugai, buten apie KOMPETENCIJU atskyrima ir sakiau. VU turtas yra valstybes. VU pastatai yra valstybes. Bet VU destomi dalykai, sprendimai, ka reikia destyti ir ka ne – cia jau tikrai ne valdininku reikalas! As universiteto autonomija suprantu kaip dvasios ir mokslo skleidimo autonomija. Ne kokia “ukine autonomija”. Tad visiskai sutinku su Jumis: “kiekvienai veiklai – sava kompetencija.”
@ #24: Daug kur prijauciu Jusu rupesciui. Autonomija gali (ir buvo) peraugusi i savivale. Kai galima raudonu piestuku nubraukti 200 zmoniu nuomone (kai buvo institutai prie VU jungiami). Bet as dedu dideles viltis i naujaji Statuta. Ten bent rektorius jau nebe diktatorius. Tiesa, jis visgi gali skirti dekanus (fakultetai turi tik veto teise). Ta reiketu keisti: fakultetai siulo, rektorius tvirtina, ar atmeta. Todel ir sakiau: zmones nerems universitetu autonomijos, kol jie nesijaus patys autonomiski.
2011-12-15 22:02
Argi?Galima interpretuoti ivairiai. Galima sakyti “palaike ministro pozicija”, o galima ir kitaip: “ju nuomone sutapo su ministro pozicija”. Sutapimas – nebutinai palaikymas, nes “po to”dar nereiskia “del to”. Tikiuosi, suvokiate skirtuma?
Antra, ta pareiskima padare 7 rektoriai is 13-kos (neskaitant VU). Bet ir juk ir daugumoje likusiu 6 universitetu jau yra “naujosios tarybos”?
Trecia, MSI nenumato ministro teises savavaliskai paleisti un-to taryba kai jau karta si yra sudaryta. Tad kodel sios tarybos turetu klusniai pritarineti ministrui ir atitinkamai spausti rektorius?
Toliau, kalbant apie “tradicija” – KOKIA tradicija? VU statutas isskirtinai istatymu buvo patvirtintas, kiek zinau, tik viena karta (nebent kazko panasaus buta viduramziais, bet tada istatymu buvo itvirtinta ir baudziava). Viena karta – ir jau tradicija? Tada ilgesne tradicija yra neisskyrimas VU is kitu universitetu. Man regis, rektoriai kaip tik pastaraja tradicija ir turi omenyje savo pareiskime.
2011-12-16 16:58
Stasys Jukna@ #28: Klausiat “kokia tradicija?” Manau 420 metu tradicija kiek skiriasi nuo 10-20 metu “tradicijos”. Ar ne? Ir Alma Mater kiek skiriasi nuo, tarkim, Klaipedos universiteto. Ar ne?
Gaila, kad neidetas to 7 rektoriu pareiskimo tekstas. Idomu, kuo jie piktinosi? Kad VU turejo autonomija (simtmeciais, kai neuzdarytas), o ju universitetai ne? Butu per pigus “pavydas”. Tokiu atveju kaip tik reiketu reikalauti tokios pat autonomijos ir jiems – pavyzdys (VU) juk yra. O gal, kad ju universitetu gyvenimas priemus VU Statuta istatymu pabloges? Suprasciau, jei zinociau – kodel? Mano galva cia vyksta tik postu ir itakos issaugojimo kova. Su kova uz tikra akademines minties nepriklausomybe tai matyt nieko bendro neturi.
2011-12-16 20:16
ArgiARGI nebūtų geriau, jei administratoriai tiesiog palaikytų rinkimuose pasitikėjimą laimėjusių politikų poziciją strateginiais klausimais? Argi tai nebūtų brandesnė pozicija už atsitiktinį sutapimą?
2011-12-19 18:49
p. JuknaiTaip, 420 metu skiriasi nuo 10-20 ir net nuo 80+ metu (VDU). taip, VU skiriasi nuo KU, ir NUo VDU, ir nuo VGTU. Kaip ir pastarieji skiriasi nuo VU (kad ir tio, pavyzdziui, jkad VU neruosia inzineriu, o VGTU ir KTU – taip).
