Vakar buvo paskelbti 2018 ir 2019 m. Nobelio literatūros premijos laureatai – rašytojai Olga Tokarczuk ir Peteris Handke. Įdomu tai, kad O. Tokarczuk yra jau penktoji lenkų autorė, gavusi šį prestižinį apdovanojimą.
O. Tokarczuk – viena geriausiai vertinamų lenkų rašytojų. Už romanus „Bėgūnai“ (2008) ir „Jokūbo knygos“ (2014) ji yra laimėjusi dvi svarbiausias Lenkijos literatūros premijos „Nike“ statulėles ir penkis skaitytojų apdovanojimus. Už romaną „Bėgūnai“ rašytoja 2018 m. apdovanota „The Man Booker International“ premija.
O. Tokarczuk kūryba dažniausiai pristatoma kaip magiškasis realizmas, įkvėptas Carlo Gustavo Jungo psichoanalizės. Pati autorė yra sakiusi: „Mane domina žmonių patiriamas pasaulio sudėtingumas. Realu ir tikra yra tai, kas mus veikia, daro mums įtaką.“
Rašytojos kūrinius dažniausiai sieja istoriniai motyvai. Personažai gyvena praeityje, dvigubame chaose – metafiziniame ir istoriniame, praeitis daro įtaką dabarčiai. Taip perteikiamas pasaulio sudėtingumas ir dviprasmiškumas. O. Tokarczuk kūryboje žmonės yra tik asmenys, pasiklydę tarp galingų ir pavojingų istorinių įvykių.
Verta paminėti, kad O. Tokarczuk yra feministė, kovotoja už ekologiją, gyvūnų teisių gynėja, įvairių ekologinių ar demokratinių kampanijų dalyvė. Į lietuvių kalbą išversti rašytojos romanai „Praamžiai ir kiti laikai“ (Prawiek i inne czasy), „Dienos namai, nakties namai“ (Dom dzienny, dom nocny), „Bėgūnai“ (Bieguni). Iš viso O. Tokarczuk knygos išverstos daugiau nei į 10 kalbų, tarp jų anglų, vokiečių, prancūzų bei čekų.
Nobelio premijos laureatė keletą kartų viešėjo ir Lietuvoje: 1999 m. susitikimas su ja vyko Vilniaus universitete, 2017 m. vasarą ji dalyvavo viename iš Thomo Manno festivalio susitikimų Nidoje. Rašytoja yra baigusi psichologijos studijas Varšuvos universitete. Studijų metu savanoriavo, rūpinosi žmonėmis su psichikos sutrikimais. Baigusi mokslus dirbo psichoterapeute, todėl šią patirtį plačiai naudoja savo kūryboje.
Autorė debiutavo 1979 m. publikuodama apysakas. Pirmasis O. Tokarczuk romanas „Knygos žmonių kelionė“ (Podróż ludzi Księgi) pasirodė 1993 m., o didžiausios sėkmės ji sulaukė išleidusi romaną „Praamžiai ir kiti laikai“. Pasirodžius šiai knygai O. Tokarczuk paliko psichoterapeutės darbą ir atsidėjo tik rašymui.
Pagal O. Tokarczuk kūrybą pastatytas ne vienas spektaklis ir filmas. Agnieszkos Holland filmas „Pėdsakas“ (Pokot), paremtas O. Tokarczuk romanu „Vesk savo plūgą per mirusiųjų kaulus“, „Lenkų kino savaitės“ metu buvo rodomas ir Lietuvoje.
Komentarų nėra. Būk pirmas!