![kovo_27](https://www11013.vu.lt/wp-content/uploads/2010/03/kovo_27.jpg)
Kovo 27 d. 18 val. VU Šv. Jonų bažnyčioje J. S. Bacho muzikos mėgėjai yra kviečiami į legendinio kompozitoriaus muzikos koncertų ciklo „Visos fleitinės sonatos, gražiausios arijos ir įžymioji Tokata ir fuga d-moll“ pirmąjį koncertą. Koncertuos įžymūs atlikėjai: sopranas Asmik Grigorian, fleitininkas Giedrius Gelgotas ir vargonininkas Vidas Pinkevičius.
Koncerte skambės J. S. Bacho arijos „Quia Respexit“ iš „Magnificat“ ir „Ich folge dir gleichfals“ bei „Zerfliesse mein Herze“iš „Pasijos pagal Joną“. Be to, klausytojai išgirs Sonatas fleitai h-moll ir C-dur ir Tokatą ir fugą d-moll vargonams.
Kaip teigė V. Pinkevičius, legendinė Tokata ir fuga d-moll galėjo būti sukurta aštuoniolikmečiam J. S. Bachui pradėjus dirbti Tiuringijos mieste Arnštate po 1703 m., nors iki šiol mokslininkai vis dar neturi vieningos nuomonės dėl jos autorystės.
„Ši Tokata ir fuga visame pasaulyje yra, be jokios abejonės, pats populiariausias vargonų kūrinys, ypač išgarsėjęs po 1940 m. pastatyto Disney‘aus filmo „Fantazija“, kuriame skambėjo versija simfoniniam orkestrui. Šis kūrinys popkultūroje buvo naudojamas daugeliu variantų: nuo filmų, videožaidimų, roko muzikos iki mobiliųjų telefonų melodijų ir netgi tapatinamas su rudens švente Helouvynu“, – mintimis dalijosi vargonininkas.
„Tokata prasideda legendiniais pasažais ir akordais, kuriuos visi taip puikiai žinome nuo mažų dienų. Galime tik įsivaizduoti, kaip jaunasis ambicingasis J. S. Bachas kūrinyje demonstravo savo neribotą vargonų techniką ir improvizacinius sugebėjimus“, – pasakojo atlikėjas.
Šiandien Šv. Jonų bažnyčioje stovintys vargonai atkeliavo iš Polocko Jėzuitų bažnyčios. Pradžioje buvę mažesni, amžiams bėgant buvo išplėsti ir perstatyti. Manoma, kad jų autorius galėjęs būti garsus XVIII a. vargonų meistras iš Karaliaučiaus A. G. Casparini arba žymus Vilniaus vargonų mokyklos atstovas M. Jansonas. Vėliau meistrų T. Tiedemanno ir J. Radavičiaus praplėsti Šv. Jonų bažnyčios vargonai stebino amžininkus. Po ilgus metus trukusios rekonstrukcijos instrumento atkūrimo darbai buvo baigti 2000 m. Vargonai atkurti orientuojantis į A. G. Casparini – T. Tiedemanno periodą, papildant juos registrais, būtinais vėlesnio laikotarpio muzikai atlikti. Dabar Šv. Jonų bažnyčios vargonai turi 64 registrus ir yra didžiausi Lietuvoje.
Spaudoje scenos perlu vadinama Asmik Grigorian žaibiškai išgarsėjo spektakliuose „Orfėjas ir Euridikė“, „Bohema“ ir „Užburtoji fleita“. Ji yra LMTA auklėtinė, savo mamos, garsios operos solistės I. Milkevičiūtės mokinė. Atlikėja daug dainuoja užsienyje, šiuo metu nuolat kursuoja tarp Vilniaus ir Rygos, kur Latvijos nacionalinėje operoje vaidina net aštuoniuose spektakliuose.
Vieno žymiausių pasaulyje fleitos specialistų Williamo Bennetto mokinys Giedrius Gelgotas 2009 m. LMTA apsigynė menų licenciato laipsnį. Kaip Lietuvos fleitų kvarteto ir Vilniaus Kristupo medinių pučiamųjų instrumentų kvinteto įkūrėjas bei narys sėkmingai Lietuvos vardą garsino visame pasaulyje: Kristupo kvintetas tarptautiniame H. Tomasi konkurse Marselyje (Prancūzija) iškovojo I vietą ir specialųjį prizą, o Japonijoje, Osakos kamerinės muzikos konkurse, pelnė IV vietą. 2007-2008 m. G. Gelgotas dirbo Kairo (Egiptas) operos ir baleto teatro kviestiniu solistu, vėliau grojo Nacionaliniame Katalonijos ir simfoniniame Barselonos orkestre. Šiuo metu dirba Vilniaus operos ir baleto teatre bei Lietuvos nacionaliniame simfoniniame orkestre.
Aktyvus vargonų meno ir vargoninės improvizacijos populiarintojas Vidas Pinkevičius yra Nacionalinės vargonininkų asociacijos prezidentas ir Vilniaus universiteto vargonininkas. Muzikas bakalauro ir magistro studijas baigė LMTA. Vėliau Rytų Mičigano Universitete (JAV) įgijo humanitarinių mokslų magistro diplomą, o 2006 m. Nebraskos-Linkolno universitete (JAV) apsigynė muzikos menų daktaro laipsnį.
J. S. Bacho muzikos koncertų ciklas priklauso VU Kultūros centro organizuojamiems koncertams „Muzikos valanda Vilniaus universiteto Šv. Jonų bažnyčioje“. Dalis šių koncertų yra skirti VU Šv. Jonų bažnyčios vargonų atstatymo 10-mečio (2000-2010) sukakčiai paminėti. Ciklo organizatoriai siekia supažinti klausytojus su didžiausiais Lietuvos vargonais, atskleisti šio instrumento grožį ir itin plačias galimybes.
Bilietai parduodami prieš koncertą renginio vietoje. Bilieto kaina – 15 Lt; moksleiviams, studentams, neįgaliesiems ir pensininkams su pažymėjimais – 10 Lt. VU studentams ir darbuotojams įėjimas nemokamas.
Komentarų nėra. Būk pirmas!