Kovo 10 d., 17 val. klausytojai yra kviečiami į Bažnytinio paveldo muziejuje esančių itališkų vargonų pirmąjį koncertą „Linkėjimai iš saulėtosios Italijos“. Koncertuos ir apie XVI-XVIII a. italų vargonų muziką pasakos Vilniaus universiteto vargonininkas Vidas Pinkevičius.
Koncerto programoje skambės Lietuvoje itin retai atliekamų XVI-XVIII a. italų kompozitorių AndreaGabrieli, Girolamo Frescobaldi, Carlo Gervasoni, Giovanni Battista Pergolesi, Ignazio Cirri, Gaetano Valerj ir Giuseppe Gherardeschi kūriniai.
Kaip pasakojo V. Pinkevičius, vargonai, esantys Bažnytinio paveldo muziejuje, atkeliavo kaip dovana iš Vokietijos. „Bėgant amžiams, italų vargonai nedaug keitėsi, ir nors šis unikalus instrumentas buvo pastatytas XIX a., jis puikiai tinka atlikti ir senesnių laikų italų muziką“, – teigė atlikėjas.
Anot vargonininko, renesanso epochai atstovaus kompozitorius iš Venecijos Andrea Gabrieli. „Jis su savo sūnėnu Giovanni išgarsėjo todėl, kad dirbo Šv. Morkaus katedroje, kurios architektūrinės savybės – keli skirtingose vietose esantys balkonai leido kurti vadinamąją polichorinę muziką. Šioje katedroje du, trys ar net keturi chorai vienu metu galėjo pasiekti įspūdingus stereofoninius ir aido efektus. A. Gabrieli ir kitų kompozitorių dėka Venecijos tradicija paplito ir kitose Europos šalyse, ypač šiaurės Vokietijoje“, – mintimis dalijosi vargonininkas.
Pasak V. Pinkevičiaus, klausytojai su itališkuoju baroku galės susipažinti per Romos Šv. Petro bazilikos vargonininko Girolamo Frescobaldi kūrybą. „G. Frescobaldi į istoriją įėjo jau vien dėl to, kad pirmasis Europoje visą savo dėmesį skyrė klavišiniams instrumentams, o ne chorinei muzikai, kaip buvo įprasta tuo metu. Pasakojama, kad jo improvizacijų pasiklausyti ateidavo apie 5000 žmonių“, – pasakojo V. Pinkevičius.
„Klasicizmo ir romantizmo epochos Italijoje viešpatavo opera, kurios intonacijos persismelkė ir į vargoninį stilių. Todėl šį vakarą klausytojai galės pasimėgauti ir puošniomis kadencijomis bei triukšmingais maršo ritmais“, – žadėjo vargonininkas.
Nacionalinės vargonininkų asociacijos prezidentas, vargonininkas V. Pinkevičius studijavo Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, 2001-2003 m. Rytų Mičigano universitete (JAV) įgijo humanitarinių mokslų magistro diplomą, o 2006 m. Nebraskos-Linkolno universitete (JAV) apsigynė muzikos menų daktaro laipsnį. Šiuo metu dėsto Nacionalinėje M. K. Čiurlionio menų mokykloje, yra aktyvus vargonų ir improvizacijos meno propaguotojas ir Vilniaus universiteto vargonininkas.
Komentarų nėra. Būk pirmas!