Spalio 29 d. Vilniaus universiteto Gamtos mokslų fakultete susirinkę projekto „Biotechnologijos ir biofarmacijos specialistų rengimui ir MTEP veiklai skirtos infrastruktūros kūrimas bei atnaujinimas (BIOTEFA – C/D)“ partneriai ir vykdytojai jau galėjo pasidžiaugti rezultatais. Ketverius metus vykdyto projekto biudžetas – 30 625 635 litai. 85 proc. projekto biudžeto skyrė Europos struktūriniai fondai, 15 proc. – Lietuvos Respublikos Vyriausybė. Didžiausia projekto biudžeto dalis buvo panaudota mokslinei ir mokomajai įrangai įsigyti – 28,76 mln. litų. Atnaujinta 14 mokomųjų ir 31 mokslinės laboratorijos infrastruktūra, todėl smarkiai pagerėjo biotechnologijos ir biofarmacijos studijų kokybė ir sąlygos aukšto lygio moksliniams tyrimams plėtoti.
Biotechnologijos ir biofarmacija – sparčiai besivystančiosios mokslo sritys, darančios tiesioginį poveikį viso ūkio plėtrai. Gyvosios gamtos mokslai ir biotechnologijos tampa vis svarbesni ir labiau pripažįstami sveikatos apsaugos sektoriuje kuriant naujus gydymo ir ligų prevencijos metodus. Todėl pagrindinės šių sričių mokslo ir studijų veiklą plėtojančios Lietuvos mokslo ir studijų institucijos identifikavo perspektyviausias sritis, kuriose sutelktas potencialas ir yra didžiausios plėtros perspektyvos. Tuo pagrindu ir buvo parengtas ir įvykdytas šis projektas.
Vilniaus universitetas, koordinuodamas projektą BIOTEFA – C/D, su partneriais atnaujino ir išplėtojo medicininės molekulinės diagnostikos ir ląstelių technologijų MTEP (mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros) infrastruktūrą, atnaujino laboratorijas, orientuotas į biotechnologijos ir biofarmacijos mokslą ir studijas. Iš atnaujintų 14 mokomųjų ir 31 mokslinės laboratorijos net 10 mokomųjų ir 17 mokslinių laboratorijų atnaujinta Vilniaus universitete. Sukurta galinga ir moderni jungtinė VU ir VGTU ląstelių technologijų laboratorija, dalyvaujant VMTI IMC – ji veikia VU Biochemijos institute ir joje jau dirba šių dviejų universitetų studentai. 2013 m. VU Gamtos mokslų fakultete pradėta vykdyti nauja bakalauro studijų programa „Mikrobiologija ir biotechnologija“ – tai taip pat šio projekto rezultatas.
Projektą vykdė net 10 partnerių – Vilniaus universitetas, VU Biotechnologijos institutas, VU Biochemijos institutas, Valstybinių mokslinių tyrimų institutas (VMTI) Inovatyvios medicinos centras, VMTI Fizinių ir technologijos mokslų centras, Nacionalinis vėžio institutas, Vytauto Didžiojo universitetas, Vilniaus Gedimino technikos universitetas, Lietuvos sveikatos mokslų universitetas ir Vilniaus kolegija.
„Šio projekto tikslas – infrastruktūros atnaujinimas ir išvystymas. Iš veiklų dominavo mokslinės laboratorinės įrangos atnaujinimas ir išvystymas. O jeigu plačiau – projektas skyla į dvi dalis: pirmoji – studijų infrastruktūrai išvystyti, antroji dalis – mokslinių tyrimų eksperimentinės plėtros infrastruktūra (moksliniai tyrimai, laboratorijos). Buvo išgrynintos keturios pagrindinės kryptys: medicininė molekulinė diagnostika, ląstelių technologijų, medicininės paskirties rekombinantiniai baltymai, biokataliziniai procesai ir produktų tyrimai“, – taip projektą apibūdino Gamtos mokslų fakulteto dekanas ir šio projekto vadovas prof. Osvaldas Rukšėnas.
Prof. Juozas Rimantas Lazutka, kalbėdamas apie finansavimą, minėjo, kad VU anksčiau sėkmingai įgyvendinti projektai su tais pačiais partneriais inspiravo sprendimą kurti nacionalinių kompleksinių programų sistemą – valstybė pasirenka prioritetines kryptis ir finansuoja visus etapus, reikalingus tos krypties mokslams plėtoti.
Dekanas džiaugiasi, kad projekto naudos nereikėjo ilgai laukti, jau dabar skinami laurai. Per paskutinius 2–3 šio projekto vykdymo metus vien Gamtos mokslų fakultete 65 studentai pasiekė išskirtinių rezultatų. Laimėtos 7 LMA premijos ir 3 pagyrimo raštai Studentų mokslinių darbų konkurse, 2 premijos Jaunųjų mokslininkų geriausių mokslinių darbų konkurse, 2 – LJMS geriausių magistro darbų konkurse, Cum laude diplomais didžiuojasi 5 bakalaurai ir 9 magistrai, Magna cum laude – 12 fakulteto magistrų. 25 studentams skirtos 2013–2014 m vardinės stipendijos. „Tuščioje vietoje tokie pasiekimai neatsiranda. Studentai dirba su geresne įranga, gali dalyvauti įvairiuose mokslinių darbų konkursuose, tai pakelia studijų kokybę. Ir gauna geresnius rezultatus“, – konstatuoja dekanas.
Kitais metais duris atvers Jungtinis gyvybės mokslų centras. Į naująjį pastatą persikels VU Biochemijos, Biotechnologijos institutai ir dalis Gamtos mokslų fakulteto, taip pat bus perkelta vykdant šį projektą įsigyta nauja įranga.
Akimirkas iš spaudos konferencijos galite pamatyti čia.
Komentarų nėra. Būk pirmas!