Gegužės 28-ąją buvo iškilmingai paskelbti Nacionalinės pažangos premijos laureatai. Nacionalinės pažangos, dar kitaip vadinamos lietuviškąja Nobelio premija, teikimo ceremonija tiesiogiai buvo transliuojama iš Vilniaus universiteto Teatro salės. Tai buvo pirmoji tiesioginė televizijos transliacija iš Teatro salės per visą VU istoriją. Laureatams įteiktos trys 70 tūkst. litų vertės premijos – Mokslo pažangos, Partnerystės pažangos ir Kultūros pažangos – ir specialios apdovanojimo skulptūrėlės, vaizduojančios Nacionalinės pažangos premijos simbolį – tetraedrą.
Nominantus NPP komitetas atrinko iš 14 darbų, kuriuos pateikė įvairios šalies mokslo institucijos ir mokslininkų grupių, verslo, meno ir kultūros asociacijos bei visuomeninės organizacijos.
Premijos simbolis – tetraedras
Nacionalinės pažangos premijos simboliu pasirinktas tetraedras – struktūrinis elementas, sutinkamas molekulėse, kristaluose ir mokslo klasifikacijoje. Pasak premijos iniciatorių, tetraedro viršūnėje yra visuomenė, o kiti tetraedro susikirtimo taškai – tai mokslas, verslas ir kultūra. Tetraedras atspindi visų šių skirtingų sričių bendradarbiavimą visuomenės pažangos vardan, taip išreikšdamas pagrindinę nacionalinės pažangos premijos idėją.
Skulptūros kraštinėse išgraviruoti lotyniški žodžiai curiositas, sensualitas, demonstratio (iš lot. kalbos – „smalsumas“, „juslumas“, „parodymas“). Šiais žodžiais (tik italų kalba) apie pasaulėjautą, daiktų tarpusavio ryšius ir gamtos stebėjimus kalbėjo genialusis dailininkas ir mokslininkas Leonardas da Vinčis. Šis kūrėjas neįsivaizdavo mokslinės ir meninės veiklos be smalsumo, ypatingos pajautos ir tikslingo idėjų realizavimo.
Tetraedro viršūnė, simbolizuojanti visuomenę, padengta rodžiu – vienu kiečiausių ir brangiausių metalų Mendelejevo lentelėje. Rodis yra platinos spalvos metalas, 10 kartų brangesnis už auksą.
Specialiai televizijos transliacijai Vilniaus universiteto Didžiajame kieme buvo pastatyta penkių metrų aukščio tetraedro skulptūra.
Mokslo pažangos premija įteikta kardiochirurgams
Mokslo pažangos premija įteikta kardiochirurgams akademikui prof. habil. dr. Algimantui Marcinkevičiui, akademikui prof. habil. dr. Vytautui Jonui Sirvydžiui ir Lietuvos MA nariui ekspertui prof. habil. dr. Giedriui Uždaviniui. Premija šiems profesoriams skirta už kardiochirurgijos įdiegimą į medicinos praktiką.
NPP komiteto ekspertas prof. habil. dr. Kęstutis Makariūnas teigė: „Profesorių A. Marcinkevičiaus, V. Sirvydžio ir G. Uždavinio atliktas didelis asmeninis darbas, organizuojant ir suburiant įvairių specialybių žmones – chirurgus, anesteziologus, kardiologus ir kitus – į vieningą kolektyvą pasiekė tikslą – jie sukūrė ir išvystė Lietuvoje širdies chirurgiją iki aukšto tarptautinio lygio, atliko intensyvius eksperimentinius ir klinikinius mokslinius tyrimus, kurių rezultatai pripažinti tarptautiniu mastu. Širdies chirurgijos raida Lietuvoje turėjo didelės įtakos bendrai Lietuvos medicinos pažangai, ypač artimoms jai specialybėms – kardiologijai ir anesteziologijai- reanimatologijai, o transplantacija atsirado kaip tiesioginė šių darbų pasekmė“.
