Praėjusią savaitę tiesioginiame LRT eteryje iš Lietuvos išlydėtas pirmasis lietuviškas palydovas „LituanicaSAT-1“ sėkmingai pasiekė Hiustone (Teksaso valstija) įsikūrusią kompanijos NANORACKS būstinę, kur bus papildomai patikrintas ir paruoštas skrydžiui į kosmosą gruodžio 8-ąją.
„LituanicaSAT-1“ iniciatoriai Vytenis Buzas ir Laurynas Mačiulis palydovą išlydėjo tarptautiniame Vilniaus oro uoste. „Šis mažas, tačiau visai Lietuvos technikos ir mokslo istorijai reikšmingas palydovas į JAV išskrido penktadienio vakare. Šiandien gavome patvirtinimą iš palydovą priėmusių NANORACKS atstovų, kad JAV, Cincinatyje (Ohajo valstija), muitinės procedūrą palydovas perėjo sėkmingai ir buvo perduotas NANORACKS kompanijos, kuri ir organizuos skrydį į kosmosą, specialistams paruošiamiesiems darbams“, – teigia misijos vadovas V. Buzas.
„Šiuo žingsniu Vilniaus universitetas pradeda Lietuvos kaip kosmines technologijas kuriančios valstybės erą“, – sako l. e. p. VU rektorius prof. Jūras Banys.
Tuo tarpu VU Matematikos ir informatikos fakulteto prodekanas Linas Bukauskas teigia, kad sukurdami pirmąjį veikiantį lietuvišką palydovo aparatą VU mokslininkai parodė mūsų potencialą ir brėžia Lietuvos kosmoso technologijų perspektyvą.
Projekto globėja – Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė.
Projekto media partneriai – LRT ir DELFI.
„LituanicaSAT-1“ palydovą kuria daugiau nei 30 narių komanda, sudaryta iš įvairių sričių aukštos kvalifikacijos specialistų, jaunų lietuvių mokslininkų, inžinierių, fizikų, programuotojų, gyvenančių ne tik Lietuvoje, bet ir už jos ribų. Vilniaus universitetui bendradarbiaujant su VšĮ „Inovatyvūs inžineriniai projektai“ į Žemės orbitą paleistas palydovas „LituanicaSAT-1“ atliks pirmuosius lietuviškus kosmoso tyrimus, išbandys lietuvių sukurtas technologijas ir testuos alternatyvius energijos šaltinius ekstremaliomis sąlygomis.
Ryšį su palydovu užmegzti galės kiekvienas lietuvis. Tereikia radijo stotelėje palydovui skriejant orbita nustatyti atitinkamus dažnius: FM radijo švyturio dažnis: 437,275 MHz (šaukinys LY5N); FM balso retransliatoriaus dažniai: į palydovą – 145,950 MHz, iš palydovo – 435,180 MHz; subtoninis raktas (CTCSS/PL) – 67 Hz. Netrukus bus paskelbta radijo ryšio užmezgimo instrukcija pradedantiesiems radijo mėgėjams.
Komentarų: 2
2013-11-01 00:09
ArvydasLietuva izengia i nauja vystymosi etapa.Tai tik mazas matmenimis dalykelis ir tik keli trumpi suskambes Prezidentes zodziai,trumpas sakinelis,bet tai milziniskas zingsnis VU ir Lietuvos istorijoje.Tai musu pirmas dirbtinis zemes palydovas,tai sulyginama mums su pirma kosmine raketa,pirmu kosminiu laivu,pirmu gyvunu skridimu i kosmosa,pirmu zmogaus pakilimu i kosmosa,pirmu zmogaus zingsniu menulyje.Tai musu kosmines eros pradzia.Dekui ir sekmes!
2013-11-04 07:27
ApuokiukasJo jo, sugebame paleisti į kosmosą palydovus, o tokie kaip Arvydas nesugeba parašyti keleto sakinių su lietuviškomis raidėmis. Gėda.