Kovo 2 d. Vilniaus universiteto Rektoriaus auloje duotas startas Vilniaus universiteto, LNK ir „Hansabanko“ inicijuotam projektui – Nacionalinei pažangos premijai. Specialioje spaudos konferencijoje buvo iškilmingai pasirašytos Pažangos manifesto bei paramos sutartys tarp VĮ „Nacionalinė pažangos premija“ ir Nacionalinės pažangos premijos iniciatoriaus AB banko „Hansabankas“ bei mecenatų – AB „VST“ ir AB „Lietuvos telekomas“.
Spaudos konferencijoje ir pasirašant sutartį dalyvavo VU rektorius prof. Benediktas Juodka; VU mokslo reikalų prorektorius prof. Juozas Vidmantis Vaitkus, LNK generalinis direktorius Paulius Egidijus Kovas, AB banko „Hansabankas“ valdybos pirmininkas Giedrius Dusevičius, VĮ „Nacionalinė pažangos premija“ direktorius Raimundas Daubaras, Nacionalinės pažangos premijos mecenatai AB „VST“ teisės ir administravimo tarnybos direktorius Arūnas Bivainis ir AB „Lietuvos telekomas“ generalinio direktoriaus pavaduotojas Nerijus Ivanauskas, Nacionalinės pažangos premijos partnerių „Norcous & Partners“ seniūnas dr. Irmantas Norkus.
„Mes skelbiame mokslo ir verslo sąjungą, siekdami efektyvaus bendradarbiavimo Lietuvos pažangos ir gerovės vardan, nes žinome: tik vertinanti ir gebanti išmintingai pasinaudoti mokslo pasiekimais valstybė atsakingai kuria savo krašto ATEITĮ“, – skelbiama Pažangos manifeste. Manifestą pasirašė Nacionalinės pažangos premijos iniciatoriai, mecenatai ir partneriai. Vėliau pasirašyti Pažangos manifestą bus kviečiamos ir kitos šalies verslo bei mokslo institucijos. Originali Pažangos manifesto kopija nuo šiol saugoma Vilniaus universiteto bibliotekoje.
„Visų mokslų Lietuvoje pradžia yra mūsų senojoje Alma Mater, – sakė akad. B. Juodka. – Todėl ne atsitiktinai Vilniaus universitetas, seniausia ir prestižiškiausia mokslo ir studijų institucija, yra viena iš šios puikios idėjos iniciatorių. Šiandien mes esame naujos mokslo premijos įsteigimo liudininkai.“
Nacionaline pažangos premija bus pagerbiami Lietuvos pažangai nusipelnę žmonės: tie, kurie savo idėjomis, atradimais, originaliais sprendimais ir pasauliniais laimėjimais prisidėjo prie teigiamų pokyčių ir paskatino Lietuvos gyvenimo kokybės ir šalies progresą. Šia premija siekiama plėtoti efektyvius mokslo ir verslo ryšius, skatinti pilietiškai atsakingo ir brandaus verslo indėlį į Lietuvos intelektualinę, kultūrinę ir socialinę pažangą. Nacionalinės pažangos premijos tikslas – plėtoti efektyvius ir ilgalaikius mokslo ir verslo ryšius, skatinti pilietiškai atsakingo ir brandaus verslo indėlį į Lietuvos intelektualinę, kultūrinę ir socialinę pažangą, kartu prisidedant prie šalies intelektualinio progreso, mokslo, kultūros ir visuomenės augimo.
„Visų kūrėjų darbo rezultatuose atsispindi jų talentas ir sunkus darbas. Taip šie žmonės tampa matomi ir girdimi visame pasaulyje, tačiau ypatingai svarbūs tokie darbai, kurie sukuria gėrybes savo kraštui. Darbai, dėl kurių gerėja šalies gyvenimo kokybė, ugdomi nauji talentai, šalies gyvenimas tampa dar dinamiškesnis ir konkurencingesnis“, – įvardindamas pagrindinį Nacionalinės pažangos premijos siekį teigia Vilniaus universiteto mokslo reikalų prorektorius prof. Juozas Vaitkus.
AB banko „Hansabankas“ valdybos pirmininkas Giedrius Dusevičius išreiškė viltį, kad ši iniciatyva sulauks visuomenės pritarimo bei palaikymo ir ateityje taps ilgalaikiu projektu.
70 tūkst. litų vertės Nacionalinės pažangos premijos bus trys nominacijos:
- Mokslo pažangos premija bus skiriama už mokslo ir Lietuvos intelektualinio potencialo vystymą. Premija skirta mokslininkams ar jų grupėms, kurių atradimai ir darbo rezultatai turi didelę įtaką Lietuvos pažangai.
- Partnerystės pažangos premija – už indėlį į gyvenimo kokybės gerinimą ir šalies konkurencingumo didinimą. Premija bus skiriama mokslininkams ir verslininkams už sėkmingą bendradarbiavimą diegiant praktikoje pažangiausias technologijas ir inovacijas, už sėkmingą drąsiausių eksperimentų taikymą versle.
- Kultūros pažangos premija – už pasaulinės patirties ir savo talento sklaidą ugdant Lietuvos ateities kartas visose kultūros formose.
Nacionalinei pažangos premijai nominuotus darbus vertins NPP komitetas, kurį sudarys 14 narių: 8 mokslo, 4 verslo ir 2 kultūros atstovai. NPP komiteto nariais taps kandidatai, atrinkti iš mokslo institucijų, verslo, kultūros asociacijų ir visuomeninių organizacijų deleguotų atstovų. NPP komiteto sudėtis šiuo metu formuojama ir bus paskelbta kovo 17 d.
Kandidatus Nacionalinei pažangos premijai gauti iki balandžio 20 d. gali siūlyti mokslo institucijos ir mokslininkų grupės, verslo, meno ir kultūros asociacijos, visuomeninės organizacijos. Laureatai bus paskelbti iškilmingoje apdovanojimų ceremonijoje, kurią 2006 m. gegužės 21 d. tiesiogiai transliuos LNK televizija.
„U. V.“ informacija
Komentarų nėra. Būk pirmas!