Lapkričio mėnesį pasirodė du VU bibliotekos parengti leidiniai: „Lietuva ir Lenkija bendroje valstybėje: parodos katalogas“ ir „Lietuvos bibliografija“ – C serijos 1908 m. lietuviškų periodinių leidinių publikacijos.
Kataloge „Lietuva ir Lenkija bendroje valstybėje“ publikuojami dokumentai, atspindintys Lenkijos ir Lietuvos valstybės, gyvavusios XVI–XVIII a., įvairius bendro gyvenimo aspektus. Tai spaudiniai, rankraščiai, grafikos darbai, eksponuoti parodoje, kuri buvo atidaryta 2010 m. gruodžio 13 d. Vilniaus universiteto bibliotekos P. Smuglevičiaus salėje ir skirta Žalgirio mūšio jubiliejui bei VU bibliotekos 440 metų sukakčiai paminėti.
Katalogo struktūra padeda plačiau ir giliau atskleisti įvairias Abiejų Tautų Respublikos bendrabūvio peripetijas ir niuansus. Jis suskirstytas į kelias semantines dalis, apimančias Abiejų Tautų Respublikos heraldinę tradiciją, Lenkijos-Lietuvos kronikas ir istorijas, publicistinius poleminius tekstus, Lietuvos ir Lenkijos teisinius dokumentus, Abiejų Tautų Respublikos valdovų portretus ir autografus. Katalogas skirtas Žalgirio mūšio jubiliejui paminėti, istorinį įvykį pasirenkant tik atspirties tašku, atskleidžiant įvairias bendros valstybės gyvavimo sferas.
„Katalogu siekėme nušviesti įvairialypius bendravalstybinius lietuvių-lenkų santykius akcentuodami labiau teigiamą šio reiškinio pusę ir tikimės, kad tai prisidės prie geresnio kaimyniškų tautų tarpusavio supratimo ir tolerancijos“, – teigia šio leidinio sudarytojai Evaldas Grigonis ir Arvydas Maciulevičius.
1908 m. Lietuvoje išleistų periodinių leidinių publikacijų rodyklę sudaro straipsnių, recenzijų, grožinės literatūros kūrinių ir iliustracijų bibliografiniai aprašai, 4 pagalbinės rodyklės: asmenvardžių, grožinės literatūros kūrinių ir eilėraščių pirmųjų žodžių, kolektyvų bei vietovardžių.
Į bibliografijos rodyklę atrinkti išliekamąją vertę turintys lietuvių autorių ir lituanistinio pobūdžio straipsniai bei žinutės, taip pat įtraukti didesnės apimties nelietuviškos tematikos autoriniai straipsniai, grožinės literatūros kūriniai. Neaprašytos tik išliekamosios vertės neturinčios korespondencijos ir žinutės.
Rodyklėje suregistruoti 9689 bibliografiniai įrašai iš 752 de visu aprašytų laikraščių ir žurnalų, kurie buvo leidžiami Vilniuje, Kaune, Seinuose ir Marijampolėje, numerių. Leidinio bibliografiniai įrašai taip pat suregistruoti VU bibliotekos elektroniniame kataloge „Lietuvos bibliografija. C serija“.
Periodinėje spaudoje publikuota informacija reikalinga rengiant mokslo veikalus, kraštotyrinius darbus, šakines ir personalines bibliografijas, o C serijos bibliografijos rodyklės tyrinėtojams leidžia taupyti bibliografinei paieškai skiriamą laiką.
Atskirų laikotarpių 1832–1927 metais leistų lietuviškų periodinių leidinių publikacijų rodykles rengia Nacionalinė Martyno Mažvydo, Vilniaus universiteto, Lietuvos Mokslų akademijos Vrublevskių ir Kauno apskrities viešoji bibliotekos. 1991–2011 m. VU bibliotekos darbuotojai parengė po penkias Didžiosios Lietuvos (1904–1908 m.) ir Mažosios Lietuvos (1904–1911 m.) periodinių leidinių publikacijų rodykles.
Komentarų nėra. Būk pirmas!