Spalio 17-oji į Vilniaus universiteto istoriją bus įrašyta kaip istorinė diena. Šios dienos popietę aidint fanfaroms į Vilniaus universiteto Didįjį kiemą įžengė Jos Didenybė Jungtinės Karalystės karalienė Elžbieta II.
Didžiajame kieme – karalienės sutiktuvės
Atvykusią į Universitetą karalienę pasitiko Lietuvos Respublikos Prezidentas Valdas Adamkus ir VU rektorius akad. Benediktas Juodka. Rektorius trumpai papasakojo VU istoriją, nustebindamas Jos Didenybę, kad VU yra seniausias universitetas Rytų Europoje. Karalienei tai padarė didelį įspūdį.
Karalienė susitiko su VU prorektoriais, Senato nariais, fakultetų dekanais, švietimo ir mokslo ministre Roma Žakaitiene.
Jos Didenybė labai noriai bendravo su gausiai susirinkusiais Anglijos ir Lietuvos vėliavėlėmis ją sveikinančiais studentais. Elžbieta II teiravosi, kokiems fakultetams studentai atstovauja, džiaugėsi, kad anglų filologija yra populiariausia filologinė studijų programa, ją domino, kokios dar kalbos dėstomos VU. Jos Didenybė labai nustebo, kai netikėtai užkalbino iš Didžiosios Britanijos atvykusius studentus, kurie VU studijuoja lietuvių kalbą. Kalbėdami su karaliene, VU studentai džiaugėsi, kad mokosi geriausiame Lietuvos universitete. Kaip „U. V.“ teigė rektorius B. Juodka, karalienė liko sužavėta mūsų studentais, kurie su ja laisvai bendravo angliškai.
Karalienė atidarė renginį „Café scientifique“
„Café scientifique“ – Britų Tarybos projektas, kuriuo skatinama neformaliai diskutuoti pagrindiniais mokslo pasiekimų klausimais. Didžiajame kieme pastatytoje palapinėje, kur vyko šis renginys, karalienė susitiko VU mokslininkais bei KTU rektoriumi prof. habil. dr. R. Bansevičiumi. Karalienei buvo pristatyti trys Lietuvos mokslininkų pasiekimai. Du iš jų – lazerinės technologijos bei alternatyvūs šviesos šaltiniai – buvo pristatomi rodant trumpus filmus. Trečiasis pasiekimas – pjezomechaniniai robotai – buvo demonstruojamas gyvai.
Po to Jos Didenybė susitiko su britų genetiku, 2002 m. Nobelio premijos laureatu seru Johnu Sulstonu ir prof. Leonidu Donskiu. Palapinėje buvo susirinkę maždaug šimtas Lietuvos jaunųjų mokslininkų bei studentų iš įvairių šalies miestų.
Rektorius monarchei padovanojo knygą apie VU istoriją – „Academia et Universitas Vilnensis“ – ir pakvietė karalienę atidaryti „Café scientifique”. Atidariusi šį mokslo renginį Elžbieta II buvo palydėta iki automobilio, o programą pratęsė seras Johnas Sulstonas. Jis gausiai mokslininkų ir studentų auditorijai skaitė puikų pranešimą apie genetikos mokslo vystymąsi ir jo pritaikymą medicinoje, atpažįstant retas, sunkiai išgydomas ligas. Mokslininkas daug kalbėjo apie globalizaciją ir pabrėžė, kad pasaulis turėtų vystytis kaip visuma. Pranešimas sulaukė didelio susidomėjimo, buvo daug diskutuojama šia aktualia mūsų laikais tema.
Kairėnuose augs Edinburgo hercogo Filipo pasodintas medis
Tuo metu, kai karalienė lankėsi VU, jos vyras – Jo Karališkoji Prakilnybė Edinburgo hercogas Filipas – viešėjo VU Botanikos sode Kairėnuose. Svečias atvyko į susitikimą su Tarptautinių jaunimo apdovanojimų programos dalyviais – Panevėžio 5-osios vidurinės mokyklos mokiniais. Minėta programa buvo sukurta 1956 m. Jungtinėje Karalystėje Edinburgo hercogo iniciatyva.
Šiame renginyje dalyvavo pirmoji šalies dama ponia Alma Adamkienė, LR socialinės apsaugos ir darbo ministrė Vilija Blinkevičiūtė, VU prorektorius R. Lazutka, GMF dekanas profesorius habil. dr. K. Kilkus, Botanikos ir genetikos katedros vedėjas prof. habil. dr. J. Naujalis, ambasadų atstovai, kiti kviestiniai svečiai.
Jo Karališkoji Prakilnybė Edinburgo hercogas atidarė keliaujančią parodą apie Tarptautinių jaunimo apdovanojimų programą ir kartu su svečiais ją apžiūrėjo. Vėliau, pasirašęs VU Botanikos sodo Svečių knygoje, hercogas dalyvavo sodinant buką, kuris primins šį vizitą.
Bibliotekoje – įdomi paroda
Jos Didenybės Karalienės vizito Lietuvoje proga VU biblioteka parengė specialią senųjų Didžiosios Britanijos autorių, istorikų, mokslininkų knygų, XVIII a. literatūrinių dienraščių bei senųjų Didžiosios Britanijos žemėlapių parodą „Britannia Antiqua“. Parodoje eksponuojamas ir 1593 m. Vilniaus jėzuitų akademijos studentų poetinių bandymų rinkinys „Trenodijos“, išleistas Vilniaus akademijos spaustuvėje. Vienas iš rinkinyje publikuotų giesmių autorių – akademijoje studijavęs anglas Samuelis Leuknoras. Vilniaus akademijos bibliotekos kolekcijoje – Thomo Moro, Franciso Bacono, Dunso Scoto, kitų žymių filosofų veikalai, Johno Miltono, Samuelio Butlerio, Jonathano Swifto, Walterio Scotto kūriniai, literatūriniai dienraščiai „The Guardian“, „The Spectator“, leisti XVIII amžiuje. Parodoje eksponuojami XVII–XVIII a. Didžiosios Britanijos žemėlapiai, senieji Londono planai.
Per dieną – trys susitikimai su karaliene
Karalienei Elžbietai II vizitas Vilniaus universitete paliko labai gerą įspūdį. Kaip „U. V.“ pasakojo rektorius B. Juodka, per vakarienę, skirtą karalienės garbei Prezidentūroje, Jos Didenybė, paduodama ranką jai pristatomam VU rektoriui, tarė: „Gerbiamas rektoriau, man tikrai buvo malonu aplankyti Jūsų universitetą“. O hercogas Filipas paklausė: „Rektoriau, Jūs kanclerį turite?“ Rektorius atsakė, kad VU turi 5 prorektorius. Rektoriui teko garbė tą pačią dieną net tris kartus susitikti su karaliene. Jos Didenybės gyvas ir smalsus domėjimasis mokslo pasiekimais ir Vilniaus universitetu jam paliko šiltą neblėstantį įspūdį. „Tai didi diena Universiteto gyvenime ir labai svarbus momentas kuriant Universiteto įvaizdį.“
Parengė Renata Žiūkaitė ir Gintarėlė Jurkevičienė
Komentarų nėra. Būk pirmas!