Lietuvos mokslų akademijos iniciatyva pradėta leisti mokslo populiarinimo knygų serija lietuvių kalba „Mokslas visiems“. Iš viso bus išleista dvylika knygų. Jų autoriai išsamiai ir suprantamai atskleidžia šiuolaikinio mokslo bei technologijų vystymosi tendencijas pasaulyje, demonstruoja ne tik sąsajas tarp įvairių mokslo sričių, bet ir tai, kaip technologijos, pavyzdžiui, internetas, veikia visuomenę, keičia socialinius procesus ir mūsų mąstymą, parodo šiuolaikinio mokslo funkcionavimo mechanizmus, jo poveikį visuomenei, jos etikai, žmonių sveikatai bei politikai ir atvirkščiai.
Išleistas knygas nemokamai galima atsisiųsti pdf formatu.
1. Jeremy Rifkin. The Third Industrial Revolution: How Lateral Power Is Transforming Energy, the Economy, and the World
Kiek bendresnio pobūdžio knyga, pasakojanti apie ekonomikos vystymosi tendencijas, apie energetiką, politiką ir technologijas. Autorius analizuoja susiklosčiusią padėtį pasaulio ekonomikoje ir siūlo įdomius sprendimus, galinčius išgelbėti žmoniją nuo daugelio energetinių, ekologinių ir politinių problemų. Jo manymu, bręsta trečioji pramonės revoliucija ir jai reikia ruoštis. Šia vizija, naująja ekonomikos paradigma jau naudojasi Europos Parlamentas.
Pramonės revoliucija, varoma naftos ir kito iškastinio kuro, juda pavojingos baigtinės fazės link. Dujų ir maisto kainos kyla, nedarbo lygis išlieka aukštas, vartotojų ir vyriausybių skolos auga, o atsigavimas lėtėja. Dėl naujos antros globalios ekonomikos žlugimo grėsmės žmonijai reikalingas tvarus ekonominio žaidimo planas ateičiai.
Šioje knygoje J. Rifkinas tyrinėja, kaip interneto technologijos ir atsinaujinanti energija susivienija Trečiajai pramonės revoliucijai, siūlo įsivaizduoti šimtus tūkstančių žemės gyventojų pačius gaminančius žaliąją energiją namuose, darbe, gamyklose ir besidalinančius ja vienus su kitais „energetiniame internete“.
J. Rifkinas aprašo, kaip penki Trečiosios pramonės revoliucijos ramsčiai sukurs tūkstančius verslų, milijonus darbo vietų, nuves prie esminio žmonijos santykių pertvarkymo, nuo hierarchijos prie horizontalios valdžios, o tai paveiks tiek verslo, tiek visuomenės valdymo būdus.
J. Rifkino vizija jau įgauna populiarumą visame pasaulyje. Europos Sąjungos Parlamentas išleido formalią deklaraciją, kviečiančią remti šią viziją, o kitos Azijos, Amerikos šalys ruošia savas iniciatyvas naujai ekonomikos paradigmai įgyvendinti. Atsisiųsti.
2. Matt Ridley. The Red Queen: Sex and the Evolution of Human Nature
Vieno geriausių Didžiosios Britanijos mokslo populiarintojų jau klasikine tapusi knyga apie žmogaus prigimties evoliuciją, įskaitant mūsų lytinius papročius. Šmaikščiai ir išradingai lyginant su gyvūnų elgesiu, įrodoma, kaip netoli mes esame nuo jų nutolę. Labai platus pavyzdžių spektras, puiki kalba. Atsisiųsti.
3. Spencer Wells. Pandora‘s Seed: The Unforeseen Cost of Civilization
Genografinio projekto iniciatoriaus, prof. S. Wellso naujausia knyga apie tai, kaip žemdirbystės išradimas arba atsiradimas prieš dešimt tūkstančių metų kardinaliai pakeitė mūsų istoriją, paspartino žmogaus evoliuciją, pakeitė mūsų mitybą ir pagimdė naujas ligas. Tai ne tik labai informatyvi knyga apie lemiamus pokyčius mūsų visuomenėje ir mūsų organizmuose, jų biologijoje bei anatomijoje, netgi religijoje, bet ir įspėjimas imtis būtinų priemonių. Knyga įtaigiai susieja įvairių mokslo sričių žinias. Tai iš esmės yra intriguojanti detektyvinė istorija. Atsisiųsti.
