Vilniaus universiteto Filologijos fakulteto lingvistai ir asociacija „Academia Salensis“ pirmąją rugpjūčio savaitę Salose surengė tarptautinę kalbotyros vasaros mokyklą ir konferenciją „Academia Grammaticorum Salensis Tertia Decima“. Mokyklos programa buvo skirta kalbų tipologijos, funkcinės diskurso gramatikos ir formaliosios semantikos klausimams. Į Rokiškio rajone esantį Salų dvarą, kuriame tradiciškai vyksta Salų kalbotyros vasaros mokykla, šiemet susirinko 50 dalyvių iš Baltarusijos, Izraelio, Latvijos, Lenkijos, Lietuvos, Olandijos, Rusijos, Suomijos ir Vokietijos.
Kalbotyros vasaros mokykloje ir konferencijoje daugiausia dėmesio skirta teorinės lingvistikos klausimams. Amsterdamo universiteto teorinės kalbotyros profesorius Keesas Hengeveldas skaitė paskaitų ciklą apie funkcinę diskurso gramatiką, Latvijos universiteto kognityvistikos ir semantikos centro vadovas Jurģis Šķilteris pristatė formaliosios semantikos įvadą, Helsinkio universiteto moderniųjų kalbų instituto dėstytojas Seppo Kittilä kalbų tipologijos požiūriu nagrinėjo veiksmažodžių valentingumo klausimus. Paskaitas taip pat skaitė Petras Arkadievas (Rusijos mokslų akademija) ir prof. Axelis Holvoetas (Vilniaus universitetas), o mokyklos dalyviai konferencijoje pristatė naujausius tyrimus.
Salų kalbotyros vasaros mokykloje pirmą kartą dalyvavę dėstytojai pasidalijo įspūdžiais. Profesorius J. Šķilteris džiaugėsi čia atvykęs: „Ši mokykla man buvo didelis atradimas, suteikęs nepakartojamų teigiamų įspūdžių. Visų pirma, maloniai nustebino aukštas dalyvių pasirengimo lygis, jų motyvacija ir atvirumas naujoms idėjoms. Salose skaičiau paskaitas apie matematinės logikos ir kognityvistikos svarbą atliekant lingvistinius tyrimus. Jutau nuoširdų lingvistų auditorijos susidomėjimą. Puikų įspūdį paliko gyvybinga diskusijų atmosfera, graži gamta, koncertai, įvairiapusė konferencijos programa. Salų vasaros mokykla yra labai svarbus ir unikalus su baltų kalbomis dirbančių tyrėjų diskusijų forumas. Šiose diskusijose akademinis meistriškumas susilieja su meile baltų kalboms ir pažangiais jų tyrimais. Salų kalbotyros mokykla yra neįkainojama dovana baltų kalbas tiriantiems mokslininkams ir studentams.“
Vasaros kalbotyros mokyklos kviestinis lektorius S. Kittilä taip apibendrino savo įspūdžius: „Jau buvau girdėjęs apie šią mokyklą, tačiau sulaukęs kvietimo atvykti nežinojau, ko tikėtis. Nuo pat pirmosios dienos tapo akivaizdu, kad mokykloje tvyro labai gera atmosfera, o diskusijos paskaitose ir po jų praturtino naujomis idėjomis, įkvėpė tolesniems tyrimams. Įdomią mokslinę programą lydėjo muzikiniai renginiai. Salos – tai vieta, kurioje nėra nė vienos kavinės ar restorano. Dėl to vakarais bendraudavome prie laužo, vaikščiojome po apylinkes. Man kaip suomiui svarbu išskirti apsilankymą pirtyje, kuris paliko bene geriausius įspūdžius, kokius tik esu patyręs pirtyje.“
Nedidelis Salų miestelis atgyja, kai į jį susirenka kalbininkai iš įvairių šalių. Paskaitos ir pranešimai kalbotyros mokykloje skaitomi anglų kalba, tačiau po jų Salose gali išgirsti dalyvius kalbant itališkai, olandiškai, vokiškai, rusiškai, suomiškai ar kitomis kalbomis. Tiesa, neretai iš skirtingų šalių atvykę kalbininkai tarpusavyje arba su vietiniais bendrauja lietuviškai: ne vienas iš jų puikiai moka mūsų kalbą.
Tuo pat metu, kai vyksta kalbotyros vasaros mokykla, kalbininkai, asociacijos „Academia Salensis“ nariai rengia Salų muzikos festivalį. Jame šiemet dalyvavo Kauno styginių kvartetas, Baltijos gitarų kvartetas ir senoji „Camerata“, „Nieko sau teatras!“, Pasvalio mišrus choras „Canticum novum“ ir vargonininkas Rimvydas Mitkus.
Vasaros kalbotyros mokyklai, surengtai jau 13-ąjį kartą, vadovauja VU Filologijos fakulteto Lietuvių kalbos katedros ir Skandinavistikos centro profesorius A. Holvoetas. Mokyklą remia Lietuvos mokslo taryba.
Komentarų nėra. Būk pirmas!