Vilniaus universitetas (VU), kaip lyderiaujanti institucija Lietuvoje ir regione, kviesdama visuomenę, politikus ir kitas akademines bendruomenes nepamesti iš akių pradėtos aukštojo mokslo reformos tikslų, paskelbė pareiškimą „Už perspektyvų, dorą, žmogaus ir valstybės galias išskleidžiantį aukštąjį mokslą“.
„Diskusijoms dėl aukštojo mokslo pertvarkos vis labiau krypstant į antraeilius bei lokalius aspektus, Vilniaus universitetas savo pozicija išreiškia pritarimą pertvarkos esminiam tikslui – studijų ir mokslinių tyrimų kokybe privalome lygiuotis į geriausius pasaulio universitetus. Savo pareiškimu siūlome konkrečius principus, kurių pagrindu tokia pertvarka turėtų būti vykdoma“, – sako VU Tarybos pirmininkas Rimantas Kraujalis.
VU kviečia visus įsisąmoninti, kad jokių reformos veiksmų nevalia daryti kokybės sąskaita, priešingai, juos dera grįsti kokybės išlaikymo bei augimo perspektyva. Suinteresuotosios šalys raginamos suvokti – aukštasis mokslas funkcionuoja globaliame kontekste, būtent iš tokios, o ne lokalios perspektyvos dera matyti universitetų bei kolegijų ateities paveikslą, studijuojančio jaunimo ir profesionalių darbuotojų pasirinkimą, kur įgyti išsilavinimą ir daryti karjerą.
Pasak VU vadovų, neatsakinga ignoruoti duomenis, rodančius, kad mokslinių tyrimų lygis, studijų programų aktualumas ir brandumas šalies aukštosiose mokyklose skiriasi ne procentais, bet kartais. Siektina tikslingo stipriausių šalies akademinių pajėgų konsolidavimo, užuot palaikius netvarias, neperspektyvias, savitiksles struktūras.
VU tikisi, kad Seimas imsis atsakomybės už bendrąsias aukštųjų mokyklų gyvavimo ir plėtros sąlygas, susilaikys nuo bet kokių ad hoc iniciatyvų kaitalioti galiojantį Mokslo ir studijų įstatymą, orientuosis į modernų aukštosios mokyklos valdymo, akademinės autonomijos ir atskaitomybės visuomenei modelį. Politikai turėtų priimti tokį reformos teisės aktų paketą ir biudžeto projektą, kurie leistų jau per šią parlamento kadenciją pasiekti vieno Lietuvos studento studijų finansavimą, ne mažesnį nei ES priklausančių Vidurio Europos šalių vidurkis ir diferencijuojamą pagal aukštosios mokyklos tarptautinio prestižo lygį.
VU kviečia Ministrų kabinetą, kuris pasiūlė principingą pertvarkos planą, imtis atsakomybės už racionalų nacionalinio turto, mokesčių ir ES paramos naudojimą aukštojo mokslo sektoriuje, sustabdyti išteklių švaistymą ir leidimus vykdyti studijas, kai jie išduoti ignoruojant ekspertinius vertinimus, teisingai informuoti abiturientus ir visuomenę apie tikrąją institucijų būklę.
Savo ruožtu VU įsipareigoja į aukštesnį kokybinį lygį pakelti mokytojų, viešosios politikos analitikų ir kitų valstybei išskirtinai svarbių specialistų rengimą, integruoti unikalias ir ekspertų gerai įvertintas, perspektyvias studijų programas su jas parengusiu bei įgyvendinančiu personalu. Mokslininkams iš pertvarkomų aukštųjų mokyklų bus suteiktos galimybes tęsti tiriamąją veiklą naudojantis VU infrastruktūra, kelti akademinę kvalifikaciją ir dalyvauti moksliniuose projektuose. VU imtųsi atsakomybės užtikrinti modernų, į kokybę orientuotą dalies Vilniuje ir Šiauliuose veikiančių universitetų strateginį valdymą ir būtiną restruktūrizaciją, jei Seimas perduotų Vilniaus universitetui šių aukštųjų mokyklų steigėjo funkcijas.
Universitetas laikosi nuostatos, kad įgyvendinant reformą negali būti rizikuojama net laikinai pabloginti tvariausios, didžiausią potencialą ir aukščiausią prestižą Lietuvoje turinčios aukštosios mokyklos būklę, būtina išlaikyti aukštą VU diplomų ir mokslo laipsnių, žyminčių išsilavinimo kokybės standartą, vertę.
Visą pareiškimo tekstą galite rasti čia.
Komentarų nėra. Būk pirmas!