Šią premiją už karštų elektronų ir plazmos puslaidininkiuose tyrimus taip pat pretendavo gauti akademikas prof. habil. dr. Juras Požėla bei akademikas prof. habil. dr. Zigmas Zinkevičius už lituanistikos darbus. Mokslo pažangos premijai skiriama už mokslo ir Lietuvos intelektualinio potencialo vystymą.
Partnerystės pažangos premija – biotechnologams
Komisijos sprendimu Partnerystės pažangos premiją, kuri skiriama už indėlį į gyvenimo kokybės gerinimą ir šalies konkurencingumo didinimą, už sėkmingą bendradarbiavimą diegiant praktikoje pažangiausias technologijas ir inovacijas, už sėkmingą drąsiausių eksperimentų taikymą versle pasidalijo du reikšmingiausi šalies biotechnologijos lyderiai: Lietuvos MA narys korespondentas, VU Senato narys prof. habil. dr. Vladas Algirdas Bumelis ir Lietuvos MA narys korespondentas, UAB „Fermentas“ mokslo direktorius prof. habil. dr. Eugenijus Arvydas Janulaitis. Šiems mokslininkams Partnerystės pažangos premija skirta už biotechnologijos mokslo pasiekimų diegimą į gamybą bei Lietuvos biotechnologijos pramonės pagrindų sukūrimą.
„Prof. V. A. Bumelis jau 1984 m. suprato, kad ši mokslo ir technikos [biotechnologijos] kryptis turi puikias vystymosi ir praktinio pritaikymo galimybes Lietuvoje, – teigė NPP komiteto ekspertas prof. habil. dr L. Pranevičius. – V. A. Bumelis aktyviai dalyvavo moksliniame tiriamajame darbe, artimai bendradarbiavo su Lietuvos ir užsienio tyrimų centrais, ieškojo ir sukūrė naujus gaminius, kuriuos išvystė ir kurių gamyba įgijo tarptautinę komercinę reikšmę. Prof. V. A. Bumelis yra visų šių tyrimų ir ieškojimų pripažintas lyderis.“
Prof. E. A. Janulaitis taip pat nepaprastai daug prisidėjo prie sėkmingo biotechnologijos mokslo ir verslo vystymo Lietuvoje. Jam vadovaujant ar jo iniciatyva Biotechnologijos institute išvystytos aukštųjų technologijų biotechnologinei pramonei reikalingos mokslinių tyrimų kryptys, suburti talentingi ir iniciatyvūs specialistai. Prof. E. A. Janulaitis buvo ta varomoji jėga, kuri biotechnologijų pavyzdžiu Lietuvoje įdiegė pasaulyje paplitusį mokslo ir verslo ryšių modelį, apibūdinamą kaip spin-off tipo įmonių kūrimasis.
Kultūros pažangos premija skirta skulptoriui
Kultūros pažangos premija įteikta skulptoriui Gintarui Karosui už muziejaus po atviru dangumi „Europos parkas“ sukūrimą.
Šiai premijai, kuri skiriama už pasaulinės patirties ir savo talento sklaidą, ugdant Lietuvos ateities kartas visose kultūros apraiškos formose, taip pat pretendavo VU prof. dr. Alfredas Bumblauskas kartu su akademiku, prof. habil. dr. Edvardu Gudavičiumi už istorinės sąmonės ir pilietinės visuomenės formavimą bei VU Filologijos fakulteto klasikinės filologijos katedros doc. dr. Dalia Emilija Dilytė-Staškevičienė už antikos kultūros sklaidą šalyje.
Pirmą kartą verslo iniciatyva įteiktos Nacionalinės pažangos premijos – vieningos verslo pastangos prisidėti prie šalies intelektualinio progreso bei investuoti į šalies mokslo, kultūros ir visuomenės augimą.
Parengta pagal VšĮ „Nacionalinė pažangos premija“ pranešimus
Komentarų nėra. Būk pirmas!