Ir ka? Ar veiklos -net ne veiklos, bet istorijos- metai automatiskai reiskia nusipelnyma “spec.statuso” (kazkuo primenancio “spec.ligonines””, “spec.sanatorijas” ir “spec.parduotuves”) ? KODEL tokio “spec.” statuso reikia VU, tiksliau – KAM is VU jo reikia?
Del KODEL: Ar nebutu teisinga irodyti ir itvirtinti savo [i] faktini [/i] (o ne juridini) ypatinguma saziningoje ir garbingoje (=fair) konkurencijoje su kitais universitetais Lietuvoje, regione, Europoje ir pasaulyje?
Del KAM: ka, kaip ir kada tas “spec.statusas” duotu eiliniam VU destytojui? Ko gero, jis labiausiai reikalingas vietiniams “baronams” – ypac tiems, kurie svajoja apie tapima rektoriais/prorektoriais (ir bijo, kad isorines tarybos gali ju nepaskirt) bei fakultetu/institutu “kunigaiksciais”….
2011-12-20 14:29
Stasys Jukna@ #31: As kazkaip niekur nerandu, kad VU reikalautu buti kazkoks “spec. uni”. Kaip rasoma VU Senato kreipimasi “VU kviecia visus universitetus ginti konstitucinį autonomijos principą.” Stai kur suo pakastas: arba VISI Lietuvos universitetai issaugos ta principa, arba VISI ji praras. As tikrai netikiu, kad VU bus daromos kokios isimtys (nepaisant jo ypatingos padeties Lietuvos istorijoje). Juolab kai rektoriu viesame kreipimasi rasoma “nepritariam VU SIEKIUI apginti autonomijos principus” – ka cia be pridesi. Sakytu nors “mes pritariam autonomijos principui, bet patys del jo nekovosim”, suprasciau. Bet ka gi reiskia sitas “nepritariam net siekiui apginti viena svenciausiu akademines bendruomenes principu”?
2011-12-20 14:32
Stasys Jukna@ #31 (priedas): Mums reiketu greiztai skirti du dalykus: AKADEMINE autonomija, ir ADMINISTRACINE autonomija. As (kaip manau ir daugelis) esu TIK uz pirmaja. Universitetu administravimas (pareigu suteikimo, atleidimo ir kt. taisykles) net privalo buti kontroliuojamos is salies! Administracine autonomija veda tik i savivale, ir eiliniam destytojui nuo to net blogiau (cia Jus teisus). Bet akademine autonomija kas kita. Ji tarkim reiskia, kad niekas (nei rektorius, nei dekanas, nei katedros vedejas negali diktuoti destytojui ka jam destyti, kokias problemas jam spresti. (Zinoma, derinimas katedru ir fakultetu viduje yra butinas.) Akademine autonomija taip pat reiskia: universitetas pats nusprendzia, kaip jis paskirsto “investicini biudzeta”, kokiu laboratoriju, biblioteku ir pan. steigmui. Deja ir man susidaro ispudis, kad dabar VU labiau kovoja butent uz administracine autonomija (Taryba versus Senatas). Apie akademine, fakultetu, katedru, destytoju autonomija net neuzsimenama.
2011-12-20 15:10
eilinis VU dėst-jasGerbiame Zigmo Žemaičio ir jo bedražygių steigtą VDU, iš šio universiteto išaugusius KTU, Sveikatos mokslų unibversitetą, VGTU. Atsimename juos kūrusius šviesios atminties profesorius Baršauską, Lašą, Januškevičių, Čyrą ir kt. Tai yra mūsų visų palikimas ir turtas. Lygiai taip pat, kaip ir Vilniaus universitetas yra visos Lietuvos.