4. Neil Shubin. Your Inner Fish
Paleontologas N. Shubinas parašė labai nuoseklią, vaizdingą knygą apie paleontologų darbo metodus ir apie šio mokslo sąsajas su embriologija, molekuline biologija, genetika ir pan. Žingsnis po žingsnio joje nuosekliai išdėstomi pagrindiniai gyvų organizmų evoliucionavimo etapai ir naujausi tyrimo metodai.
N. Shubinas, paleontologas, anatomijos profesorius, vienas iš Tiktaalik „žuvies su rankomis“ išradėjų, kitaip pasakoja mūsų kūnų istoriją. Tyrinėdamas fosilijas ir DNR, autorius atskleidžia, kad mūsų rankos išties primena žuvų pelekus, o galvos – seniai išnykusių žiočių neturinčių žuvų galvas. „Jūsų vidinė žuvis“ priverčia mus kitaip pažvelgti į save ir pasaulį. Tai puiki knyga – įkvepianti, vaizdinga, nuosekli, pilna entuziazmo. Atsisiųsti.
5. Brian Fagan. The Long Summer
Vienas žinomiausių ir talentingiausių autorių, rašantis apie klimato pokyčius istoriniame kontekste. Analizuodamas šimtų ir dešimčių tūkstančių metų duomenis, jis akivaizdžiai parodo, kaip klimato pokyčiai veikė mūsų besiformuojančią civilizaciją. Kaip ir kitose parinktose knygose, vertinga čia yra platus pavyzdžių spektras, vaizdinga kalba ir įvairių mokslo sričių (archeologija, klimatologija, sociologija) duomenų interpretacija, jų gretinimas. Tai kitas, originalus būdas pažinti žmonijos istoriją ir suprasti, kokia reikšmę mums turi ir gali turėti nepaliaujanti klimato kaita. Atsisiųsti.
6. Nicholas Carr. The Shallows: What the Internet Is Doing to Our Brains
Knyga, nominuota Pulicerio premijai, itin svarbia tema – kaip internetas ir skaitmeninės technologijos veikia ir keičia mūsų smegenis, mūsų mąstymą. Vertinga, kad autorius pateikia istorinį kontekstą, gausiai naudoja pavyzdžius, kaip mūsų mąstymą ir visuomenės progresą keitė abecėlės atsiradimas, spausdintos knygos, laikrodis, pagaliau kompiuteris. Visa tai grindžiama naujausiais neuromokslo laimėjimais. Tai reiškia, kad mūsų naudojamos technologijos iš tiesų keičia mūsų smegenis, neuronų jungtis. Daug gaudami, mes nemažai ir prarandame.
7. Matt Ridley. Rational Optimist
Naujausia jau minėto M. Ridley knyga, kurioje motyvuotai įrodinėjama, kad žmonijos gyvenimas nuolat gerėja. Iškilus problemoms ar sunkumams, žmonių išradingumas visuomet pasiūlo išeitį. Pradedant žemės ūkiu ir baigiant informacinėmis technologijomis. Esmė – mainai ir darbo pasidalijimas, kurie daro stebuklus. Labai platus pavyzdžių spektras – nuo akmens amžiaus iki šių dienų. Aiškiai ir puikia kalba parašyta knyga.
Du šimtus metų viešajame diskurse dominavo pesimistai, teigiantys, kad reikalai vis prastės. Bet iš tiesų gyvenimas tik gerėja, ir dargi įgydamas pagreitį. Maisto prieinamumas, pajamos, gyvenimo trukmė auga; ligos, vaikų mirtingumas, prievarta pasaulyje mažėja. Afrika seka Aziją mažindama skurdą; internetas, mobilieji telefonai, siuntos gerina žmonių gyvenimus kaip niekada anksčiau.
