Metabolomika – tai gana nauja, bet labai perspektyvi mokslo sritis, tirianti ląstelių, audinių ir organizmo metabolitų pokyčius. Metabolitai atspindi, kas vyksta ląstelėse ir organizmuose tam tikru momentu. Ekologijos moksle pastaruoju metu pastebimas didelis susidomėjimas antriniais metabolitais ir jų įtaka ekosistemoms: daugybė mažos molekulinės masės metabolitų gyvybiškai svarbūs biotos (visų organizmų visumos tam tikrame geografiniame regione tam tikru laikotarpiu) funkcionavimui.
Pasak aktyviai šioje srityje dirbančio Vilniaus universiteto Gamtos mokslų fakulteto profesoriaus Vinco Būdos, nors minėti metabolitai dažnai sudaro tik nežymią dalį visos organizmo biomasės, tačiau yra labai svarbūs rūšių dauginimosi, paplitimo, mitybos ypatumų, bendrijos struktūrų procesuose. Jie labai dažnai atlieka nepaprastai svarbią – signalų – funkciją, veikia panašiai kaip hormonai, tik ne organizmo viduje, o išorėje. Dalis šių junginių jau naudojama biotechnologijoje, biomedicinoje, žemės ūkio, chemijos, farmacijos pramonėje, tačiau dar didesnė dalis lieka neidentifikuota. Ypač platus mažųjų antrinių metabolitų junginių pasaulis dar tik pradedamas geriau pažinti, jų ekologinis vaidmuo iki šiol mažai ištirtas.
Tarptautinėje mokslinių tyrimų erdvėje vis didesnė tyrimų dalis skiriama antriniams metabolitams, kurių fundamentinis vaidmuo susijęs su signalinėmis funkcijomis, reikalingomis gynybai nuo plėšrūnų, sąveikai su konkurentais, daug dėmesio tenka infochemikalams, alelocheminiams junginiams, darantiems įtaką ekosistemų funkcionalumui organizmo, populiacijos, bendrijos ir ekosistemos lygmenimis.
Šioje srityje dirbančių Lietuvos mokslininkų potencialas sukoncentruotas keliose institucijose: aktyviai ekologinės metabolomikos srityje dirba Valstybinis mokslinių tyrimų institutas Gamtos tyrimų centras, Vilniaus universiteto Gamtos mokslų fakulteto Ekologijos ir aplinkotyros centras bei Klaipėdos universiteto Baltijos pajūrio aplinkos tyrimų ir planavimo institutas. Lietuvoje antrinių metabolitų tyrimuose sausumos ekosistemose specializuojasi tyrėjai, dirbantys pirmosiose dviejose minėtose institucijose.
Vilniaus universitete įgyvendinamas Europos regioninės plėtros fondo ir Lietuvos Respublikos biudžeto lėšomis finansuojamas projektas „Metabolominės ekologijos tyrimų infrastruktūros (INECOM) kūrimas“ (VP2-1.1-ŠMM-06-V-01-012). Suremontavus dalį Vilniaus universiteto Gamtos mokslų fakulteto patalpų (Geležinio vilko g. 29A) įrengtas ir moksline įranga aprūpintas laboratorinis kompleksas, kurį sudaro Taikomosios ekologijos, Ekotoksikologijos ir Cheminės ekologijos laboratorijos bei pavyzdžių rengimo ir tiriamųjų objektų auginimo patalpos. Svarbiausia laboratorinė įranga – aukšto slėgio skysčių chromatografas, masių spektrometrinė sistema, vidutinio slėgio chromatografinė sistema. Bendra projekto vertė siekia 828 tūkst. eurų.
Sukurta infrastruktūra ne tik prisidės prie fundamentinių mokslinių ir eksperimentinės plėtros tyrimų, bet, tikimasi, ir paskatins naujus proveržius medicinoje, žemės ir miškų ūkyje. Šie procesai paspartins naujų technologijų įsisavinimą ir mokslinių tyrimų rezultatų pritaikymą visuomenės poreikiams. VU Gamtos mokslų fakulteto Ekologijos ir aplinkotyros centro vedėjas doc. dr. Stanislovas Sinkevičius viliasi, kad sukurta infrastruktūra suteiks palankias sąlygas plėtoti mokslinius tyrimus bendradarbiaujant su įmonėmis, kurios dirba su naujais biologiškai aktyviais komponentais, įskaitant toksinus ir farmaciją.
Komentarų nėra. Būk pirmas!