Spalio 1–4 d. Vilniaus universitetas tapo atviras Lietuvos moksleiviams. Atvirų durų dienų proga jie galėjo visapusiškai susipažinti su universitetu, studijomis, studentiško gyvenimo ypatumais, pabendrauti su studentais, dėstytojais, karjeros laiptais kopiančiais absolventais.
Paskaitas skaitė Teisės fakulteto profesorius Armanas Abramavičius, Chemijos fakulteto docentas Albinas Žilinskas, Matematikos ir informatikos fakulteto docentė Aušra Maldeikienė, Kauno humanitarinio fakulteto doktorantas Mantas Dilys ir to paties fakulteto docentas Saulius Masteika. Šių paskaitų klausėsi per tris šimtus susidomėjusiųjų. Išsigandusieji rudeniškos darganos galėjo tiesiogiai stebėti paskaitas internetu svetainėje www.kviecia.vu.lt. Šia galimybe pasinaudojo apie pusantro šimto žmonių.
Neholivudinių filmų mėgėjus, kurių susidarė apie pusę tūkstančio, kino teatras „Pasaka“ pakvietė į tris seansus po VU centrinių rūmų skliautais. Filmai „Pasaulis yra didelis ir išsigelbėjimas slypi už kampo“, „Aš taip pat“ ir „Virtuvė sielai“ surado savo žiūrovą.
Universitetas moksleivius kvietė tapti studentais vienai paskaitai. Iš viso jų vyko daugiau nei 100. Prie šios iniciatyvos, pavadintos „Studentas vienai paskaitai“, prisidėjo bene visi universiteto akademiniai padaliniai. Siekiant užtikrinti paskaitos kokybę, struktūrą ir rimtį, norinčių užsiregistruoti moksleivių skaičius buvo ribojamas, tačiau registracija į paskaitas mikrobiologijos pagrindai, biokibernetika, disidentinis judėjimas SSRS ir Rytų Europoje, algebra, kriptologija, daoizmas, organinė chemija, Didžiosios Britanijos istorija (anglų k.), karjera ir darbo rinkos politika, komunikacijos filosofija, klasikinės politinės teorijos užpildyta akimirksniu. Galimybe tapti studentu vienai paskaitai pasinaudojo apie 600 moksleivių.
Atvirų durų dienas vainikavo spalio 4 d. Mokslinės komunikacijos ir informacijos centre (MKIC) vykę susitikimai, pažintinės-informacinės paskaitos, konsultacijos. Fakultetų atstovai išradingai prisistatė „Studijų alėjoje“. Istorikai parengė stendą su klausimais, į kuriuos atsakius buvo galima „užsidirbti“ saldainį. Aplink šmirinėjusios istorinės asmenybės taip pat prisidėjo prie Istorijos fakultetui tinkančios auros sukūrimo. Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institutas kvietė pasitikrinti savo politines pažiūras, Orientalistikos centras – sužinoti lemtį pagal Rytų filosofiją. Nuolat „studijų alėjoje“ šmėžavusi žalia pelėda kvietė aplankyti Kauno humanitarinio fakulteto stendą. Ko gero, didžiausią susidomėjimą sužadino medikai, čia pat siuvę tikrą širdį. Ar kada nors susimąstėte, kaip atrodo skirtingų gyvūnų apgraužti kankorėžiai? Gamtos mokslų fakulteto studentai pateikė vizualų atsakymą. Prie Chemijos fakulteto stendo kartkartėmis buvo baisoka – mat cheminės reakcijos galėjo įvykti bet kada ir sukelti sprogimą. „Studijų alėją“ kūrė, išradingai mokslą bei laisvalaikį VU pristatė daugiau nei šimtas VU Studentų atstovybės studentų.
Iš ryto negausiai susirinkusius moksleivius, jų tėvelius ir mokytojus sveikino l. e. p. VU rektorius prof. Jūras Banys, akademinių reikalų prorektorius doc. dr. Kęstutis Dubnikas, VU bibliotekos generalinė direktorė Irena Krivienė.