Savo drąsiame ir pagrįstame paaiškinime, kaip žmonijos kultūra teigiamai vystosi per darbo pasidalijimą ir mainus, autorius ne tik parodo, kaip viskas juda gerąja kryptimi. Jis paaiškina kodėl. Įžvalgi, gaivi knyga, apimanti visas žmonijos istorijos ribas – nuo akmens amžiaus iki interneto – pakeis jūsų mąstymą apie pasaulį teigiama linkme.
8. Michio Kaku. Physics of the Future: How Science Will Shape Human Destiny and Our Daily Lives by the Year 2100
Dar vienas nuoseklus mokslo populiarintojas savo knygose („Vizijos“, „Neįmanomų dalykų fizika“) talentingai ir patraukliai aprašo ne tik šiuolaikinės fizikos dabartį, bet ir jos ateitį. Kalbėdamasis su 300 geriausių pasaulio specialistų, M. Kaku pasakoja apie svarbiausias fizikos pasaulio tendencijas, kurios pakeis mediciną, kompiuterių mokslą, nanotechnologijas, energetiką, astronautiką ir t. t. Labai plati, fantastiška vizija, pagrįsta naujausiais mokslo laimėjimais. Kalbama ir apie daugybę praktinio pritaikymo būdų.
9.Nick Lane. Life Ascending: The Ten Great Inventions of Evolution
Biochemiko požiūris į evoliucijos istoriją ir didžiausius atradimus: kaip atsirado gyvybė, iš kur atsirado DNA, kaip vystėsi mūsų sąmonė, kas yra fotosintezė, lytis, regėjimas. Kodėl į šiuos dalykus atsiranda skirtingi požiūriai? Knyga laimėjo Royal Society prizą 2010 m. kaip geriausia mokslo knyga.
10. John Brockman. This Will Change Everything: Ideas That Will Shape the Future
Knygoje J. Brockman’as pateikia 136 pasaulio įtakingiausių protų atsakymus į vieną klausimą: „Kokius mokslo atradimus jūs tikitės pamatyti realybėje iki savo gyvenimo pabaigos?“. Nestandartinė knyga, kurioje labai daug temų – pradedant juodosiomis skylėmis, genų inžinerija, baigiant saulės energetika. Knyga remiasi šių dienų mokslų atradimais ir prognozuoja jų vystymąsi artimiausiais dešimtmečiais.
11. Michael Nielsen. Reinventing Discovery: The New Era of Networked Science
M. Nielseno manymu, mes gyvename lūžio taške, po kurio radikaliai pasikeis suvokimas, kaip kuriamas mokslas. Remdamasis praktiniais pavyzdžiais (kosmoso tyrimų projekte „Galaxy Zoo“ vienu metu dirba 250 000 mėgėjų astronomų, projekte „Polymath“ kompiuteriniu tinklu savo pajėgas sujungia mokslininkai matematikai, išsibarstę po visą pasaulį) autorius parodo mokslinių tyrimų tendencijas, bendradarbiavimo lygio kilimą ir visuotinę globalizaciją moksle, kuri pagrįsta naujų technologijų panaudojimu.
12. A. C. Grayling. Ideas That Matter: The Concepts That Shape the 21st Century
Idėjos keičia ir gali pakeisti pasaulį. Kaip praėjusiame amžiuje marksizmas, egzistencializmas ir feminizmas, taip dabar – fundamentalizmas, globalizacija ir bioetika keičia mūsų pasaulį. Knygoje garsus filosofas A. C. Graylingas pateikia asmeninę nuoširdžią dabarties ir praeities idėjų apžvalgą, idėjų, kurios nulems mūsų ateitį. Su įprastu sąmoju, erudicija autorius apima visas pagrindines teorijas, filosofijas: nuo gyvūnų teisių iki neurofilosofijos. Tai vaizdinga knyga paprastam skaitytojui, įsitraukiančiam į provokuojančius filosofinius debatus.
Šaltinis: mokslofestivalis.eu
Komentarų: 1
2013-08-21 20:52
T.Pavarčiau 2 knygą… Menkavertė lektūra. Veltui išleisti ES pinigai.
Geriau užprenumeruotų normalių knygų iš ScienceDirect ar pan.