Siekdami plačiąją visuomene supažindinti su sudėtingais moksliniais procesais, jaunieji mokslininkai vakar susirinko į tarptautinio mokslo komunikacijos konkurso „Šlovės laboratorija“ (angl. „FameLab“) atranką. Kavinėje „Coffee Inn“ dar studijuojantys universitetuose ar jau juos baigę ir įvairiose mokslo srityse dirbantys dalyviai žiūrovams ir vertinimo komisijai atskleidė sudėtingas savo sričių aktualijas.
Konkurso komisijai – mokslo populiarintojui, žurnalistui Andriui Jovaišai, VU docentui Mikui Vengriui ir VU profesorei Ingai Čikotienei – jaunieji mokslininkai aiškino medicininę muzikos naudą, kalbėjo apie DNR grandinės pokyčius, mitochondrijų įtaką ir svarbą ląstelėje, saulės energiją, kepenų fermentus, sintetinę biologiją, judesio analizę, liuminescenciją, biofizikos mokslo ypatumus bei genomo tyrimus.
Populiarinant mokslą, anot A. Jovaišos, arba mokslininkai aiškina perdėm sudėtingai, arba žurnalistai per daug viską supaprastina. „O tas viduriukas, kai tu perskaitai straipsnį, pamatai laidą ir sužinai kažką įdomaus, yra labai svarbus. Tai paskutinė mylia. Linkiu visiems į ją pataikyti“, – sakė komisijos narys.
Profesorė I. Čikotienė pabrėžė charizmos svarbą. „Tema, kuria jūs pasisakote, nebūtinai domina žiūrovus. Bet kažką išgirdę jie pajunta pranešimo esmę ir užsinori daugiau informacijos“, – vieną pagrindinių vertinimo kriterijų įvardijo profesorė.
„Mokslas natūraliai žmones jaudina mažiau nei, tarkim, dalykai, susiję su santykiais ir gyvenimu. Taip yra todėl, kad jis paprastai turi vieną tiesą, kurią mes stengiamės suprasti. Newtonas išmoko apskaičiuoti Merkurijaus trajektoriją aplink Saulę ir tai galioja iki šiandien. Tai tikrai gali atrodyti nuobodu. Jūsų uždavinys – į viską pažvelgti vaiko akimis, susidūrus su mokslu, nustebti ir tą nuostabą perduoti kitiems“, – dalyviams patarė doc. M. Vengris.
Šiandien „Šlovės laboratorijos“ atranka vyksta Kaune.
Konkurso finalas vyks gegužės 23 d. Vilniaus universiteto bibliotekos Mokslinės komunikacijos ir informacijos centre (MKIC), Saulėtekio al. 5, Vilniuje.
„Šlovės laboratorija“ – tai tarptautinis konkursas, ieškantis mokslo talentų, sugebančių paprastai ir su aistra kalbėti apie mokslą. Šiame konkurse gali dalyvauti studentai ir jaunieji mokslininkai, atstovaujantys biomedicinos, fizinių, technologijos ir žemės ūkio mokslų sritims. „Šlovės laboratoriją“ organizuoja Vilniaus universitetas kartu su Britų taryba. Pagrindinis konkurso prizas – galimybė atstovauti Lietuvai Čeltnamo mokslo festivalyje (Didžioji Britanija).
Komentarų nėra. Būk pirmas!