Vilniuje gyvenanti Kotryna Stankutė-Jaščemskienė džiaugiasi Kauno sėkme – projekto „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ ambasadorės darbas nenuėjo veltui. Moteris įsitikinusi, kad projektas atneš didelę naudą miestui ir visai Lietuvai.
„Įgijome galimybę papasakoti apie save daugybei pasaulio žmonių, galime juos sudominti, parodyti kūrybingumą, išradingumą, autentiką“, – teigia K. Stankutė-Jaščemskienė, kuri yra lietuvių profesionalų tinklo „Global Lithuanian Leaders“ (GLL) vadovė.
Žinias pritaikė praktikoje
Aktyvi visuomenės veikėja myli savo gimtąjį miestą ir puikiai prisimena, kaip Kaune prasidėjo jos kelias. Baigusi Saulės gimnaziją Kotryna įstojo į Vilniaus universiteto Kauno fakultetą. „Man labai patiko senosios universiteto erdvės Senamiestyje ant Nemuno kranto. Į mano kursą studijuoti pagal Kultūros vadybos programą susirinko jauni, energingi žmonės. Įgijome teorinių žinių, kurias čia pat galėjome pritaikyti praktiškai – universitete rengėme įvairius projektus, tarptautines konferencijas, taip pat prisidėjome organizuodami miesto festivalius.
Mes ne tik daug išmokome, bet ir tapome artimi draugai – smagiai bendraujame net ir po 10 metų. Juk pažintys, ryšiai su žmonėmis ir vertingų kontaktų tinklas yra didžiausias turtas, kurio niekas negali atimti“, – teigia K. Stankutė-Jaščemskienė. Todėl mokyklą baigusius jaunus žmones ji skatina būti smalsius ir iniciatyvius, aktyviai dalyvauti nevyriausybinių jaunimo organizacijų veikloje.
„Visada lengva sėdėti ir bumbėti, tačiau kiekvienas iš mūsų gali prisidėti prie visuomenės pažangos ir gerovės, keisti savo aplinką ir pamatyti pastangų rezultatus. Tik veikdami mes galime išnaudoti savo potencialą, atskleisti lyderio savybes“, – tikina lietuvių profesionalų tinklo pasaulyje vadovė.
Iš arti pažino Aziją
Pasak Kotrynos, aktyvi veikla, įsitraukimas į įvairių organizacijų veiklą jauniems žmonėms atveria netikėtų progų ir galimybių, apie kurias retas išdrįsta pasvajoti. „Pradėjus Kultūros vadybos studijas net nešovė į galvą, kad po mokslų mano gyvenimo kelias pasuks į Aziją. O juk būtent taip ir nutiko – būdama jaunimo organizacijos AIESEC narė gavau pasiūlymą stažuotis tarptautiniame Limkokwingo kūrybinių technologijų universitete Malaizijoje. Patekau į skirtingų kultūrų katilą, sutikau daugybę nuostabių žmonių, o gamtos stebuklai tiesiog kerėjo“, – dalijasi įspūdžiais Kotryna.
Dar daugiau patirties Azijoje ji įgijo, kai nusprendė padirbėti Singapūre įsikūrusioje organizacijoje – Europos-Azijos fonde (ASEF), kur buvo atsakinga už daugybę skirtingų šalių apimančius projektus, todėl išlavino projektų valdymo, rinkodaros ir komunikacijos įgūdžius. Šiandien Kotryna turi draugų visame pasaulyje ir lengvai bendrauja su skirtingų kultūrų žmonėmis.
„Juokaudama sakau, kad gyvenimo, studijų ar darbo patirtis užsienyje „atveria dėžę“ mūsų galvose. Todėl tikiu, kad „Erasmus“ ir įvairios stažuočių programos, kurios šiandien prieinamos studentams, yra fantastinė galimybė, kuria būtina pasinaudoti.
Pasaulio pažinimas iš arti mus daro atviresnius, keičia pasaulėžiūrą, priverčia suabejoti senomis tiesomis ir laužo stereotipus. O svarbiausia, kad asmeninė patirtis padeda pamatyti Lietuvą iš kitos pusės ir… priverčia ilgėtis. Po trijų metų, praleistų Malaizijoje ir Singapūre, man Lietuva tapo atradimu. Buvo labai gera grįžti namo. Šis malonus jausmas išlieka ir šiandien, nes žinau, kaip gyvena kita pasaulio dalis, ir kad čia esame sukūrę labai daug“, – teigia K. Stankutė-Jaščemskienė. Jos vadovaujamas lietuvių profesionalų tinklas siekia įrodyti, kad Lietuva yra puiki vieta verslui, kūrybai, patogiam gyvenimui ir idėjų, kurios kartais gimsta dar mokykloje ar universitete, įgyvendinimui.
