VU Kauno humanitarinio fakulteto Lietuvių filologijos katedra visus mėgstančius literatūrą ir skaityti knygas pakvietė į ilgamečio fakulteto dėstytojo, profesoriaus Algimanto Radzevičiaus monografijos „Klasikinė lietuvių literatūra visuotinės literatūros kontekste“ pristatymą.
Naujoji prof. A. Radzevičiaus monografija – kitoniška
Įžanginiame žodyje doc. Eglė Keturakienė atkreipė dėmesį į šios knygos komparatyvistinį pobūdį ir kalbėjo apie tai, kad adekvačiau suvokti savąją literatūrą, pamatyti jos savitumą įmanoma tik kitos literatūros / literatūrų akivaizdoje. Pasak doc. E. Keturakienės, ši monografija – kitoniška. Jos kitoniškumą žymi kitaip suprantamos ir aiškinamos literatūros epochos, atskiri kultūros reiškiniai ir kūriniai. Lieka atviras klausimas, ar tai pagrįsta. Kita vertus, literatūros mokslas privalo kelti klausimus, o savojo atsakymo turi ieškoti kiekvienas skaitytojas pats, kiek įmanu jį paremdamas jau esamais literatūrologijos mokslo pasiekimais. Docentė pasidžiaugė pačiu gyvu įvykiu – galimybe susitikti su autoriumi ir pasikalbėti. Ji pabrėžė mokslinės diskusijos svarbą, primindama dialogo tyrėjo M. Bachtino žodžius, jog idėja, o kartu ir atskiro mokslininko tiesa „negyvena izoliuotoje žmogaus sąmonėje, – pasilikusi vien joje, ji išsigimsta ir miršta“, tik įsitraukdama į dialoginį santykį idėja, pavienė mokslinė tiesa gali gyventi toliau, susitikdama su kitomis idėjomis – tik per dialoginį bendravimą pasitikrindama savo iškeltų hipotezių teisingumu.
Literatūrologo studijoje – visuminis žvilgsnis į pasaulėvaizdį
Mokslinę diskusiją pradėjo KHF Sociokultūrinių tyrimų centro direktorė prof. Gabija Bankauskaitė-Sereikienė. Ji pabrėžė savo asmeninį santykį su tekstu, su tuo, kas jai paliko didžiausią įspūdį. Profesorė teigė, kad „pastaroji knyga, kaip ir visi profesoriaus Algimanto Radzevičiaus kūriniai, pasižymi plačiu žvilgsniu, problemų iškėlimu ir noru ieškoti sprendimų. Dėl to praktiškai visos profesoriaus knygos yra nepatogios esamam kontekstui, sistemai, lietuvių literatūrologijai.“ „Ši studija taip pat demonstruoja, kad literatūra, tekstas negalimas be to laiko, kada jis parašytas, kultūros, be meno, erdvės ir laiko sąvokų, be svarbiausių to meto moralinių ir etinių nuostatų, be kolektyvo, be asmenybės supratimo, be estetikos ir poetikos nuostatų. Ir istorija čia, reiškinių chronologinė raiška – tik pagalbininkė. Nes čia svarbiausias – pasaulėvaizdis, o ne mechaninis kultūros epochos ir tautos literatūros tarpsnių sulyginimas“, – kalbėjo prof. G. Bankauskaitė-Sereikienė. Skaitant knygą, jai kilo tokių klausimų: „Koks santykis tarp dviejų antikinių kategorijų – Mens sana in corpore sano ir Kalos kai agathos, kaip tai atsispindi tekste? Koks rytietiško fanatizmo, sensualizmo santykis su europocentrizmu ir ką mes tuo aspektu matome viduramžiškuose tekstuose, kaip tai paveikė vakarietiško mentaliteto formavimąsi bei stereotipus vakarietiškoje visuomenėje ir literatūroje? Kaip siejasi germanų genčių barbariškumas su jų griežta gentine visuomenine struktūra ir, kaip rodo naujausi tyrimai, daug platesniu žvilgsniu į gyvenimą nei antikinių visuomenių? Pagaliau – kaip renesanso laikų tekstuose išreiškiama tautiškumo, asmenybiškumo ir sintetiškumo sąsaja? Kokio laipsnio meninį subjektyvumą stebime baroko mene bei literatūroje ir kokio – modernizmo tekstuose?“ Mokslininkei prof. A. Radzevičiaus knyga vertinga jau vien tuo, kad tokių išsamių, visuminio žvilgsnio ir kartu problemas keliančių knygų po Nepriklausomybės atgavimo iš viso nebuvo išleista. O jei kažkas panašaus ir rašyta, tai daugiausia apsiribojant kuriuo nors istoriniu laikotarpiu, nesigilinant į literatūros krypčių ir srovių aiškinimąsi, jų nuodugnesnes sąsajas su epocha ir tekstu.
