Baltijos šalių regioninė mokslininkių asociacija „BASNET forumas“ lietuvių kalba išleido kinų žurnalisto Tsai-Chien Chiango knygą „Pirmoji fizikos ledi Wu Chien-Shiung“ apie žymią kinų kilmės amerikiečių fizikę.
Ši įdomi knyga ne tik atskleidžia talentingos mokslininkės kelią į pažinimą, bet ir parodo, kokie gilūs žmogiškosios kūrybos ir kultūros klodai slypi mokslinėje veikloje ir kaip moksliniai atradimai veikia įvairias žmogiškojo gyvenimo sritis.
Knygos autorius, pasakodamas apie žymios fizikės gyvenimą, pateikia ištisos epochos istorinius įvykius, parodo diskriminacijos moksle ir mokslo komercializacijos padarinius, atskleidžia žmogiškąsias aistras ir intrigas, mokslininkų ir politikų, pasinaudojusių jų atradimais savo tikslams įgyvendinti, atsakomybės klausimus. Skaitytojas supažindinamas su fizikoje naudojamais mokslinio tyrimo būdais ir ypatingu šios ribinio pažinimo apie pasaulio sandarą mokslo šakos žavesiu. Atskleidžiamas mokslinės fizikų bendrijos solidarumas, uždarumas ir arogancija.
Wu dažnai vadinama Kinijos Maria Curie. Jos pasiekimai fizikoje ženklūs. Tarp jų – unikalus eksperimentas, įrodęs, kad vienas iš fundamentalių fizikos dėsnių – lygiškumo tvermės dėsnis – silpnosiose sąveikose negalioja. Šis ir kiti Wu eksperimentai turėjo didelę įtaką tolesnei fizikos mokslo raidai. Deja, nors Wu kelis kartus buvo nominuota Nobelio premijai, jos negavo. Tačiau ši mokslininkė įvertinta pirmąja Wolfo premija. Ji skiriama mokslininkams, už indėlį į mokslą vertiems Nobelio premijos. Wu Chien-Shiung buvo vienintelė užsienietė, dalyvavusi Manheteno projekte, ir pirmoji Amerikos fizikų draugijos prezidentė moteris.
Leidinys gausiai iliustruotas fotografijomis, pateikiama istorinių faktų. Šioje biografinėje knygoje rasime nemažai žinių apie Kinijos kultūrą ir mokslines kinų aspiracijas.
Lietuvos visuomenei knyga pristatyta interaktyvios CERN parodos atidarymo metu, CERN asociacijos sutarties pasirašymo išvakarėse. Leidinio pristatyme apie iškilios fizikės pasiekimus ir jos indėlį į elementarių dalelių fizikos plėtrą pasakojo žymūs JAV elementariųjų dalelių fizikos specialistai prof. Melissa Franklin (Harvardo universitetas, Masačusetsas) ir prof. Guenakhas Mitselmakheris (Geinsvilio universitetas, Florida). Jų vizitą finansavo JAV ambasada Lietuvoje.
Knygos vertimą į lietuvių kalbą parėmė Taipėjaus misija Baltijos šalyse.
Tsai-Chien Chiango knygą „Pirmoji fizikos ledi Wu Chien-Shiung“ galite įsigyti knygyne „Littera“ arba užsukę į Nacionaliniame fizinių ir technologijos mokslų centre veikiančią CERN parodą „Accelerating Science“.
Įdomaus ir malonaus skaitymo!
Komentarų: 2
2016-05-09 18:04
NijolėSveiki,
gal vis dėlto ši knyga ir vertėją turėjo? Labai nekorektiška nenurodyti žmogaus, kurio dėka šią knygą galima perskaityti.
2016-05-10 11:31
Dalia ^atkovskieneGerb.p. Nijole, Knyga turėjo kelis vertėjus, nes originalas yra parašytas kinų kalba. Jūs, matyt, turite omeny vieną iš vertėjų, tą kuris vertė iš anglų į lietuvių kalbą? Į lietuvių kalbą knygą išvertė Prof. Irena Darginavičienė. Aš sutinku su Jumis, kad darbas sudėtingas ir vertėjo indėlis yra tikrai svarbus. Tačiau knygoje yra gausu specifinių žinių , susijusių su dalelių fizika, šios fizikos šakos raidos istorija bei įvairių , mums mažai žinomų kinų kultūros apraiškų. Todėl kartu su vertėju dirbo fizikai ir kinų kultūros žinovai. Labai svarbus buvo ir redaktioriaus darbas. Jaučiuosi labai kalta, kad dėl riboto spaudos ženklų skaičiaus, skirto anonsui VU naujienose, negalėjau jų visų paminėti. Visą tai rasite knygoje.
Dalia Šatkovskienė