Vilniaus universiteto Taikomųjų mokslų instituto ir Matematikos ir informatikos fakulteto tyrėjų patentas „Daugiaspalviai kietakūniai šviesos šaltiniai, skirti apšviečiamų paviršių spalvų sodrio valdymui“ (patento Nr. 5918) Lietuvos technikos bibliotekos Patentinės informacijos centre buvo išrinktas kovo mėnesio išradimu.
Šiame išradime pagrindžiamas metodas, kaip sudaryti dirbtinio šaltinio spektrą taip, kad apšviestos scenos įvairiaspalviai objektai, lyginant su natūraliuoju ar įprastu kaitinamosios lemputės apšvietimo šaltiniu, atrodytų blukesni (dauguma spalvinio pokyčio vektorių būtų nukreipti į neutralų spalvinį tašką) arba sodresni (spalviniai pokyčiai nukreipti nuo neutralios spalvos link monochromatinių spalvų). Ši technologija leidžia preciziškai valdyti tris apšvietimo spektrinius (spalvų) parametrus: spalvinę temperatūrą, atkuriamų spalvų sodrio koeficientą bei spalvų gamos korekcijos koeficientą.
Aprašomas kietakūnio apšvietimo įrenginys susideda iš vienaspalvių specialiai parinktų bangos ilgių elektroniškai valdomų puslaidininkinių šviestukų klasterio, kuriame nustatomi tokie atskirų spalvinių komponenčių spinduliuotės srautai, kad būtų išgaunamas sodrinimo ar blukinimo efektas, lyginant su etaloniniu šaltiniu. Šviestuvas gali būti montuojamas ant standartinio bėgio ir valdomas Bluetooth ar WiFi ryšiu su išmaniuoju telefonu, planšetiniu ar įprastu kompiuteriu.
Išradimas gali būti naudojamas muziejininkystėje, parodų ar prekybos eksponatų apšvietimui, t.y. ten, kur reikia paryškinti (ar „išblukinti“) eksponatų spalvas.
Išradėjai – Artūras Žukauskas, Rimantas Vaicekauskas, Pranciškus Vitta, Arūnas Tuzikas, Michael Shur (JAV).
Mėnesio išradimas renkamas siekiant skatinti Lietuvos išradėjų techninės kūrybos veiklą bei patentų sistemos naudojimą šalyje.
Komentarų nėra. Būk pirmas!