Gerbdami kitų universitetų sprendimus pritarti ministro siūlomam valdymo modeliui tikimės panašios kolegų pagarbos mūsų sprendimui.
2011-12-20 19:42
Stasys JuknaP.S. Sitas komentaras matyt nepraeis. Tai testuodamas ir rasau ji.
Mieli kolegos, jus jau man atleskit: Kas cia per diskusijos organizavimas? Issiuntei komentara, ir tik po dienos ji (gal) matai cia? Pasiuntes svaitgalyje, gali laukti ir 2-3 dienas. As jau sakiau prof. A. Zukauskui, kad cia “kvepia cenzura”. Jis atsake mazdaug “musu istekliai nedideli”. Kai VU turi simtus sistemu administratoriu?! Kazin kiek laiko reikia portalo valdytojui atskirti spam nuo normalaus komentaro? Manau 2 minuciu uztenka. Zinoma, atskirti kritini nuo liaupsinancio komentaro reikia ilgesnio laiko. Tada reikia derinimo su “auksciau esanciais”. Kaip jus norit – man tai kvepia cenzura … Paneigkit, jei kas galit. Manau sitas dalykas net labai susietas su pacia AUTONOMIJOS ideja. Laisva mintis yra laisva. Cenzuruota yra cenzuruota.
2011-12-20 23:43
sandra[quote name=”Stasys Jukna”]P.S. Sitas komentaras matyt nepraeis. Tai testuodamas ir rasau ji.
Mieli kolegos, jus jau man atleskit: Kas cia per diskusijos organizavimas? Issiuntei komentara, ir tik po dienos ji (gal) matai cia? Pasiuntes svaitgalyje, gali laukti ir 2-3 dienas. As jau sakiau prof. A. Zukauskui, kad cia “kvepia cenzura”. Jis atsake mazdaug “musu istekliai nedideli”. Kai VU turi simtus sistemu administratoriu?! Kazin kiek laiko reikia portalo valdytojui atskirti spam nuo normalaus komentaro? Manau 2 minuciu uztenka. Zinoma, atskirti kritini nuo liaupsinancio komentaro reikia ilgesnio laiko. Tada reikia derinimo su “auksciau esanciais”. Kaip jus norit – man tai kvepia cenzura … Paneigkit, jei kas galit. Manau sitas dalykas net labai susietas su pacia AUTONOMIJOS ideja. Laisva mintis yra laisva. Cenzuruota yra cenzuruota.[/quote]
p. Stasy, šis komentaras kaip ir visi kiti praėjo :) Moderavimas buvo pasirinktas ne todėl, kad galėtume nepublikuoti kažkokios nepatinkančios nuomonės, o tam, kad nepraeitų įvairūs spam ar nepadorūs komentarai.
Nuo šiol komentarai bus publikuojami automatiškai.
2011-12-21 12:23
Stasys Jukna@Sandra: Visu pirma, aciu uz moderavima. Jis be abejo reikalingas!
Reikia, kad kazkas negailestingai istrintu bet kokius nepadorius ar izeidziancius komentarus. As tik norejau pasakyti, kad ta reiketu daryti po to, kai jie pasirodo, ne pries. Cia ne Delfi, vargu ar anie “komentatoriai” i VU portala uzsuks. O normaliu, susirupinusiu esama “autonomijos naikinimo” situacija zmoniu diskusija nuo to tik pagyves.
P.S. Idomu, ar buvo organizuota parasu rinkimo kompanija siuo klausimu?
Kai tik senatai, tarybos ir pan. protestuoja, SMM valdininkams nei silta nei salta: lengva atrezti “stai jie ir nenori pertvarkos, nors pati VU vsuomene jos troksta”. Bet jei dauguma “paprastu” VU destytoju/mokslininku papriestarautu – butu visai kita situacija.
