Siekdami pagerinti kibernetinio saugumo įpročius, „Nord Security“ ir Vilniaus universitetas (VU) pasirašė bendradarbiavimo sutartį, todėl nuo šiol Lietuvoje kuriama slaptažodžių tvarkykle „NordPass“ VU darbuotojai ir studentai galės naudotis nemokamai. Kad saugumo klausimas internete itin aktualus, įsitikinęs ir VU rektorius prof. Rimvydas Petrauskas.
„Perėjus į nuotolinį mokymą, edukacinės institucijos visame pasaulyje susiduria su naujais iššūkiais. Vienas jų – saugumas internete, kurį reikalinga užtikrinti visai universiteto bendruomenei. Todėl, be edukacijos kibernetinio saugumo srityje, siekiame imtis ir konkrečių veiksmų tokiai aplinkai sukurti“, – sako prof. R. Petrauskas.
Vienas iš „Nord Security“ įkūrėjų Tomas Okmanas džiaugiasi bendradarbiavimu su VU, kuris yra daugumos „Nord Security“ darbuotojų Alma mater: „Reaguodami į vis dažniau vykstančias kibernetines atakas prieš mokymosi įstaigas, nusprendėme prisidėti prie problemos sprendimo ir suteikti „NordPass Premium“ paslaugas nemokamai. Tiek studentams, tiek universiteto darbuotojams dažnai tenka dalintis įvairiomis prieigomis ir slaptažodžiais, todėl tikimės, kad ši prieiga bent šiek tiek palengvins kasdienį jų darbą ir padarys jį saugesnį.“
Švietimo kibernetinio saugumo srityje vis dar trūksta
Didelė saugumo internete dalis yra asmeninių pakyrų saugumo užtikrinimas. Šių metų pradžioje „NordPass“ atlikto tyrimo duomenimis, lietuviai renkasi ypač lengvus slaptažodžius. Populiariausias slaptažodis Lietuvoje – 123456, antroje vietoje – 123456789, trečioje – 123123.
„Nors kasmet kibernetinių atakų vis daugėja, interneto vartotojai vis dar naudoja labai silpnus slaptažodžius. Lietuvoje vyrauja panašios tendencijos kaip ir visame pasaulyje –kurdami slaptažodį vartotojai nepersistengia ir dažnai tiesiog naudoja paprastas skaičių sekas, savo vardą arba kitokį lengvai atspėjamą žodį“, – teigia Jonas Karklys, „NordPass“ vadovas.
Savo bendradarbiavimu „NordPass“ ir VU sieks plačiau šviesti VU bendruomenę ir skatinti studentus bei darbuotojus susirūpinti savo kibernetiniu saugumu, taip pat paneigti visuomenėje gajų mitą, kad kibernetinis saugumas yra sudėtingas, brangus ar įkandamas tik informacines technologijas išmanantiems žmonėms. Šiuo bendradarbiavimu taip pat bus siekiama parodyti, kad kibernetinis saugumas yra ne tik reikalingas, bet ir įdomus tiek interneto vartotojams, tiek karjerą besirenkantiems studentams.
Įgyvendindamas bendras veiklas ir siekdamas kibernetinio saugumo raštingumo visuomenėje didinimo, „Nord Security“ taip pat remia VU organizuojamas kibernetinio saugumo varžybas „VU Cyberthon“, skatinančias susidomėjimą kibernetiniu saugumu.
„Džiaugiuosi bendradarbiavimo galimybėmis su pasaulyje gerai žinoma slaptažodžių tvarkykle „NordPass“. Tikiuosi, kad kartu parengsime ir pasiūlysime naujų kibernetinio saugumo mokymo projektų, o mūsų studentams galėsime suteikti puikias mokymosi ir praktikos galimybes“, – sako VU Kauno fakulteto dekanas doc. Kęstutis Driaunys.
Kaip pagerinti savo interneto paskyrų saugumą?
Kibernetinio saugumo ekspertai rekomenduoja naudoti unikalius slaptažodžius kiekvienai paskyrai. Šie slaptažodžiai turėtų būti sudaryti iš 12 spaudos ženklų, tarp jų turėtų būti skaičiai, simboliai, mažosios ir didžiosios raidės.
„Didžiausias iššūkis kyla iš to, kad šiandien vidutinis vartotojas turi nuo 80 iki 100 internetinių paskyrų. Įsiminti tiek daug sudėtingų slaptažodžių yra beveik neįmanoma, todėl slaptažodžių tvarkyklės yra puiki išeitis šiai problemai spręsti, – teigia J. Karklys. – Tokios programėlės kaip „NordPass“ turi ir daug kitų privalumų, pavyzdžiui, gali įspėti, jeigu jūsų duomenys buvo nutekinti kibernetinės atakos metu.“
Vartotojams yra rekomenduojama naudoti dviejų faktorių autentifikaciją (2FA). Šis autentifikacijos būdas leidžia dviem įrenginiais patikrinti žmogaus tapatybę prieš prisijungiant prie tam tikros svetainės.
Komentarų nėra. Būk pirmas!