Vilniaus universiteto (VU) Fizikos fakulteto Branduolių ir elementariųjų dalelių fizikos sklaidos centras kviečia vyresnių klasių moksleivius ir pirmo kurso studentus vienai dienai tapti elementariųjų dalelių fizikais. Kovo 26-ąją organizuojama Tarptautinė elementariųjų dalelių fizikos meistriškumo pamoka 2020, kurios dalyviai susipažins su Europos branduolinių tyrimų organizacija (CERN), Lietuvos mokslininkų dalyvavimu CERN veikloje, elementariųjų dalelių detektoriais ir būsima eksperimentinių duomenų analize.
Renginio dalyviai galės ne tik aplankyti Fizinių ir technologijos mokslų centro (FTMC) laboratorijas, bet ir įgyti praktinių žinių – atlikti Kompaktiškojo miuonų solenoido (angl. Compact Muon Solenoid, CMS) duomenų analizę. Šis milžiniškas penkių aukštų pastato dydžio ir 14 tūkst. tonų masės detektorius veikia tarsi greitaveikė fotokamera, fiksuojanti dalelių susidūrimus iki 40 mln. kartų per sekundę. CMS skirtas tyrinėti plačiam fizikinių problemų spektrui – nuo standartinio modelio iki egzotiškų dalelių, kurios galėtų sudaryti tamsiąją medžiagą, paieškos. Dalelės, kurių susidūrimai stebimi šiuo detektoriumi, yra įgreitinamos CERN veikiančiu 27 km ilgio Didžiuoju hadronų priešpriešinių srautų greitintuvu (angl. Large Hadron Collider, LHC). Tai yra didžiausias ir galingiausias kada nors sukonstruotas dalelių greitintuvas – priešpriešiniai protonų srautai įgreitinami iki 99,9999991 % šviesos greičio.
Šis ypač sudėtingas detektorius priešpriešinių protonų srautų susidūrimo metu sukuria apie 40 teraibaitų (TB) informacijos per sekundę. Šiuolaikinės technologijos dar neleidžia kaupti ir lengvai apdoroti tokių milžiniškų informacijos kiekių, tad fiksuojami ir išsaugomi tik įdomesni įvykiai – apie 1 GB per sekundę. Tyrinėdami šiuos duomenis, meistriškumo pamokos dalyviai ne tik praktiškai susipažins su elementariųjų dalelių fizika, bet ir turės galimybę žvilgtelėti į šių dienų mokslininkų kasdienybę.
Atlikę CMS duomenų analizę, moksleiviai ir studentai tiesioginėje videokonferencijoje galės aptarti ir palyginti savo gautus rezultatus su dalyvių iš kitų šalių rezultatais, užduoti klausimus CERN dirbantiems mokslininkams. Renginio pabaigoje dalyviams bus įteikiami sertifikatai.
Meistriškumo pamokos moksleiviams ir studentams pradėtos rengti Didžiojoje Britanijoje 1997 m. Renginys tapo tarptautinis 2005-aisiais, pažymint Tarptautinius fizikos metus, jį organizuoja ir koordinuoja Tarptautinė dalelių fizikos sklaidos grupė (IPPOG). Kiekvienais metais šis renginys pritraukia daugiau nei 10 tūkstančių moksleivių ir studentų iš viso pasaulio.
Renginio iniciatorius Lietuvoje – VU Fizikos fakulteto Branduolių ir elementariųjų dalelių fizikos sklaidos centras. Kartu su VU šį renginį Lietuvoje organizuoja ir Vilniaus Gedimino technikos universitetas bei Kauno technologijos universitetas. Renginys skirtas 15–19 metų amžiaus moksleiviams ir pirmo kurso studentams.
Dalyviams reikalinga registracija. Daugiau informacijos apie renginio programą, Tarptautines elementariųjų dalelių fizikos meistriškumo mokyklas ir Vilniaus universiteto Branduolių ir elementariųjų dalelių fizikos centrą – paspaudus ant nuorodų.
Komentarų nėra. Būk pirmas!