Laikinasis rektorius trumpai supažindino su VU, pažymėdamas, kad universitetas yra senas ir amžinai jaunas. „Šalia matote statybas. Jeigu į Vilniaus universitetą įstosite kitais metais, jau būdami studentai, 2015 m. kovą, dalyvausite dviejų didžiulių pastatų atidaryme. Vienas jų – Nacionalinis fizinių ir technologijos mokslų centras, antrasis – Jungtinis gyvybės mokslų centras“,– greta iškilsiančius pastatus pristatė prof. J. Banys. Pagrįsdamas teiginį, kad VU yra stiprus pasauliniu lygiu, l. e. p. rektorius pateikė faktą, kad universitete per metus iš viso surengiama apie 300 tarptautinių mokslinių konferencijų.
Doc. dr. Kęstutis Dubnikas pabrėžė, kad šiuo metu universiteto yra labai daug – jį perkelia tiek atvykstantys, tiek išvykstantys studijuoti. Akademinių reikalų prorektorius atkreipė dėmesį ir į tendenciją, kad norinčių studijuoti mediciną randasi vis daugiau. „Visų pirma reikia atsakyti sau į klausimą: ar tikrai žinau, ko noriu? Viskas atsitiks taip, kaip norite. Jeigu kas nors bus kitaip, paklauskite savęs: ar tikrai to norėjau, ar gerai supratau savo norą?“– filosofiškai samprotavo doc. dr. K. Dubnikas. Jis, cituodamas kai kurių studentų priekaištus VU senumui, jame įžvelgė privalumą: „Jeigu nuvykstame kur nors, iš pradžių einam į senamiestį. Naujovė gali gimti tik atsispyrus nuo šio taško.“
I. Krivienė pabrėžė naujosios bibliotekos universalumą, orientaciją į studentų poreikius. „Į jus ir investuojame. Be studijų, mokslinių tyrimų, yra ir kita pusė – žemiškesnė. Sukūrėme erdves pasikalbėjimui, bendravimui. Čia galima ateiti ir pasikeisti informacija“, – kalbėjo VU bibliotekos generalinė direktorė.
Moksleivių taip pat laukė trys paskaitos: Filologijos fakulteto dekano doc. dr. Antano Smetonos „Kas tas universitetas? Ir kam man jo reikia?“, VU Karjeros centro konsultantės Aidos Akudovičiūtės „Laisvė rinktis: kaip tinkamai ja pasinaudoti“ ir „Karjeros centras VU studentams: kuo būsime Tau naudingi?“. Tuo pat metu mokiniai rūpimų dalykų galėjo klausti dominančio fakulteto atstovų, išsidėsčiusių per keturis aukštus, specialiu autobusu vykti į „studijų turą“ ir taip daugiau sužinoti apie VU miestelius, faktus, istorijas bei įdomybes.
Štai dviejų vaikų iš Tuskulėnų vidurinės mokyklos mama savo atžalas atvedė tam, kad jie išsiaiškintų, kur link krypsta širdelės. Mat mokykla išvykos į MKIC neorganizavo. Vestibiulyje sutikti du vaikinai Jaroslavas ir Ilja iš Vilniaus centro vidurinės mokyklos teigė čia atvykę tam, kad išsirinktų, kur stoti. „Galvoju apie Chemijos ir Medicinos fakultetus, o mano draugas apie Fizikos, Chemijos fakultetus ir bioinformatiką“, – kalbėjo Jaroslavas. Vaikinai tvirtino sužinoję apie stojimo koeficientus, svarbiausius egzaminus, pažymius, studijuosimus dalykus. Užsirašė ir į „studijų turą“. Paklaustas, ar studijuos VU, Jaroslavas atsakė svarstantis tarp Kauno medicinos universiteto ir VU, o Ilja jau apsisprendęs studijuoti VU.
Atvirų durų diena sukvietė 10–12 klasių moksleivius, jau mąstančius apie studijas. Daugiau nei pusė apsilankiusiųjų siekė gauti daugiau informacijos apie studijas VU bei konkrečias studijų programas. Tik ketvirtadalis moksleivių dar neapsisprendė, kur ketina studijuoti baigę mokyklą, o pusė jų jau ne tik išsirinkę aukštąją mokyklą, bet ir konkrečias studijų programas.
Komentarų: 2
2013-10-11 14:56
šiaip jaugraudu…
2013-10-20 10:22
kodel[quote name=”šiaip jau”]graudu…[/quote]
Kodėl graudu? Ką reikia keisti, kaip turėtų būti, kad nebūtų graudu?