Turininga literatūros mokslininkų polemika
Į mokslinį pokalbį įsitraukė ir vienas knygos recenzentų – KHF Lietuvių filologijos katedros profesorius Aleksandras Krasnovas. Jis, pritardamas prof. G. Bankauskaitei-Sereikienei, irgi pabrėžė ambicingą šios knygos užmojį – vienam parašyti naują lietuvių literatūros istoriją, ją siejant su naujai perinterpretuotomis literatūros epochomis. Sykiu buvo suabejota tokiu metodologiniu pasirinkimu, kai atskiras kūrinys tampa įsivardytos konkrečios kultūrinės epochos atspindžiu. Pasak profesoriaus, gal prasmingiau būtų buvę ieškoti vieno kurio nors kūrinyje dominuojančio aspekto.
Kitas knygos „Klasikinė lietuvių literatūra visuotinės literatūros kontekste“ recenzentas – KTU Socialinių, humanitarinių mokslų ir menų fakulteto Filosofijos ir psichologijos katedros profesorius Saulius Keturakis atkreipė dėmesį, kad teorinėje A. Radzevičiaus monografijos dalyje vienas svarbiausių vaidmenų tenka G. W. F. Hegelio dvasios teorijai, jos tobulėjimo modeliui, pagal kurį, anot monografijos autoriaus, beveik neišvengiamai plėtojasi ir lietuvių literatūra. Profesoriaus S. Keturakis teigė: „Toks išankstinis lietuvių literatūros istorijos nulemtumas pakartoti visuotinės literatūros epochas suteikia mažai literatūrai svorio. Kita vertus, pati literatūros istorija tampa nesunkiai prognozuojama, problema tampa tik atskirų tobulėjimo pakopų chronologiniai riboženkliai, autorių identifikacijos problemos.“
Mokslinę polemiką pagyvino Aldona Ruseckaitė, Maironio lietuvių literatūros muziejaus direktorė, šio fakulteto absolventė ir buvusi dėstytoja. Ji itin gyvai ir žaismingai prisiminė studijų laikus, diplominio darbo rašymą, šiltą ir jaukų bendravimą su profesoriumi.
Susitikimai su literatūra ragina mąstyti
Mokslinę diskusiją apibendrinusi doc. E. Keturakienė pabrėžė, kad visose prof. A. Radzevičiaus parašytose knygose dominuoja trys labai glaudžiai susijusios temos – individo ir tautos sąmonėjimo kelio, asmenybiškumo ir individo savimonės dominantės, kurios profesoriaus siejamos su kultūrine renesanso epocha. Pasak renginio moderatorės, renesanso idėją, dominuojančią ir šioje monografijoje, galima būtų išversti, t. y. perskaityti (interpretuoti), kaip kultūrinio atgimimo idėją. Monografija „Klasikinė lietuvių literatūra visuotinės literatūros kontekste“ kviečia atsisakyti „monologinių įpročių“ (M. Bachtino sąvoka), išgirsti kitas idėjas, kurios disonuoja su lietuvių literatūrologijoje įtvirtintomis mokslinėmis nuostatomis. Prof. A. Radzevičiaus monografijos skaitytojams nebūtina susitapatinti su parašytomis mintimis, bet verta dar kartą stabtelėti ties vienu ar kitu kūriniu, susitikti su pačia literatūra. Susitikimai su literatūra, su kitaip galvojančiu žmogumi yra viena iš pamatinių vertybių, raginančių dar kartą pačiam mąstyti.
Komentarų nėra. Būk pirmas!