Kovo pradžioje Vilniaus universitete vyko pirmosios Lotynų kalbos ir Antikos kultūros olimpiados, ir ketvirtojo Antikos kultūros konkurso respublikiniai turai, kuriuose dalyvavo beveik 100 gabiausių moksleivių iš visos Lietuvos ir pusšimtis juos atlydėjusių pedagogų. Šiemet jau penktus metus Klasikų asociacijos, Vilniaus universiteto Filologijos fakulteto Klasikinės filologijos katedros ir Lietuvos Respublikos Švietimo ir mokslo ministerijos organizuotas Antikos žinių konkursas įgavo nacionalinės olimpiados statusą.
Olimpiados atidaryme Vilniaus universiteto Teatro salėje sveikinimo kalbą tarė Klasikų asociacijos pirmininkė, Vilniaus universiteto Filologijos fakulteto prodekanė doc. dr. Nijolė Juchnevičienė ir pabrėžė, jog ši olimpiada yra iššūkis tiek organizatoriams, tiek mokinius ruošusiems mokytojams. Taip pat moksleivius sveikino Vilniaus universiteto Filologijos fakulteto dekanas doc. dr. Antanas Smetona: „Mokėti kalbas ir literatūrą, pažinti senąją kultūrą yra taip pat svarbu, kaip ir išmanyti matematiką. Atrodytų, kad šių dalykų sugretinti neįmanoma, bet klasikinės studijos, kaip ir tikslieji mokslai, padeda sudėlioti mintis į tinkamas vietas.“ Dalyvius ragino domėtis antikine kultūra ir buvęs ambasadorius prie Šventojo Sosto, kultūros istorikas ir filosofas doc. dr. Vytautas Ališauskas, susirinkusiems dalyviams skaitęs paskaitą „Antikos atspindžiai kasdienybėje“. Docentas teigė, jog Antikos kultūra – tai griaučiai viso to, ką mes turime dabar ir kasdieniais pavyzdžiais argumentavo Antikos kultūros svarbą šiomis dienomis. Taip pat ir klasikų asociacijos valdybos narė Agnė Zalanskaitė pristatydama renginio programą nepamiršo pabrėžti klasikinio išsilavinimo svarbos ir jo teikiamų prielaidų formuoti naują, aukščiausius intelektualinius kriterijus atitinkantį šalies elitą.
Po padrąsinančių kalbų moksleiviai buvo palydėti spręsti olimpiados ir konkurso užduočių. Olimpiados metu mokinius lydėjusiems mokytojams buvo surengtas seminaras, kuriame patirtimi dalinosi Vilniaus Abraomo Kulviečio vidurinės mokyklos mokytojai Vidas Garliauskas ir Vilija Niauronytė, kurie pristatė Klasikinės gimnazijos modelį. Audronė Anulienė iš Tauragės „Versmės“ gimnazijos pristatė tiriamąjį projektą apie Antikos atspindžius krikščionybėje, o Jonavos Jeronimo Ralio gimnazijos mokytojas Jonas Legas kalbėjo apie lotynų kalbos pritaikymą įvairiose gyvenimo srityse. Įtemptai dienai artėjant į pabaigą moksleiviai turėjo puikią progą susipažinti artimiau, varžytis teminiame protų mūšyje.
Šeštadienį moksleiviai pakviesti į jau tradicija tapusį olimpiados uždarymo akcentą – Klasikinės filologijos studentų spektaklį pagal pasirinktą antikinį kūrinį. Šiais metais pastatyta V a. pr. Kr. kūrusio graikų tragiko Euripido tragedija „Alkestidė“, kurią režisavo magistrantas Matas Grubliauskas.
Olimpiada moksleiviai bei jų mokytojai skatinami domėtis Antikos kultūra bei antikinėmis kalbomis, pažinti ir suprasti antikinės kultūros įtaką, jaučiamą šiomis dienomis. Taip pat siekiama ugdyti moksleivių kūrybiškumą, humanitarinę kultūrą bei mąstyseną.
Komentarų: 2
2013-03-08 20:42
SkaitytojasGražus renginys, puikus straipsnis.
2013-11-11 20:35
Raminta VažgėlaitėKas čia per nuotraukos?.. Kadangi tekstą pati redagavau, o ir renginį pamenu, šiaip jau gana netikėtas kūrybinis sprendimas. :)