2011-12-22 16:44
Stasys JuknaGera zinia: LKT pripazino MSI priestaraujanciu Konstitucijai! Bloga zinia: po 2 metu teisnio chaoso, jis tesis ir toliau. Bet kaip ten bebutu – cia kalbama tik apie administracines universitetu autonomijos issaugojima. O kaip su akademine autonomija? Kaip su fakultetu atonomija? Nezinau, kodel net naujame Statute nera kaip daug kur pasaulyje: dekanus renka fakultetai (rektorius tvirtine/atmeta), o ne atvirksciai. Juk dekanas ne rektorato atstovas fakultete. Jis to fakulteto “vietinis rektorius”, ginantis fakulteto, ne rektorato reikalus. Zinoma, po sio LKT sprendimo galima atsikvepti, ramiai laukti Nauju Metu. Bet manau pamastyti apie galima tolesni Statuto demokratizavima vertetu. Juolab, kad dabar atsirado sansas itraukti dalykus, kurie anksciau SM ministerijai “reze ausi”. Ponas Steponavicius & Co po sito smugio greit neatsigaus.
P.S. Kad nebutu nesusipratimu: ta technini portalo dalyka buvau uzastrines specialiai, kad butu sureguota. Cenzuros yra realios, ir yra chimeriskos (kai tik susidaro ispudis). Reali cenzura jau mazai kur beegzistuoja. Bet interneto amziuje butent sita chimerikoji atstumia daugiausiai lankytoju. Grazu, kad p. Sandra dabar nukirto tai chimerai galva. Tikiuosi tas principas (atrenkamos ir ismetamos tik supuvusios bulves, o ne atvirksciai) bus pritaikytas ir kitose VU portalo komentaruose. Reikalui esant (jei atsirastu per daug tu supuvusiu) buti galima pagalvoti ir apie registravimasi. Bet tik tada.
2012-01-31 21:21
MMMMVU nori ir autonomijos, ir valstybinių pinigų :D Kažkaip nesuderinami dalykai. Žinoma, aš irgi pasisakau pilnai už visų universitetų autonomiją, nes Švietimo ministerija visiškai neveiksni, neįgali, kur prikiša nagus, ten tą reikalą ir pagadina. Bet su autonomija gana striuka, nes VU nelabai turi pajamų šaltinių. Patentų mokslininkai neprodukuoja, verslo kapitalo visai nesugeba pritraukti. Be šitų dalykų ir pinigų reitinguose aukščiau kilti neįmanoma.
2012-02-07 13:28
VoxApie autonomija ir KT sprendima – kita nuomone:
http://www.delfi.lt/news/ringas/lit/vdaujotis-viesieji-ir-privatus-interesai-konstituciniame-teisme.d?id=55117105
2013-01-06 17:03
LeonasApie autonomijos ir bendradarbiavimo su piliečių sekimo tarnybomis dialektinį ryšį galima paskaityti:
http://www.tiesos.lt/index.php/tinklarastis/straipsnis/vilniaus-universiteto-ir-kriminalines-policijos-biuro-vadovai-linke-pilieci#disqus_thread
2013-01-07 21:40
Aurelija[quote name=”Leonas”]Apie autonomijos ir bendradarbiavimo su piliečių sekimo tarnybomis dialektinį ryšį galima paskaityti:
http://www.tiesos.lt/index.php/tinklarastis/straipsnis/vilniaus-universiteto-ir-kriminalines-policijos-biuro-vadovai-linke-pilieci#disqus_thread%5B/quote%5D
Siulyciau Universitetu ir kitu aukstuju mokyklu diskusiju dalyviams pasidometi nesenu VU autonomijos ignoravimu. Tai galetu buti vienas pavyzdziu diskusijose, kaip elgtis tais atvejais, kai Universitetu yra prasoma/reikalaujama sulauzyti savo vertybes – siuo atveju – VU autonomija. Sis pavyzdys yra cia: http://www.tiesos.lt/index.php/tinklarastis/straipsnis/ant-filosofijos-fakulteto-palanges-irengta-stebejimo-kamera-nukreipta-i-s.-