Šiuo metu viena opiausių ir daugiausia diskusijų sukeliančių problemų Vilniaus universitete – studentų nesąžiningumas per atsiskaitymus, t. y. nusirašinėjimas. Tam tikslui naudojamų priemonių yra visa įvairovė – nuo paprasčiausių popierinių paruoštukų iki tobuliausių elektroninių ryšio prietaisų.
Darbo rinkos ir socialinių tyrimų instituto 2001-2002 m. atlikto aukštųjų mokyklų absolventų tyrimo duomenimis, penktadalis apklaustųjų teigė, kad dėstytojai yra pakankamai tolerantiški nusirašinėjančių studentų atžvilgiu. Taip pat, pasak studentų, nusirašinėjimą skatina pati egzaminavimo tvarka universitete. Taigi ieškant būdų, kaip padėti dėstytojams užkirsti kelią šiai opiai problemai, buvo suplanuota prevencinė akcija „Nenusirašinėk”.
Akciją inicijavo Vilniaus universiteto studentų atstovybės Socialinių ir akademinių reikalų komitetai planuodami savo metų veiklą. Idėja susilaukė daug diskusijų, tačiau balsų dauguma lėmė, kad projektą nuspręsta įgyvendinti jau 2007-2008 m., per žiemos sesiją. Buvo suburta keturių žmonių darbo grupė, į kurią įėjo dvi studentės iš Matematikos ir informatikos fakulteto ir dvi iš Ekonomikos fakulteto. Prasidėjus darbams, gruodžio mėnesį kolektyvą papildė dar du savanoriai iš Gamtos mokslų fakulteto. Suformuluotas projekto tikslas – „Padėti dėstytojams sudaryti kuo geresnes sąlygas studentams parašyti egzaminą ar įskaitą sąžiningai, savo jėgomis, nesuteikiant galimybių nusirašyti” – ir uždaviniai, kuriais remdamiesi galėjome pristatyti projektą kiekvieno Vilniaus universiteto fakulteto ir centrinei administracijoms. Po pirminės apklausos paaiškėjo, kad projekte dalyvauti sutiko 10 fakultetų.
Atsisakė tik Istorijos ir Medicinos fakultetai. Sulaukę daugumos universiteto padalinių palaikymo, pateikėme projekto aprašymą ir studentų stebėtojų skyrimo tvarką, pagal kurią įsipareigojome nevėluodami pateikti studentų stebėtojų sąrašus akcijoje dalyvaujantiems fakultetams.
Tuo pat metu buvo pradėta studentų stebėtojų registracija. Norą dalyvauti pareiškė 62 studentai, tačiau sutartį pasirašė 55 stebėtojai, iš jų ChF – 3, TSPMI – 2, MIF – 8, FF – 3, EF – 27, KF – 1, FilosF – 4, GMF – 6, TF – 1. Stebimų egzaminų sąrašus atsiuntė tik 8 fakultetai iš 10 dalyvaujančių. Buvo prašoma stebėti 92 egzaminus: ChF – 5, TSPMI – 13, MIF – 16, FF – 3, EF – 37, KF – 1, FilosF – 4 ir GMF – 13. Dalis fakultetų egzaminų sąrašus atsiuntė laiku, tačiau dalis vėlavo ir per visą sesiją pildė egzaminų tvarkaraštį. Tai sukėlė labai daug problemų skirstantis stebimus egzaminus, nes kartais tekdavo ieškoti stebėtojo į egzaminą, kuris vyks kitą rytą, tačiau visi stebėtojai jau būdavo pasiskirstę po kitus fakultetus ar patys laikydavo egzaminą. Tad buvo tikimasi, kad bus įmanoma rasti kompromisą dėl egzaminų tvarkaraščio pateikimo datos per kitą sesiją. Keletas dėstytojų paprašė stebėtojų pagalbos išgirdę gerus atsiliepimus iš prevencinėje veikloje dalyvaujančių kolegų. Akcijoje dalyvavę dėstytojai džiaugiasi, kad studentams buvo sumažintos galimybės nusirašyti. Ypač patenkinti studentų stebėtojų pagalba dėstytojai buvo surenkant egzaminų darbus, kai dėl kylančios sumaišties kartais įmanoma pasinaudoti paruoštuku ar žvilgterėti į draugo darbą. Vienas toks bandymas nusirašyti neliko be padarinių – iš 3 kurso ekonomikos fakulteto studentės buvo atimtas paruoštukas ir įskaityta egzaminuoto dalyko akademinė skola.
Studentai stebėtojai pasakojo, kad kai kuriuos egzaminus stebėti prailgdavo, nes egzaminuojami studentai net nebandydavo naudotis pagalbinėmis priemonėmis. Taip pat džiaugtasi, kad kai kuriuose fakultetuose sėkmingai kovojama su nusirašinėjimo problema. Tačiau, pasak jų, kai kuriuose pagalba tikrai buvo reikalinga, nes dėstytojas fiziškai neįstengia sužiūrėti didžiulio būrio studentų.
Visi egzaminai praėjo, tad akcijos vykdymo darbai jau pasibaigę. Dabar atliekama projekte dalyvavusių dėstytojų ir studentų stebėtojų apklausa, pagal kurią bus galima pamatyti, kokie nesklandumai iškilo vykdant projektą, įvertinti trūkumus, įvardyti privalumus. Darbo grupės vadovė džiaugiasi, kad kol kas ją pasiekiantys dėstytojų atsiliepimai yra teigiami. Sulaukta ir ne vienos asmeninės padėkos už stebėtojų suteiktą pagalbą per egzaminus.
Komentarų nėra. Būk pirmas!