Lapkričio 11 d. 13 val. Vilniaus universiteto bibliotekos Mokslinės komunikacijos ir informacijos centre (MKIC) vyks apšvietimo technologijoms skirtas seminaras „Į žmogų orientuotas apšvietimas – nuo laboratorijos iki realybės“. Renginyje tyrėjai pristatys naujausius pasiekimus, į rinką pažvelgs iš pramonės ir mokslo perspektyvų.
Pasak pranešimą seminare skaitysiančio VU Taikomųjų mokslų instituto Apšvietimo ir elektronikos sistemų sektoriaus vadovo dr. Pranciškaus Vittos, Lietuvai norint išsivaduoti iš pigios darbo jėgos stereotipų būtinos nuosavos aukštosios technologijos.
„Apšvietimo prietaisų rinkoje pastaruoju metu pirmauja masinės gamybos ir mažos pridėtinės vertės produktai, gaminami Azijoje. Tarptautiniu mastu konkurencingi gali būti tik išskirtinę vertę klientui kuriantys produktai. Į žmogų orientuotos apšvietimo technologijos (angl. Human Centric Lighting), nukreiptos į padidintą pridėtinę vertę vartotojui, gali suteikti galimybę Lietuvos pramonininkams ir mokslininkams sukurti nuosavus ir inovatyvius technologinius bei techninius sprendimus“, – sako jis.
Dr. P. Vitta pažymi, kad ši sritis labai imli inovacijoms, nes joje susijungia daug skirtingų mokslinių disciplinų, tokių kaip fizika, psichologija, medicina, inžinerija, informacinės technologijos, dizainas. Lietuvoje dirba visų šių sričių specialistai.
Tobulėjant apšvietimo technologijoms, didėjant jų pasirinkimui ir prieinamumui, vis daugiau mokslininkų, inžinierių ir pramonės atstovų pradeda plėtoti vadinamojo į žmogų orientuoto apšvietimo technologijas. Šio požiūrio tikslas – ne tik užtikrinti reikiamą šviesos kiekį vizualiniams poreikiams, tačiau ir atkreipti dėmesį į nevizualinį šviesos poveikį, šviesos taršą ir t. t. Teisingai parinktas apšvietimas gali didinti žmogaus darbingumą, dėmesio koncentravimą ar eismo saugumą, o nekokybiškai suprojektuotas ir naudojamas apšvietimas, atvirkščiai, naktį gali kelti žalą žmogui ir gyvajai gamtai, sutrikdyti vabzdžių, gyvūnų elgseną, padidinti vėžinių sutrikimų tikimybę.
Renginys organizuojamas Europos Komisijos FP7 projekto SSL-Erate iniciatyva.
Komentarų nėra. Būk pirmas!