VU studentų investicinis fondas (VU SIF) – pirmasis studentų investicinis fondas Lietuvoje, kurio veikla skirta supažindinti aukštosiose mokyklose studijuojantį jaunimą su investicijų valdymo pasauliu. VU SIF, įsikūręs Ekonomikos fakultete, turi ką pasiūlyti kiekvienam studentui – ir pradedančiajam, ir jau gerokai pažengusiam investicijų valdymo srityje.
„Ūkio banko akcijų buvo perleista už 3 mln. litų, jų kaina sumenko 6,13 proc. iki 2,91 lito. „Teo LT“ akcijos atpigo 3,24 proc. iki 2,09 lito, jų suprekiauta už 2,6 mln. litų. Šiaulių banko vertybinių popierių apyvarta sudarė 2,3 mln. litų, o kursas nuriedėjo žemyn 5,83 proc. iki 2,91 lito.“ Tai investuotojo gyvenimo, kuris, neslėpkime, vilioja ne tik profesionalus, kasdienybė. Studentų, pasirenkančių gautą stipendiją arba uždirbtus pinigus investuoti į vertybinius popierius, vis daugėja, tačiau čia susiduriama su keliais sunkumais – pradedančiam investuotojui reikia ne tik trupučio sėkmės, bet ir daug darbo bei žinių.
VU SIF – investicijų valdymo švietimo centras
VU studentų investicinis fondas (VU SIF) – pirmasis studentų investicinis fondas Lietuvoje, kurio veikla skirta supažindinti aukštosiose mokyklose studijuojantį jaunimą su investicijų valdymo pasauliu. VU SIF, įsikūręs Ekonomikos fakultete, turi ką pasiūlyti kiekvienam studentui – ir pradedančiajam, ir jau gerokai pažengusiam investicijų valdymo srityje.
„Jau antrus metus veikiantis VU SIF – tai mokomasis investicinis fondas, kurio pagrindinė veikla – realaus investicinio portfelio valdymas ir atvirų asmeninių finansų bei investicijų valdymo mokymų organizavimas universiteto studentams, – teigia šio projekto iniciatorius ir koordinatorius Vilius Oškeliūnas, VU Ekonomikos fakulteto magistrantas. – Tikimės toliau sėkmingai plėsti VU SIF veiklą ir tapti investicijų valdymo švietimo centru Vilniaus universitete.“
50 tūkst. litų – septynių studentų rankose
Vienas pagrindinių šio investicinio fondo tikslų – studentų mokymas investuoti realiu laiku su realiais pinigais.
„Partneriai VU SIF patikėjo valdyti net 50 tūkstančių litų, taip padėdami VU SIF veikloje dalyvaujantiems studentams suteikti įmonių ir rinkų analizės bei portfelio valdymo pagrindus ir vykdyti kitą šviečiamąją veiklą. VU SIF valdybą sudaro kasmet renkami septyni studentai, kurie ir priima sprendimus dėl portfelio sudėties, – teigia p. Oškeliūnas. – Valdyboje sprendimai priimami balsuojant – kiekvienas iš 7 narių turi vieną balsą, o lemia balsų dauguma.“
Pagal vidinės tvarkos taisykles valdybos susitikimai turi būti rengiami ne rečiau kaip kartą per savaitę, bet studentai renkasi bent po du .„Apskritai portfelio valdymu užsiimama kasdien – studentai savarankiškai analizuoja įmones, portfelio padėtį, rinkas, o jų analizės aptariamos valdybos susitikimuose, kuriuose priimami atitinkami sprendimai“, – sako VU SIF koordinatorius.
Ričardas Gaurys, nuo 2007 m. lapkričio 23 d. einantis valdybos pirmininko pareigas, yra jau antrosios valdybos pirmininkas. Jis teigia, kad apie VU SIF sužinojo dar šiam kuriantis – metus stebėjo jo veiklą, dalyvavo mokymuose ir, pamatęs nuolat didėjančią pažangą, apsisprendė. „Norint patekti į valdybą, reikėjo dalyvauti atrankoje.
