Vakar Vilniaus universitete (VU) viešėjusi Ispanijos Karalystės užsienio reikalų ministrė Arancha González Laya susitiko su VU rektoriumi prof. Rimvydu Petrausku, apsilankė VU Gyvybės mokslų centre (GMC) ir dalyvavo virtualioje diskusijoje su VU studentais. Pokalbį apie moterų lyderystę užsienio politikoje moderavo TSPMI profesorė Dovilė Jakniūnaitė.
Aptartos mokslininkų bendradarbiavimo perspektyvos
Lankydamasi Saulėtekyje įsikūrusiame VU GMC, A. González Laya susitiko su jo direktoriumi dr. Gintaru Valinčiumi, studentų atstovais ir mokslininkais. Vizito metu diplomatė apžiūrėjo VU GMC infrastuktūrą, susipažino su jo istorija.
„Ispanijos Karalystės ministrės vizitas – dar vienas puikus įrodymas, kad VU GMC turi didelį tarptautinį pasitikėjimą. Didžiuojamės, kad mūsų centro tyrėjų pasiekimai globaliai vertinami aukščiausiu lygiu“, – kalbėjo jo vadovas dr. G. Valinčius.
Lietuvoje vizituojanti A. González Laya teigiamai įvertino VU GMC siekį tapti vedančiu tarptautiniu centru, besispecializuojančiu genų redagavimo srityje. Diplomatė pabrėžė, kad investicijos į gyvybės mokslų infrastruktūrą yra vienos sėkmingiausių, o modernios centro laboratorijos atitinka pačius aukščiausius standartus. „A. González Laya nuomone, VU GMC yra puikus pavyzdys, kaip tinkamu laiku padarytos svarbios investicijos leidžia Lietuvai auginti intelektinį kapitalą, kuriantį pridėtinę vertę visame pasaulyje“, – sako dr. G. Valinčius.
Vizito metu buvo aptartas dvišalis Lietuvos ir Europos Sąjungos susitarimas, kuriuo būtų siekiama skatinti mokslinį bendradarbiavimą ir ryšių palaikymą. Be to, bendradarbiavimas apimtų bendrą doktorantūros rengimo schemą, galimybes Lietuvos tyrėjams naudotis Ispanijos stambiąja mokslinių tyrimų infrastruktūra.
Lyčių lygybė – užsienio politikos darbotvarkės dalis
Išskirtinėje diskusijoje „Moterų lyderystė užsienio politikoje“ (angl. „Women’s Leadership in Foreign Policy“) su VU studentais ir bendruomenės nariais, kurią moderavo VU TSPMI profesorė Dovilė Jakniūnaitė, Ispanijos Karalystės užsienio reikalų ministrė diskutavo apie moterų svarbą globalioje politikoje bei feministinį užsienio politikos formavimą. Pokalbio metu A. González Laya pabrėžė, kad įvairovė visose srityse, taip pat ir lyčių, kuria tvaresnę visuomenę.
„Įsitraukdamos į tarptautinę politiką, moterys prisideda prie globalios bendruomenės įvairovės. Lygi visuomenė tampa XXI amžiaus stiprybe ir norma. Lyčių lygybė yra tai, kas daro mus stipresnius kuriant visapusišką gerovę. Jei tarptautiniuose santykiuose nebus dalies visuomenės, globali bendruomenė negali būti stipri ir tinkamai atstovaujama. Todėl privalome demonstruoti įvairovę ir pusiausvyrą, į politiką įtraukti kuo daugiau moterų“, – teigė A. González Laya.
Politikė atkreipė dėmesį, kad feminizmo judėjimas nėra kova prieš – anaiptol, pasak politikės, feminizmas kovoja už stiprią, lygias ekonomines, socialines galimybes ir teises bei vienodą išsilavinimą galinčią įgyti visuomenę.
„Feministinė užsienio politika nėra apie rožinius dokumentus. Priešingai, lygybe grįstas globalus požiūris įtraukia moterų problemas į tarptautinę darbotvarkę, užtikrina moterų įtraukimą į užsienio politikos formavimą, dalijasi ekspertine patirtimi su kitomis šalimis“, – lyčių lygybės privalumus vardino ministrė.
Ispanijos Karalystės užsienio reikalų ministrė asmeniškai prisideda prie lygių galimybių plėtros iniciatyvų. Viena iš jų – 2015 m. įkurta „SheTrades“ organizacija, vienijanti 25 šalių moteris verslininkes.
„Idėja įkurti organizaciją kilo supratus, kad tik viena iš penkių moterų verslininkių savo produkciją eksportuoja į kitas šalis – nors net 45 proc. pasaulyje plėtojamo verslo priklauso moterims. Tada retoriškai paklausiau: ar visa tai yra dėl to, kad moterys nenori eksportuoti produkcijos? O galbūt dėl to, kad norinčios eksportu užsiimti verslininkės susiduria su dideliais iššūkiais? Šios aplinkybės paskatino imtis iniciatyvos ir prisidėti prie moterų įgalinimo ekonomikos srityje, kuris visapusiškai naudingas visiems“, – išskirtinėje diskusijoje pabrėžė diplomatė.
Diskusijos su A. González Laya galite klausytis čia:
Komentarų nėra. Būk pirmas!