Lapkričio 18 d. Švietimo ir mokslo ministerijoje (ŠMM) įteiktos Mokslo premijos lietuvių kilmės ir Lietuvos Respublikos pilietybę turintiems mokslininkams, gyvenantiems užsienyje.
Paskirtos keturios premijos Lietuvos ir pasaulio mokslui nusipelniusiems užsienio lietuviams: biomedikui Feliksui Bukauskui (Niujorko Ješivos universiteto Alberto Einsteino medicinos koledžas, JAV), fizikui Jonui Žmuidzinui (Kalifornijos technologijos institutas, NASA Reaktyvinio judėjimo laboratorija, JAV), kalbotyrininkei Jolantai Gelumbeckaitei (Frankfurto prie Maino J. W. Goethe’s universitetas, Vokietija) ir technologijos mokslų daktarei Vidai Malienei (Liverpulio Johno Mooreso universiteto Statybos aplinkos mokykla, Jungtinė Karalystė).
Premijos įteiktos už pasaulinės reikšmės mokslo laimėjimus, bendradarbiavimą su Lietuva, paramą Lietuvos mokslui, lietuvybei.
Profesoriai J. Žmuidzinas ir J. Gelumbeckaitė bendradarbiauja su Vilniaus universitetu.
Kalifornijos technologijos instituto profesoriui, NASA astrofizikui Jonui Žmuidzinui premija skirta už pastarojo dešimtmečio pasiekimus mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros veikloje fizinių, biomedicinos, technologijos mokslų srityje. Prof. J. Žmuidzinas – tarptautinio lygio mokslininkas, kurio darbai laikomi reikšmingu indėliu Visatos tyrimų srityje – pagilino žinias apie žvaigždžių ir galaktikų formavimosi procesus. Profesorius yra vienas iš submilimetrinės astronomijos lyderių pasaulyje (submilimetrinė astronomija – tai astronomijos ir astrofizikos dalis, kurios tikslas yra registruoti ir analizuoti iš kosmoso ateinančią elektromagnetinės spinduliuotės dalį, esančią tarp mikrobangų ir tolimosios infraraudonosios spinduliuotės lyderių pasaulyje). 2011-aisiais prof. J. Žmuidzinas paskirtas NASA Reaktyvinio judėjimo laboratorijos vyriausiuoju technologu. Jis koordinuoja ir prižiūri daugelį NASA Reaktyvinio judėjimo laboratorijos kuruojamų kosminių misijų. Vilniaus universitete prof. J. Žmuidzinas viešėjo prieš metus ir skaitė paskaitą „Marso laboratorija „Curiosity“ – pirmieji rezultatai“ (2012 m. lapkričio 30 d.).
Vokietijos Frankfurto prie Maino J. W. Goethe’s universitete dirbanti profesorė Jolanta Gelumbeckaitė yra mūsų universiteto alumnė, baigusi klasikinę filologiją Filologijos fakultete (1993 m.). Mokslo premija jai skirta už pastarojo dešimtmečio pasiekimus mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros veikloje humanitarinių ir socialinių mokslų srityje. Ji tiria senąją Lietuvos raštiją. Vienas reikšmingiausių jos darbų – parengta dvitomė „Die litauische Wolfenbütteller Postille von 1573“ („Lietuviškoji 1573 m. Volfenbiutelio postilė“). Tai XVI a. lietuviškas rankraštis; mokslininkė pateikė išsamius jo mokslinius komentarus ir originalo rekonstrukciją. Iš šio darbo tekstologijos principų ir preciziškumo dabar mokosi naujos mokslininkų kartos. Jos dėka lituanistinės medžiagos turinčioje Volfenbiutelio hercogo Augusto bibliotekoje stažavosi nemažai Lietuvos mokslininkų. Prof. J. Gelumbeckaitė aktyviai dalyvauja Lietuvos moksliniame gyvenime, disertacijų gynimuose, konferencijose, skaito paskaitas Lietuvos studentams. Mokslininkė palaiko glaudžius ryšius su Filologijos fakulteto Klasikinės filologijos katedra, recenzuoja jos mokslines publikacijas, pati publikuoja savo darbus katedros rengiamame „Literatūros“ 3 sąsiuvinyje. Šiuo metu svarstoma apie bendros su Frankfurto prie Maino J. W. Goethe’s universitetu baltistikos studijų magistrantūros programos kūrimą, bendradarbiavimą doktorantūros srityje ir naujos ES akademinių mainų programos „Erasmus plius“ sutarties pasirašymą.
Septintą kartą teikiamomis Švietimo ir mokslo ministerijos Mokslo premijomis siekiama paskatinti užsienyje dirbančius lietuvių mokslininkus būti Lietuvos mokslo ambasadoriais ir su iškiliais lietuvių kilmės mokslininkais supažindinti Lietuvos visuomenę. Iš viso mokslo premijoms užsienio lietuviai šiemet pateikė 9 kandidatūras. 3 paraiškų sulaukta iš JAV, 2 paraiškų – iš Vokietijos, po vieną – iš Jungtinės Karalystės, Brazilijos, Rusijos ir Saudo Arabijos. Kandidatų paraiškas vertino Lietuvos mokslų akademijos ekspertai, laimėtojus atrinko komisija, sudaryta iš ŠMM, Pasaulio lietuvių bendruomenės, JAV lietuvių bendruomenės, Lietuvos mokslų akademijos, Lietuvos mokslo tarybos, Prezidentūros ir Užsienio reikalų ministerijos atstovų.
Vilniaus universitete viešas paskaitas skaitys šie laureatai:
Lapkričio 19 d. 14 val. – dr. J. Žmuidzino paskaita „Kaip išsivystė submilimetrinė astronomija“ (Vilniaus universiteto Teorinės fizikos ir astronomijos instituto salė (IV aukšte), A. Goštauto g. 12).
Lapkričio 19 d. 15 val. – dr. J. Gelumbeckaitės paskaita „Peregrinatio librorum: nuo rankraščio iki korpuso“ (Vilniaus universiteto Filologijos fakulteto K. Donelaičio auditorija (I aukšte), Universiteto g. 5).
Parengta pagal ŠMM informaciją
Komentarų nėra. Būk pirmas!