2011 m. Nobelio premija už laimėjimus chemijos srityje atiteko Danieliui Shechtmanui iš Haifoje įsikūrusio Izraelio technologijų instituto. Pateikiame Vilniaus universiteto Chemijos fakulteto alumno, Maxo Plancko instituto Štutgarte (Vokietija) doktoranto Lino Vilčiausko komentarą.
D. Shechtmanas 1982 m. pirmasis atrado medžiagas, šiuo metu vadinamas kvazikristalais, kurios iš esmės pakeitė mūsų suvokimą apie kietuosius kūnus ir medžiagos kristalinę būseną. Kvazikristaluose atomai išsidėsto be galo tvarkingai, suformuodami mozaikas, tačiau, skirtingai nuo paprastų kristalų, juose nėra periodiškai pasikartojančių elementų. Labai panašias mozaikas jau kelis šimtmečius galima pastebėti islamiškoje dailėje ir architektūroje. Be to, kvazikristalai nebėra vien laboratorinė retenybė: neseniai Italijos ir JAV mokslininkų grupė Koriakų kalnuose (Rusija) atrado pirmąjį gamtinį mineralą, turintį kvazikristalinę struktūrą – chatirkitą (naujasis pavadinimas ikosahedritas). Dabar žinomi net keli šimtai kvazikristalinių medžiagų, kurios pasižymi įdomiomis savybėmis, pavyzdžiui, mažu šiluminiu laidumu ir dideliu mechaniniu atsparumu. Dėl pastarosios savybės mažos kvazikristalų dalelės panaudojamos labai stipraus plieno (pvz., medicinos įrankiams) gamyboje.
Deja, Lietuvoje tokie moksliniai tyrimai dar neatliekami.
Komentarų: 1
2011-12-13 09:32
Svečiasatradimas tikrai keičiantis daug ką, tik įdomu bus pamatyti, kada ir kaip šis atradimas bus realiai panaudotas, kaip jis gali pakeisti kiekvieno mūsų gyvenimus kasdieninėje veikloje.