Vilniaus universitetas (VU) simboliškai pagerbs 85 buvusius studentus ir darbuotojus, kurie dėl permainingų totalitarinių režimų veiksmų ar vietos žmonių kolaboravimo buvo pašalinti iš universiteto ir neteko galimybės baigti studijas bei įgyti išsilavinimą, tęsti mokslinius tyrimus, pedagoginę ar kitą su universitetu susijusią veiklą.
Šiemet dauguma pagerbiamų asmenų yra trėmimų akcijos Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje pavadinimu „Bangų mūša“ („Priboj”) aukos. Dalis jų VU Atminties diplomus atsiims asmeniškai.
Taip pat Atminties diplomais bus pagerbiami žydų kilmės VU studentai, kurie 1941 m. rugsėjo 19 dieną, vykdant nacionalsocialistams pavaldžios Švietimo valdybos Aukštojo mokslo departamento 1941 m. rugsėjo 17 d. įsakymą, buvo pašalinti dėl jų tautybės.
Šiais metais universitetas sulaukė užklausų iš pašalintų akademinės bendruomenės narių giminaičių. Remiantis jų informacija ir patikrinus pašalinimo iš universiteto aplinkybes, tarp Atminties diplomų gavėjų bus ir pasaulinio pripažinimo sulaukęs profesorius Pranciškus Baltrus Šivickis (1882–1968 m.), įžvelgęs genetikos mokslų perspektyvas, bei 6 skirtingų VU fakultetų studentai, pašalinti iš universiteto dėl antitarybinės veiklos ar ryšių su partizanais.
„Ši iniciatyva yra universiteto klaidų praeityje pripažinimas, žvilgsnis į tamsiuosius ilgo VU gyvavimo tarpsnius bei istorinio teisingumo atstatymas. Tik tinkamai įvertinę savo istoriją galime kurti pozityvią ateitį. Didžiuojuosi mūsų istorikais, jų sunkiu darbu ieškant ir iškeliant į paviršių tai, apie ką pirmtakams kalbėti buvo nepatogu. Nors Atminties diplomų gavėjams šis įvertinimas yra simbolinis, norime užtikrinti, kad nepaisant istorinių aplinkybių jie buvo, yra ir išliks Vilniaus universiteto bendruomenės nariais amžiams“, – sako VU rektorius prof. Artūras Žukauskas.
VU siekdamas atsiprašyti, pripažinti praeities klaidas ir taip atkurti istorinį teisingumą, jau ketverius metus vykdo moksliniais-istoriniais tyrimais paremtą iniciatyvą „Grįžtanti atmintis“. Ja siekiama atsiprašyti universiteto bendruomenės narių, kurie dėl permainingos XX a. Lietuvos prieškario ir pokario istorijos buvo pašalinti iš universiteto ir neteko galimybės baigti studijas, tęsti mokslinius tyrimus, pedagoginę ar kitą su universitetu susijusią veiklą.
Anot VU rektoriaus, šiemet universitetas kviečia prie iniciatyvos prisidėti ir kitas aukštąsias mokyklas.
„Tokių istorijų turime ne tik mes. Kviečiu universitetus jungtis prie praeities refleksijos, istorijos permąstymo ir suvokimo. Privalome pripažinti totalitarinių režimų veiksmų lemtą žalą ir atsiprašyti tų, kurie tapo susidorojimo aukomis vien tik dėl savo tautybės ar darbo mūsų valstybei“, – teigia A. Žukauskas.
Daugiau informacijos apie iniciatyvą „Grįžtanti atmintis“ galite rasti internetiniame puslapyje. Atminties diplomai suteikiami nuo 1940 m. birželio 15 d. iš VU akademinės bendruomenės pašalintiems asmenims. Sprendimą dėl Atminties diplomo suteikimo priima universiteto rektorius Diplomų komisijos teikimu. Daugiau informacijos apie Atminties diplomų teikimo tvarką galite rasti VU internetiniame puslapyje.
Komentarų nėra. Būk pirmas!