Sausio 6 d. VU bibliotekos Baltojoje salėje atidaryta paroda „Nepaskendęs svetimųjų jūroje. Dr. Vaclovas Dargužas (1920-2009)“. Paroda skirta Vilniaus universiteto garbės daktaro (1991), VU bibliotekos globėjo ir mecenato dr. Vaclovo Dargužo 90-mečiui paminėti.
V. Dargužas 1983 m. Vilniaus universitetui padovanojo vieną vertingiausių per visą XX a. bibliotekos istoriją kartografijos rinkinį. Tai XVI-XIX a. žemėlapiai, atlasai, sukurti, braižyti arba graviruoti garsių pasaulyje autorių ir leidėjų žinomose renesanso Europos kartografijos dirbtuvėse. V. Dargužas universiteto bibliotekai taip pat perdavė grafikos darbų, senų fotografijų, asmeninį archyvą ir dalį savo bibliotekos knygų. Jo rūpesčiu į VU biblioteką buvo parvežtas ir diplomato, teisininko ir žurnalisto dr. A. Geručio archyvas.
V. Dargužas daug nuveikė Lietuvos labui, rūpinosi lietuvių išeivijos Šveicarijoje kultūros paveldo perdavimu Lietuvai, kartu su kitais – parama organizacijoms ir labdara Lenkijos Punsko krašto lietuviams bei pavieniams asmenims Lietuvoje. Už nuopelnus Lietuvai V. Dargužas 1998 m. apdovanotas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino 4-ojo laipsnio ordinu.
„V. Dargužą galima pavadinti neeiline asmenybe. Jis buvo pirmasis po nepriklausomybės atgavimo Vilniaus universiteto garbės daktaras, kuriam VU suteikė šį garbingą vardą. Visi žinom, ką jis nuveikė senajam universitetui ir kiek turtų yra perdavęs bibliotekai“, – sakė VU rektorius prof. habil. dr. Benediktas Juodka.
Parodos atidarymas ir minėjimas buvo pradėtas dainomis, kurias padainavo žinomos lietuvių liaudies dainų atlikėjos Veronika Povilionienė, Liongina Gudelienė ir Rolanda Valančiūtė. Parodą atidarė Vilniaus universiteto bibliotekos generalinė direktorė Irena Krivienė.
„VU biblioteka labai didžiuojasi žmonėmis, kurie supranta kultūros paveldo išsaugojimo reikšmę ir savo sukauptas, už asmenines lėšas įsigytas kolekcijas ar archyvus dovanoja jai. Biblioteka įsipareigoja saugoti ir išsaugoti šį kultūros paveldą visiems laikams“, – kalbėjo I. Krivienė.
Į parodos atidarymą susirinko daug V. Dargužą ir jo šeimą pažinojusių, jų svetingumą ir paramą patyrusių žmonių. Prisiminimais ir mintimis dalijosi „Dobilo“ choro vadovė Gražina Vaišnoraitė, geografijos mokytoja Vilhelmina Tuskenienė, Signatarų namų direktorė Meilutė Peikštenienė, inžinierius Vitalius Stepulis, dr. Onutė Grigaitė, chemikas Eduardas Davidavičius, profesorė Jovita Budzinauskienė, žurnalistas Liudvikas Gadeikis, buvusi VU bibliotekos darbuotoja Roma Ignatavičienė, VU bibliotekos Rankraščių skyriaus vedėja Nijolė Šulgienė. „V. Dargužas yra sakęs, kad jam nieko nėra skaniau už lietuvišką duoną, lašinius ir vyšnių uogienę“, – prisiminė N. Šulgienė. Renginio dalyviai iš tiesų vaišinosi dr. O. Grigaitės atvežta šviežia namine duona, žiūrėjo grupės lietuvių, 2009 m. gegužę aplankiusių V. Dargužą Šveicarijoje, nuotraukas, prisiminė susitikimus ir pokalbius su V. Dargužu. Renginio pabaigoje buvo rodomas 1997 m. Lietuvos televizijos sukurtas filmas „Daktaro Dargužo dovanos“ apie jo gyvenimą ir veiklą Šveicarijos lietuvių bendruomenėje, susitikimus su žmonėmis iš Lietuvos.
Paroda „Nepaskendęs svetimųjų jūroje. Dr. Vaclovas Dargužas (1920-2009)“ veiks VU bibliotekos Baltojoje salėje iki vasario 19 d.
Komentarų nėra. Būk pirmas!