Pabrėžia bendruomenės svarbą
Tinklas buria tarptautinę prie Lietuvos stiprinimo ir teigiamų pokyčių prisidėti norinčių lietuvių bendruomenę. „Man lyderiai yra asmenybės, kurios neišsižada ir sugeba apginti savo nepopuliarią, bet vizionierišką nuomonę. Lyderiai yra žmonės, kuria savo pavyzdžiu įkvepia aplinkinius teigiamiems pokyčiams, sutelkia į bendrą darbą dėl aiškaus tikslo. Lyderio etiketės niekada neklijuočiau vien pagal užimamas pareigas, postą, titulą, amžių ar net charizmą“, – dėsto pašnekovė.
Pasak K. Stankutės-Jaščemskienės, Vilniaus universitetas yra puiki vieta lyderio savybėms ugdyti, išmokti dirbti komandoje, kritiškai ir kūrybingai mąstyti. „Jaunam žmogui labai svarbu atrasti ir ugdyti savyje norą ieškoti, tyrinėti, veikti. Universitetas daro milžinišką įtaką asmenybės formavimuisi, mąstymui, kūrybiškumui, gebėjimui pristatyti ir apginti savo idėjas“, – pripažįsta pašnekovė.
„Aš tikiu, kad mano šalis, kaip ir mano universitetas ar miestas, nesibaigia ties savo sienomis – mes esame kur kas didesni. Esame bendruomenė ir visi galime prisidėti stiprindami šį bendrumo jausmą – dalintis vertybėmis, patarimais, sėkmės istorijomis. Galime imtis lyderystės įvairiose srityse – keisti ne tik Lietuvą, bet ir visą pasaulį“, – mano K. Stankutė-Jaščemskienė.
Lyderių darbai – ne vien dideli ir ryškūs
GLL vadovės teigimu, iš paskos sekanti minia ar tūkstančiai „patinka“ paspaudimų socialiniame tinkle nebūtinai yra lyderio ženklas.
„Jeigu žmogus dalyvauja programoje „LT Big Brother“ ir padeda jaunam žmogui atrasti save, bendrauti ir pažinti pasaulį, ar jį galima vadinti lyderiu? Jeigu žmogus be atlygio sutinka patarti ir padėti jaunai įmonei kaip „GLL Business Advisors“ programos dalyvis, ar jį galima vadinti lyderiu? Aš manau, kad taip.
Noras padėti kitam ir dalintis savo patirtimi yra lyderio savybė. Kai žmogus dalijasi su kitais savo žiniomis, jis stiprina pasitikėjimo jausmą, kuria bendruomeniškumą ir prisideda prie visuomenės „dalinimosi“ kultūros. Pokytis prasideda nuo vieno žmogaus“, – teigia K. Stankutė-Jaščemskienė.
GLL vienija beveik 1000 narių. Tarptautinio tinklo vadovė tiki, kad kiekvienas GLL narys savo talentu gali duoti impulsą permainoms, net nebūtinai gyvendamas Lietuvoje – juk organizacijai priklauso lietuviai, gyvenantys 45 valstybėse. „GLL nariai nukreipia į Lietuvą potencialius investuotojus, pataria mūsų verslininkams, kaip patekti į tarptautines rinkas. Taip pat daug dėmesio skiriame jaunimui – žmonėms, kurie kurs Lietuvos ateitį ir bus patys geriausi šalies ambasadoriai“, – dėsto K. Stankutė-Jaščemskienė.
Bendraudama su moksleiviais ir studentais GLL vadovė ragina išbandyti savanorišką veiklą, jungtis prie jaunimo organizacijų, tarptautinių projektų: „Taip paklosite tvirtus pamatus sėkmingai karjerai, o kartu stiprinsite bendruomenę, patys kursite aplinką, kurioje gera ir malonu gyventi“.
Komentarų nėra. Būk pirmas!