Vilniaus universiteto (VU) Medicinos fakultete iš Briuselio atvykęs Europos Komisijos Mokslinių tyrimų generalinio direktorato narys dr. Jonas Bunikis vedė seminarą mokslo metodologijos klausimais „Su daktaro diplomu kišenėje: karjeros biomedicinoje keliai ir takeliai“. Biomedicina besidomintiems skirtu renginiu rūpinosi Medicinos mokslo krypties doktorantūros komiteto pirmininkė prof. Janina Tutkuvienė.
„Mūsų fakulteto auklėtinio dr. J. Bunikio paskaitos yra visada itin laukiamos. Mums yra svarbi jo, kaip aukšto lygio profesionalo, nuomonė, kuri visada yra pateikiama remiantis objektyviais mokslinės informacijos šaltiniais“, – apie renginyje dalyvavusį svečią pasakojo prof. J. Tutkuvienė.
Karjeros iššūkiai biomedicinos srityje
Renginio tikslas – apžvelgti biomedicinos karjeros privalumus ir trūkumus, padėti jauniesiems mokslininkams susivokti profesinėje tikrovėje. Diskusijų apie šioje srityje egzistuojančius interesus, tendencijas ir lūkesčius dalyviai turėjo puikią progą aptarti karjeros biomedicinoje aktualijas ir sisteminius sunkumus. Seminare dalyvavo Medicinos fakulteto akademinės bendruomenės atstovai, medicinos ir biologijos specialybių aukštesnių kursų studentai, biomedicinos mokslo doktorantai ir podoktorantai.
VU Medicinos fakulteto alumnas, garsaus profesoriaus, buvusio ilgamečio Medicinos fakulteto dekano Gintauto Jurgio Česnio mokinys dr. J. Bunikis yra įsitikinęs, kad karjera biomedicinoje ne tik Lietuvoje ar Europoje, bet ir visame pasaulyje susiduria su trejopu iššūkiu: „Pirmasis iššūkis – tai mokslo daktarų perteklius ir akademinių darbo vietų stygius. Antroje vietoje – ilgėjanti podoktorantūros trukmė ir podoktorantų „grūstis akademijos prieškambaryje“. O toks profesinis neapibrėžtumas bei trypčiojimas vietoje lemia ir trečiąjį iššūkį – lūkesčių krizę, verčiančią ilgai ir brangiai ugdytą jauną kadrą ne kryptingai judėti pasirinktu svarbiausiu savo profesinio gyvenimo keliu, o pasukti vadinamaisiais karjeros takeliais. O dažnai ir tiesiog pasitraukti iš mokslo kelio.“
Pasak pranešėjo, viena vertus, geri doktorantai gali garantuoti akademinės bendruomenės atsinaujinimą Lietuvoje ir universitetų bei mokslo ateitį. Kita vertus, mūsų šalyje parengti mokslo daktarai gali dirbti ir pasaulinio lygio universitetuose ir užtikrinti mokslinį bendradarbiavimą, dalyvavimą tarptautiniuose projektuose. Todėl labai svarbu siekti efektyvios doktorantūros studijų sistemos Lietuvoje.
Dr. J. Bunikis įsitikinęs, kad tik objektyvus Medicinos fakulteto doktoranto požiūris į visus biomedicinos mokslo tyrėjo profesinio kelio ir iš jo išsišakojančių „takelių“ vingius ir motyvuotas savarankiškas apsisprendimas padės išvengti klaidų ir nusivylimų ateityje. Todėl savo paskaitą dr. J. Bunikis pradėjo garsia kinų filosofo, pedagogo, politinio veikėjo Konfucijaus sentencija: „Jei mėgsti tai, ką darai, vadinasi, niekada gyvenime nebedirbsi“ ir ją papildė lietuviška patarle: „Iš širdies darbas – medus su duona“.
Doktorantūros studijos – tarptautinio lygio
Prof. J. Tutkuvienė pabrėžė sistemingo jaunųjų mokslininkų ugdymo svarbą, pažymėjo, kad efektyvios doktorantūros studijos VU daug prisideda kuriant išsilavinusią ir kūrybingą, galinčią užtikrinti sėkmingą medicinos ir biomedicinos mokslo vystymąsi visuomenę.
„Kalbant apie doktorantūros studijas, būtina laiku pradėti galvoti ir apie perspektyvas. Medicinos krypties doktorantai dažniausiai atlieka mokslinius tyrimus, kurie svarbūs klinikinei praktikai, padeda diagnozuoti ir gydyti, planuoti prevencijos priemones. Tačiau daug iš jų orientuojasi ir į fundamentaliuosius tyrimus, sieja savo ateitį su darbu mokslinėse laboratorijose, todėl baigiantiems doktorantūros studijas ypač naudingos seminare pateiktos vertingos nuorodos, priverčiančios apmąstyti galimus iššūkius.“
Platų požiūrį į mokslą ir bendruosius mokslinius įgūdžius formuojančiame seminare ir reikšmingose diskusijose Medicinos fakultete aptarti ne tik karjeros biomedicinoje orientyrai ir alternatyvos, bet ir aktualiausi teoriniai bei praktiniai profesinio pasirengimo klausimai. Renginio dalyviai kviečiami savo apmąstymais, pageidavimais ar klausimais raštu pasidalyti su seminaro organizatoriais. Nutarta ir ateityje tęsti dr. J. Bunikio paskaitų VU akademinei bendruomenei aktualiais medicinos mokslo klausimais ciklą.
Doktorantūra – trečiosios pakopos studijos, kurių pagrindinė paskirtis yra rengti mokslininkus, gebančius savarankiškai atlikti mokslinius tyrimus ir eksperimentinės plėtros darbus, spręsti mokslo problemas. VU siekia, kad doktorantūros studijos atitiktų tarptautinį lygį: organizuojami bendrųjų gebėjimų mokymai doktorantams, sudaromos galimybės vykti į mokslines konferencijas ir stažuotes, dalyvauti moksliniuose projektuose ar dalį doktorantūros darbo plane numatytų tyrimų atlikti užsienio universitetuose. VU turi bendradarbiavimo doktorantūroje patirties su Prancūzijos, Belgijos, Vokietijos, Italijos, Australijos, Skandinavijos, kitų Baltijos šalių, taip pat JAV ir kitais universitetais.
Komentarų nėra. Būk pirmas!