Rugsėjo 11 d. vakarą Šiuolaikinio meno centro (ŠMC) skaitykloje filosofai ir menininkai dar kartą aptarė doc. Kristupo Saboliaus knygą „Įsivaizduojamybė“. Nors pirmasis leidinio pristatymas įvyko jau senokai, vaizduotės įkalinimo ir išsilaisvinimo perspektyvas gvildenantis leidinys privertė jį apmąstyti iš naujo. Autorius, filosofė doc. Audronė Žukauskaitė, menininkė Akvilė Anglickaitė ir diskusiją moderavęs Mindaugas Bundza, atsispirdami nuo „Įsivaizduojamybės“ intencijų ir joje keliamų temų bei klausimų, tarsi pati vaizduotė, bandė pasakyti daugiau, nei kūrinio puslapiuose parašyta.
„Ši knyga, būdama tarp filosofijos ir meno, atliepia įvairias intencijas. Mėginau aptarti pilkąsias zonas, suprasti vaizduotę ir įsivaizduojamybę ne kaip kažkokį stabilų, išbaigtą, kūnišką pavidalą turintį dalyką, bet kaip tam tikrą transformacijos ir perėjimo procesą“, – savo knygą diskusijos pradžioje pristatė doc. K. Sabolius.
Filosofė doc. A. Žukauskaitė dėstė dar prieš susitikimą užsirašytas pastabas. Labiausiai jai įstrigo daugiareikšmė virtualumo sąvoka. „Knygoje virtualumas iškyla vis kitu pavidalu ir kita prasme. Jų išskyriau tris. Pirmoji – medijuota virtuali realybė. Turiu omeny tai, kas egzistuoja tik medijų sukurtoje terpėje. Antroji galėtų būti siejama su psichinio magnetizmo sfera. Pasitelkus performatyvias meno galias, keičiami ir transformuojami mentaliniai ir jusliniai vaizdiniai, jau esantys suvokėjo sąmonėje. Trečioji – gyvybinė, kurianti galia, kaip šią sąvoką suprato Bergsonas ir Deleuze‘as“, – samprotavo ji. Išgirdęs šias įžvalgas, autorius pabrėžė, kad knygoje atskiro skyriaus, skirto virtualumui, nėra, tačiau dialogas su juo vyksta visame tekste.
Menininkė A. Anglickaitė į „Įsivaizduojamybę“ pažvelgė ne filosofės, bet kūrėjos akimis. „Šia knyga Kristupas tarsi skalpeliu išnagrinėjo pačią kūrybą ir kūrybos procesą. Jeigu kalbėtume apie įsivaizduojamybę, kaip jis minėjo savo monografijoje, menininkai turbūt labiausiai jaučia tą įtampą, kurią ji sukelia“, – teigė ji.
Daugiau apie knygą galima perskaityti čia.
Komentarų nėra. Būk pirmas!