Asmenims su negalia menkai prieinamas aukštasis mokslas Lietuvoje turės keistis – neįgaliųjų teisę į studijas gins speciali Jungtinių Tautų (JT) Neįgaliųjų teisių konvencija. Tarptautinis dokumentas Seime ratifikuotas gegužės 27 d. Lietuvoje Neįgaliųjų teisių konvencija oficialiai įsigalios, kai įstatymą pasirašys šalies Prezidentė.
Remiantis tarptautine konvencija, Lietuvos švietimo įstaigos privalės įgyvendinti neįgaliųjų teisę į lygų ir kiekvienam prieinamą mokslą, didinti pagarbą žmogaus teisėms, pagrindinėms laisvėms ir žmonių įvairovei. „Sklandus konvencijos įgyvendinimas švietime priklauso ne tik nuo valstybės, bet ir nuo pačių studentų įsitraukimo. Pirmiausia studijuojantieji turėtų nebijoti, remdamiesi konvencija, aktyviai ginti savo teises. Taip pat studentai gali teikti pastabas ir siūlymus, kaip tinkamai pritaikyti neįgaliesiems aukštosios mokyklos aplinką, studijų programas ar mokymosi metodus“, – teigė Lietuvos studentų sąjungos projektų vadovas Vytautas Valentinavičius.
Neįgaliųjų padėtis stebima
V. Valentinavičius pažymėjo, kad nuo 2006-ųjų Studentų sąjunga kiekvienais mokslo metais tiria neįgalių studentų padėtį aukštajame moksle. 2009 m. atlikto tyrimo rezultatai parodė, kad neįgalių studentų skaičius Lietuvoje nuo 2007-ųjų kinta nežymiai. Pradedant įgyvendinti konvenciją, Studentų sąjunga siūlo pirmiausia atsižvelgti į neįgaliesiems sudarytas galimybes studijuoti Lietuvos aukštojo mokslo aplinkoje. Be to, Lietuvoje iki šiol stokojama aktyvesnės neįgaliųjų integracijos darbo rinkoje, neužtikrinamas neįgalių studentų mobilumas tarptautinėje erdvėje. Pagal ERASMUS/SOCRATES mainų programą 2009 m. iš Lietuvos svetur studijuoti išvyko vos 4 neįgalūs studentai iš 4 šalies aukštųjų mokyklų. Atvykusiųjų studijuoti pagal ERASMUS/SOCRATES mainų programą neįgalių studentų Lietuvoje dar nebuvo.
Negalia – ne kliūtis studijuoti VU
Vilniaus universitetas siekia sudaryti vienodas sąlygas aukštojo mokslo siekiantiems studentams su negalia įvairiose srityse: gerindamas fizinę ir informacinę aplinką, teikdamas finansinę pagalbą ir konsultacijas, veikdamas kitais būdais. Šiuo metu studijuoja per 106 negalią turinčių studentų. Jiems visiškai pritaikytos yra šios patalpos: Filosofijos, Istorijos fakultetai, Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institutas. Įrengti specialūs įvažiavimai neįgaliųjų vežimėliams į Informacinių technologijų taikymo centrą. Sukurta bendra elektroninio pašto dėžutė Silpnaregių draugijai, skirti resursai Silpnaregių draugijos svetainei, įsigyta ir instaliuota speciali programinė įranga „JAWS Pro for Windows“, kompiuterių salėje sukurta viena darbo vieta studentams su negalia. VU bibliotekoje veikia žmonių su negalia kompetencijos ugdymo centras „Odisėjas“, kuriame įrengtos keturios kompiuterizuotos darbo vietos. Centre yra interneto prieiga, pasiekiami elektroniniai bibliotekos ištekliai (duomenų bazės, CD), elektroninis bibliotekos leidinių katalogas. Šiame centre galima naudotis elektronine lupa, spaudinių skeneriu ir spausdintuvu. VU studijuojantys studentai su negalia gali gauti ir finansinę paramą.
Komentarų nėra. Būk pirmas!