Informacinių technologijų (IT) bendrovė BAIP Vilniaus universitete (VU) suprojektavo ir įdiegė aukšto našumo sistemas, leisiančias mokslininkams atlikti naujos kokybės daugiamačius skaičiavimus. Du 3200 skaičiavimo branduolių ir daugiau nei 800 TB diskinės erdvės turintys našių skaičiavimų klasterių kompleksai yra didžiausi Lietuvoje.
VU Matematikos ir informatikos (VU MIF) ir Fizikos fakultetuose aukšto našumo ir didelių skaičiavimo pajėgumų kompiuterinė technika, programinė įranga ir duomenų saugojimo sistemos universitete buvo įdiegtos vykdant Europos Sąjungos lėšomis remiamus projektus „Informacinių technologijų atviros prieigos centro sukūrimas” ir „Nacionalinio fizinių ir technologijos mokslų centro sukūrimas”. Abiejų projektų, plečiančių Saulėtekio, Santaros ir Santakos slėnių veiklos galimybes, vertė siekia per 12 mln. litų.
„Tokio masto superkompiuterių infrastruktūra Lietuvoje pritaikoma pirmą kartą. Ji labai padidins Lietuvos mokslinį potencialą ir techninius pajėgumus – atvers visiškai naujas našių skaičiavimų galimybes įvairiose mokslo ir ūkio šakose, paspartins technologinių žinių perdavimą iš akademinio lygmens verslui, leis efektyviau vykdyti tyrinėjimus, aktyviau bendradarbiauti su užsienio mokslininkais”, – pažymėjo projektų partnerio IT bendrovės BAIP generalinis direktorius Kazimieras Tonkūnas.
Anot jo, tokių sistemų diegimas ir projektavimas yra didelis iššūkis ir pačiai bendrovei. „Projektai sudėtingi, nes siekiant kliento iškeltų tikslų reikėjo integruoti kelių skirtingų gamintojų naujai pristatytą įrangą, išlaikyti esamos sistemos tęstinumą. Džiaugiamės, kad per 12 savaičių sėkmingai įvykdytas uždavinys leidžia BAIP įsitvirtinti aukščiausios kompetencijos kritinių sistemų projektavimo srityje”, – sakė BAIP generalinis direktorius.
VU MIF Skaitmeninių tyrimų ir skaičiavimų centre įdiegtas daugiau nei 1700 skaičiavimo branduolių ir daugiau nei 600 TB diskinės erdvės turintis superkompiuteris, įjungtas bendrą LitGrid tinklą, teikiantį mokslininkams kompiuterinius resursus, kurių jiems reikia siekiant susidoroti su mokslo iššūkiais. Įranga taps būsimo Informacinių technologijų atviros prieigos centro pagrindu, per ją bus suteikta prieiga mokslininkams ir verslo įmonėms, kurioms reikalingi našūs skaičiavimai biochemijos, biomedicinos, optinės spektroskopijos ir kitose srityse.
Artimiausiu metu kartu su Skaitmeninių tyrimų ir skaičiavimo centro partneriais UAB „BAIP” planuojama įdiegti ir verslo bei valstybinėms įstaigoms pristatyti mažiausiai tris skirtingas debesų kompiuterijai sąlygas sudarančias technologines platformas. Antrojo projekto metu BAIP specialistai VU Fizikos fakultete suprojektavo ir įdiegė skaičiavimų klasterių kompleksą, turintį daugiau nei 1500 skaičiavimo branduolių, daugiau nei 200 TB diskinės erdvės. Jį jungia ir valdo aukšto našumo paralelinė failų sistema „Lustre”. Pabrėžiama, kad aukšto našumo sistemoje pateikta simetrinė multiprocesorinė skaičiavimo sistema yra vienintelė tokio masto Lietuvoje, ypač naši ir didelio plečiamumo. Našieji skaičiavimai bus pasitelkiami lazerių ir šviesos, puslaidininkių optoelektronikos, naujų medžiagų (nano ir elektronikos) technologijų ir kitose srityse.
Komentarų nėra. Būk pirmas!