Džiaugiuosi, kad man pasisekė, – sako R. Gaurys. – Valdyba buvo išmokyta svarbiausių portfelio valdymo principų, ir jau du mėnesius juos taikome praktikoje – analizuojame įmones bei rinką, bandome atrasti efektyviausią būdą investuoti pinigus – kuo labiau padidinant grąžą ir sumažinant riziką.“
Pirmasis VU SIF valdybos pirmininkas buvo paskirtas 2006 m., juo tapo Andrius Kavaliauskas, Ekonomikos fakulteto III kurso studentas. Pasak jo, VU SIF buvo didelis išbandymas. „Buvome pirmieji studentai, savarankiškai valdę investicinį portfelį, pirmieji rinkoje, pradėję skaičiuoti ir skelbti lyginamąjį indeksą. Didžiausia portfelio vieneto vertė buvo 136 Lt, t. y. +36%. Tačiau į valdybos kadencijos pabaigą didžiąją dalį grąžos „suvalgė“ korekcija, – prisimena A. Kavaliauskas. – Iš esmės pirmoji valdyba rezultatais yra patenkinta ir mano, kad padėjo neblogus pamatus tolesnei VU SIF veiklai.“
Žinios dalijamos visiems
Be VU SIF valdybos narių, kurie atlieka investicinio portfelio valdymą, VU SIF nepamiršta ir kitų investicijomis besidominčių studentų. Vilniaus aukštosiose mokyklose jau spėjo išpopuliarėti nuolat rengiami investicijų valdymo mokymai. Tokios paskaitos sutraukia pilnas auditorijas asmeninių finansų valdymu ir apskritai investavimu besidominčių vaikinų ir merginų. „VU SIF moko ne tik tuos studentus, kurie yra valdyboje. Organizuojame seminarus, kuriuose dalyvauti gali visi užsiregistravę studentai“, – aiškina Vilius Oškeliūnas. Į kiekvieną paskaitą užsiregistruoja daugiau kaip 100 investavimu besidominčių studentų. Nors didžiausią dalį mokymų dalyvių sudaro Vilniaus universiteto studentai, VU SIF seminarai domina ir Vilniaus Gedimino technikos universiteto, Mykolo Romerio universiteto bei kitų universitetų studentus.
Investavimu aktyviai domisi ne tik ekonomistai, bet ir matematikos bei informatikos, fizikos, teisės ir kitus mokslus kremtantis jaunimas.
Studentai, apsilankę paskaitose, mielai dalijasi savo įspūdžiais. „Po kiekvienos paskaitos sulaukiame pasiūlymų, pastabų bei komentarų, į kuriuos stengiamės atsižvelgti.
Nuolat gausėjantis užsiregistruojančių studentų būrys rodo, kad paskaitos tikrai vertos dėmesio ir apie jas dalyviai praneša savo draugams“, – dėsto V. Oškeliūnas. Skaityti paskaitų ir vesti seminarų kviečiami autoritetingi investicijų ir asmeninių finansų valdymo žinovai – Arminta Saladžienė (Vilniaus vertybinių popierių biržos prezidentė), Mindaugas Vaičiulis („DnB Nord investicijų valdymo“ direktorius), Vilija Nausėdaitė (LR vertybinių popierių komisijos pirmininkė) ir kiti.
Pasak V. Oškeliūno, pernai studentai buvo mokomi asmeninių finansų valdymo, vertybinių popierių rinkos ir įmonių analizės. 2006-2007 mokslo metais VU SIF surengė 11 paskaitų, kuriose apsilankė 806 užsiregistravę dalyviai.
Penkios paskaitos organizuotos bendradarbiaujant su Finansų analitikų asociacijos (FAA) nariais, dar dvi skirtos pristatyti rinkos dalyvius ir institucijas, o didžiausio populiarumo susilaukė keturių paskaitų mokymų ciklas „Investavimas žaliems“.
VU SIF, padedamas partnerių, 2008 m. planuoja atskleisti studentams vertybinių popierių vertinimo, investicinio portfelio valdymo strategijos, rizikos valdymo subtilybes ir nagrinėti kitas su šiomis sritimis susijusias temas.
Ambicingi ateities planai
VU SIF pradėtas kurti dar 2005 m. pavasarį. Per gana ilgą laikotarpį iki pirmosios VU SIF valdybos narių atrankos fondo idėja keitėsi ir plėtėsi – šalia pagrindinės investavimo veiklos atsirado atviri investicijų valdymo mokymai Vilniaus universitete, pradėta kurti VU SIF Investicijų valdymo biblioteka, aktyviai ruošiamasi pradėti bendradarbiavimą su panašaus pobūdžio užsienio studentų organizacijomis. 2007 m. rudenį atšventęs savo pirmąjį gimtadienį, VU SIF naująjį sezoną pradeda siekdamas toliau skatinti kokybišką studentų švietimą investavimo srityje, surengti dar daugiau paskaitų ir valdyti dar didesnį investicinį portfelį. „Mūsų šūkis – „Investuok į save!“, – teigia V. Oškeliūnas. – Siekiame, kad visi besidomintys investicijų valdymu galėtų į save investuoti kuo daugiau, nes būtent ši investicija duos didžiausią grąžą!“
Komentarų nėra. Būk pirmas!